Auto

5 dôležitých rád ako pripraviť auto na zimu

22. 11. 2019
Kooperativa
5 minút
5 dôležitých rád ako pripraviť auto na zimu

Zimná sezóna už začína klopať na dvere. Ste na ňu vy a vaše auto dostatočne nachystaní? Vďaka našim overeným tipom pripravíte vaše vozidlo na chladné počasie a zaistíte si tak komfortnú a bezpečnú jazdu.   

1. Prezujte 

Pneumatiky sú ako topánky. Keď sa schyľuje k chladnému mrazivému počasiu, je potrebné ich vymeniť za zimný model. Nejde pritom len o komfort vašej jazdy, ale najmä o bezpečnosť. Ak totiž klesne teplota vzduchu pod 7 stupňov Celzia, letné pneumatiky strácajú svoju účinnosť. Dôležitým bodom je aj sledovanie tlaku, ktorý môže vplyvom nízkych teplôt klesať a pneumatika sa tak stáva podhustenou. Asi netreba zdôrazňovať, že podhustená pneumatika oslabí celkový výkon vášho vozidla a jazda sa stáva menej bezpečnou. Myslite taktiež na zákon, používanie zimných pneumatík je totiž na Slovensku povinné VŽDY, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu. S prezutím sa rozhodne neoplatí čakať na poslednú chvíľu, preto ak ste auto ešte neprezuli, #preistotu sa objednajte ešte dnes. 

muž pracujúci na pneumatike v garáži

2. Dobite baterky 

Vaše prezuté auto ďaleko nezájde, ak mu dôjde šťava. Preto by ďalším prípravným krokom mala byť kontrola stavu batérie. Kapacita batérie sa totiž v chladnom počasí výrazne znižuje. Je dôležité, aby ju mechanik pred sezónou preskúmal a ubezpečil vás o jej maximálnom výkone. Batériu je v prípade potreby nutné dobiť, aby vás nezradila práve vo chvíli, kedy to najmenej čakáte.

3. Brzdite bezpečne

Nemenej podstatnou súčasťou príprav je i zistenie stavu kvapalín vo vozidle. Mimoriadnu pozornosť by ste mali venovať najmä brzdovej kvapaline a nemrznúcej zmesi do ostrekovačov. Počas zimy sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi vozidlami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom. Ak cestujete na hory, nezabudnite si pribaliť snehové reťaze či vrecko plnené soľou, prípadne pieskom. Pomôžu vám prekonať sťažené terénne podmienky a postarajú sa o bezpečný príjazd do cieľa. 

detailný záber na pneumatiku auta pokrytú snehom

4.  Povinná zimná výbava

Vaše vozidlo pred zimnou jazdou nezabudnite vybaviť všetkým, čo budete na cestách potrebovať. Samozrejmosťou by mala byť mrazuvzdorná kvapalina do ostrekovačov, metlička na očistenie auta od nánosov snehu, škrabka na sklo na efektívny boj s mrazom a v prípade, ak sa chystáte do vysokohorských terénov i reťaze na pneumatiky, ktoré vám pomôžu zdolať náročné cestné výzvy.  

muž kráčajúci po zasneženej ulici

 5. Preč so snehom a námrazou

Prv, než sa vydáte na svoju cestu, nezabudnite si váš automobil dôkladne očistiť od snehu a námrazy. Túto nepopulárnu aktivitu, v snahe ušetriť čo najviac času, mnohí takpovediac odfláknu. Výsledkom je zlá viditeľnosť, ktorá môžu zapríčiniť dopravnú kolíziu. Nebezpečnou je i masívna snehová prikrývka na streche či kapote vozidla, ktorá môže počas jazdy svojvoľne odlietavať a ohrozovať ostatných účastníkov premávky. V tomto prípade si však okrem napáchaných hmotných škôd z nedbalosti zarobíte i na opletačky s políciou a poisťovňou.  Myslite #preistotu na zimnú prípravu v predstihu, vyhnite sa dopravným kolíziám a jazdite bezpečne, veď pomalšie ďalej zájdete.  


Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám