Auto

Buď zbožňujete manuál alebo milujete automat. Oboje sa nedá. Ako ste na tom vy?

16. 03. 2022
Kooperativa
5 minút
Buď zbožňujete manuál alebo milujete automat. Oboje sa nedá. Ako ste na tom vy?

Na svete sú len dva typy šoférov: milovníci automatov a takí, čo na manuál nenechajú dopustiť. Samozrejme, že pod týmito dvomi kategóriami sa schováva množstvo podskupín, ale aj tie sa do veľkej miery odvíjajú od toho, aký typ prevodovky uprednostňujete. Chystáte sa kúpiť si auto alebo zvažujete zmenu a nie ste si celkom istý? Nasledujúce riadky sú pre vás. 

Ste rodený šofér, alebo sa radšej necháte voziť?
Skôr ako prejdeme na faktické rozdiely, je potrebné položiť si zopár základných otázok. Čo pre vás znamená šoférovanie? Je to len nutný a praktický presun z miesta A do miesta B, alebo jazdu autom vnímate ako druh relaxu a vášne? Máte svojho tátoša radi pod úplnou kontrolou a viete o ňom viac ako o svojom partnerovi? Alebo vás vystihuje popis „štyri kolesá a tým piatym krútim, keď chcem zatočiť“. Inými slovami, ak chcete mať všetko vo svojich rukách a byť pánom jazdy, rozhodne patríte medzi „manuálnych“ jazdcov. Automat naopak preferujú šoféri, ktorým nerobí problém odovzdať rozhodovanie ohľadom prevodov mozgu pod kapotou.

koláž fotiek s riadiacou pákou

Mesto za každým rohom
Desiatky minút trčíte v mestskej zápche, počúvate koncert klaksónov susedných áut a po chodníku vás obieha dievčatko na odrážadle s ironickým úškrnom. To sú situácie, ktoré si občas zažije každý. Ak ste ich účastníkom pravidelne, určite zvážte automat. Aj najväčšieho fanúšika série Rýchlo a zbesilo omrzí donekonečna prehadzovať z jednotky na dvojku a späť. Typ vodiča, pre ktorého je auto druhý office a počas jazdy vybaví poradu, vyhodí zamestnanca či objedná šéfovi kávu, by mal asi tiež radšej zveriť jazdu automatu a uľahčiť život sebe aj iným. Mestskej jazde jednoducho svedčí automat a hlavne vám to na zelenej nikdy neskape.

letecký pohľad na diaľnicu s osobnými a nákladnými autami

Spoločník na dlhé trate
Kolóny sa vám samozrejme nemusia vyhnúť ani na dlhých trasách. Pri nich sa preferencie prevodovky tiež rozchádzajú ako na križovatke. Dlhá jazda je rozhodne vyčerpávajúca a niektorí vodiči uvádzajú, že automat im uľahčuje šoférovanie a vydržia ísť dlhšie. Naopak druhá skupina tvrdí, že vďaka manuálu musia viac pozornosti venovať jazde a neupadajú do stereotypu, ktorý by im mohol navodiť spánok za volantom. Kde sa vidíte vy?

Za všetkým hľadaj peniaze
V neposlednom rade je dôležitým faktorom pri rozhodovaní takisto rozpočet. Aj keď boli automaty v minulosti doménou najmä amerického trhu, záujem v posledných rokoch rastie aj v Európe. A to aj napriek cene, ktorá je pri automatoch vždy vyššia. Nejde len o kúpnu cenu, ale aj prevádzkovú, resp. servis. Automat je náchylnejší na poruchy, vyžaduje pravidelnejší servis a niekedy aj výmenu prevodového oleja.

Čo má automat a manuál spoločné?
Peniaze budú v motorizme hrať vždy dôležitú rolu. Značky ponúkajú rôzne lákadlá a to, čo ušetríte kúpou manuálu oproti automatu, môžete vraziť do príslušenstva či nadupanej výbavy.
Ešte lepšie však urobíte, ak peniaze rozumne investujete do správneho poistenia a to platí rovnako pre obidva typy prevodovky. Ak si však chcete užiť trochu automatu aj v aute vybavenom manuálom, vyberte si určite komplexné poistenie Automat. Tak získate spoľahlivého odborníka nielen na prevodovky, ale na každú situáciu, ktorú v aute môžete zažiť.
Či ste rodený šofér a máte to v génoch, alebo je pre vás jazda autom rovnako záživná ako presun výťahom, poistenie vozidla sa vám hodí vždy.


Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám