Bývanie

Existujú ešte vykrádači bytov? Čísla vás prekvapia

26. 06. 2023
Kooperativa
4 minúty
Existujú ešte vykrádači bytov? Čísla vás prekvapia

Vo filmoch ako Sám doma sa s nimi stretávame pravidelne, v skutočnosti dnes môžu mať ľudia pocit, že ide o čoraz ojedinelejší jav zabudnutý kdesi v minulosti.

Takáto predstava je však omyl. Ako potvrdzujú aj údaje poisťovne Kooperativa, vykrádači bytov udreli iba medzi klientami poisťovne v roku 2022 až 46 krát.

Žiadni sťahováci: vykrádači bytov ublížia aj v malom

Celkové plnenie škôd sa po takýchto neželaných návštevníkoch vyšplhalo až do výšky 15 946 Eur, čo predstavuje priemernú výšku škody okolo 637 Eur. Tá zhruba zodpovedá napríklad niekoľkým bežne použitým elektronickým zariadeniam či šperkom, no nezahŕňa emocionálnu ujmu v prípade, že ukradnutý zlatý prsteň bol darom od milovanej osoby či pamiatka po starej mame.

Ujmy nie sú iba finančné

Aj takáto suma môže pre väčšinu slovenských rodín predstavovať vážne finančné zaťaženie. Nehovoriac o tom, že okrem materiálnych strát má vykradnutý byt vážne psychologické dôsledky pre obeť, ktorá často trpí strachom a pocitom narušenej bezpečnosti. Nahradenie ukradnutých predmetov a finančné pokrytie škôd sa tak stalo prvým a nevyhnutným krokom naspäť do duševnej pohody, ktorý chcete mať čím skôr vyriešený.

Kedy vôbec vykrádači bytov dovolenkujú?

Údaje zo štatistík odhaľujú sezónnu variabilitu v prípadoch vykrádania bytov. Najviac prípadov býva zvyčajne nahlásených v januári a apríli, no výnimkou nie sú ani letné mesiace. Takýto výskyt prípadov môže byť spojený s viacerými faktormi ako je zvýšená neprítomnosť obyvateľov počas dovoleniek či horšia ekonomická situácia, ktorá môže viesť k zvýšeniu trestnej činnosti.

Pomôžu bezpečnostné dvere a kamerové systémy?

Je dôležité si uvedomiť, že vykrádanie bytov je kriminálna činnosť, ktorá sa môže vyskytovať v akomkoľvek čase a v akomkoľvek regióne. Preto je nevyhnutné, aby sme nezanedbávali opatrenia na zabezpečenie našich domovov. Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť nášho domu či bytu, napríklad nainštalovať kvalitné zámky či bezpečnostné systémy vrátane tých kamerových. Na vytvorení vzájomnej siete spolupráce a obozretnoti sa ale môžeme dohodnúť aj s našimi susedmi.

Aj tak sa vraciame k dôležitému riešeniu

Okrem preventívnych opatrení je dôležité, aby ste mali dobré poistenie majetku. V prípade vlámania vám poskytne finančnú podporu pri obnove nielen odcudzených, ale aj poškodených vecí. Vykrádanie bytov je problém, ktorý stále existuje a dáta z poisťovne Kooperativa jasne dokazujú, že nebezpečenstvo je stále prítomné.

Je preto dôležité brať toto riziko na vedomie a podniknúť opatrenia na zabezpečenie našich domovov. Postenie majetku Bezstarostný domov vám pomôže nielen proti vykrádačom bytov, ale aj s ďalšími malérmi a poistnými udalosťami, ktoré slovenské domácnosti podľa údajov poisťovne Kooperativa pravidelne postihujú.

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám