Bývanie

Domáce rastliny a ich priaznivé účinky na ľudí

30. 03. 2023
Kooperativa
6 minút
Domáce rastliny a ich priaznivé účinky na ľudí

Tiež sa cítite lepšie, keď ste obklopení rastlinami? Zistenia vedcov dokazujú, že nejde iba o pocit. Domáce rastliny majú blahodarné účinky, ktoré vás určite prekvapia.

Domáce rastliny pomôžu so stresom, úzkosťou i produktivitou

Pozitívne účinky rastlín na ľudské zdravie potvrdzujú mnohé štúdie. V jednej z nich vedci umiestnili do niektorých tried so žiakmi živé a do iných umelé rastliny. Skenovaním mozgov študentov následne zistili, že tí z tried so živými rastlinami sa dokázali lepšie koncentrovať ako žiaci z druhej skupiny.

Domáca rastlina ako domáci miláčik?

Domáce rastliny môžu mať pozitívny efekt aj na úzkosť, depresiu či vo vyššom veku aj na demenciu. Doktori v anglickom Manchesteri sú o ich pozitívnych účinkoch natoľko presvedčení, že staranie sa o ne dokonca predpisujú svojim pacientom. Funguje to tak, že pacient dostane rastlinu, o ktorú sa má starať, a neskôr ju prinesie späť, aby sa stala súčasťou komunitnej záhrady. “Mať niečo, o čo sa môžu ľudia starať, im prináša veľa výhod – najmä tým, ktorí nemajú záhradu alebo nemôžu mať domáce zvieratá,“ tvrdí Augusta Ward, ktorá sa podieľala na príprave tohto projektu.

Domáca rastlina ako rekonvalescencia

Ďalšia zaujímavá štúdia skúmala, či majú rastliny nejaký efekt na zotavovanie sa po zranení. Vedci porovnávali dve skupiny pacientov: jedna z nich mala po operácii v nemocničnej izbe výhľad na zeleň a druhá nie. Aj závery tejto štúdie hovoria v prospech rastlín, pretože pacienti s výhľadom na zeleň sa dokázali nielen rýchlejšie zotaviť, ale dokonca potrebovali aj menej liekov proti bolesti.

Viacero štúdií tiež dospelo k záveru, že bezprostredná blízkosť rastlín zvyšuje pracovnú produktivitu, kreativitu a dokonca aj pocit satisfakcie s prácou ako takou. 

Tipy na domáce rastliny

Ako indikujú závery vedcov, ak patríte k tým, ktorí si počas pandémie obľúbili prácu z domu, máte pár dobrých dôvodov navyše, prečo by ste si mali zabezpečiť rastliny na doma. Ako si však vybrať toho pravého rastlinného spoločníka? Pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí starať sa o zeleň, sú najistejšou voľbou druhy, ktoré si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Medzi populárne rastliny, obľúbené vďaka svojej nenáročnosti i charakteristickým listom, patrí Monstera deliciosa. Okrem toho, že jej je plný Instagram, jej môže byť čoskoro plná i vaša izba. Stačí ju príliš neprelievať a dopriať jej nejaké to svetlo.

Ak by ste chceli skôr niečo, čo nezaberie priveľa miesta, môžete si zaobstarať napríklad Aloe vera. Táto rastlina nie je populárna len vďaka svojmu vzhľadu, ale aj liečivému gélu, ktorý sa skrýva v jej podlhovastých listoch. Ak vaša okenica zíva prázdnotou, Aloe je ideálnou voľbou, pretože potrebuje veľa slnka.

Máte nabitý program a obávate sa, že pravidelné polievanie rastlín sa vám doňho nezmestí? Potom rozhodne nič nepokazíte, keď si zadovážite kaktus. Ten by mal prežiť aj bez toho, aby ste naň museli neustále myslieť. Môžete vyskúšať napríklad Myrtillocactus geometrizans, ktorý pochádza z Mexika.

Premeňte svoj príbytok na bezstarostný domov

Ďalšou vecou, ktorá pomôže vašej psychickej pohode, je poistenie majetku Bezstarostný domov. Určite vás poteší, že si v rámci neho môžete pripoistiť aj svoju záhradu. Toto pripoistenie sa vzťahuje na okrasné a ovocné stromy a kry vrátane viniča, živé ploty, skalku alebo záhradné jazierko. Zíde sa vám pri škodách, ktoré napáchajú živly, ale aj pri odcudzení či vandalizme. 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/benefits-of-indoor-plants#7-benefits
https://healthiermanchester.org/ey-up-petal-how-docs-are-prescribing-plants-to-keep-mancs-kale-and-hearty/

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám