Auto

Kvalitnejšie palivo alebo zmena štýlu: Aj vy dokážete jazdiť úspornejšie

11. 11. 2020
Kooperativa
6 minút
Kvalitnejšie palivo alebo zmena štýlu: Aj vy dokážete jazdiť úspornejšie

Prevádzka a údržba automobilu nie je lacnou záležitosťou. Každé euro navyše sa počíta, výdavky si pritom môžete znížiť veľmi jednoducho. Dá sa to osvojením a dodržiavaním viacerých zvykov či už počas jazdy za volantom, alebo aj mimo nej.

Venujte pozornosť pneumatikám

Správne nahustenie pneumatík má významný vplyv na konečnú spotrebu paliva konkrétneho auta. Kontrolujte preto ich stav pravidelne. Úniky vzduchu sú častým javom, sú spôsobené každodenným používaním, alebo napríklad aj nerovnosťami na vozovke. Každý výrobca uvádza pre daný typ potrebnú hodnotu nahustenia, čo v praxi znamená úroveň dofúknutia.

Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu vo väčšom počte a s plným batožinovým priestorom, je vhodné pneumatiky mierne preplniť, keďže zaťaženie vozidla bude vyššie. Kontrolou stavu pneumatík zároveň dbáte aj na bezpečnosť posádky celého auta. Modernejšie autá sú vybavené snímačom stavu tlaku v pneumatikách, no pri starších typoch si ich musíte skontrolovať manuálne.

Kontrola tlaku pneumatík.
(Foto: Adobe Stock)

Zbavte sa zbytočností v úložnom priestore

Mnoho šoférov vozí v kufri veci, ktoré nepotrebuje. Nechávajú ich tam z pohodlnosti, alebo pre prípad, že sa im možno raz zídu. Každý kilogram navyše však pri stlačení plynového pedála znamená viac spotrebovaného paliva. Predstavte si, že by vám zbytočný náklad zvýšil priemernú spotrebu iba o 0,2 litra, čo pri priemernom počte 25 000 najazdených kilometrov ročne môže byť niečo vyše 50 eur.

Nejde pritom iba o batožinový priestor. Častým zbytočným zaťažením, ktoré si ani neuvedomujeme, sú napríklad strešné nosiče. Či už ide len o drážky nosičov, alebo v niektorých prípadoch aj o kompletný strešný box, ročne tak prichádzate o desiatky eur vo svojej peňaženke. Zložte si preto stojany na uchytenie zo strechy vždy, keď ich nepoužívate.

Jazdite úsporne

Pravdepodobne najvplyvnejším faktorom na spotrebu paliva vo vašom vozidle sú samotné šoférske návyky. Vyhnite sa štýlu jazdy brzda – plyn a využívajte kinetickú energiu svojho automobilu. Stačí málo – obmedzte prudké akcelerácie, a pokiaľ to nie je nevyhnutné, tak aj nárazové brzdenie.

Predvídajte udalosti na ceste a dodržiavajte dostatočnú vzdialenosť od vozidiel pred sebou. Nepridávajte, pokiaľ vidíte, že je pred vami stojace vozidlo alebo červená na semaforePri brzdení využívajte brzdenie motorom so zaradenou rýchlosťou a pri dojazdoch na križovatkách v meste zas dojazd na zotrvačnej rýchlosti a vyradenie prevodu do neutrálu.

Ktoré palivo vybrať?

Nech už je vaša jazda akokoľvek úsporná, návšteve čerpacej stanice sa nevyhnete. Pamätajte na to, že na finálnu spotrebu vplýva aj kvalita tankovaného paliva. Základné druhy pohonných hmôt sú pri natankovaní lacnejšie, ale v konečnom dôsledku ušetriť nemusíte. Ako je to možné? Prémiovejšie palivá sú kvalitnejšie a z dlhodobého hľadiska vplývajú na životnosť motora a na dlhodobú spotrebu.

Zvážte použitie vysoko aditívnych a značkových palív. Orientačnou hodnotou pre vás bude oktánové (v prípade nafty cetánové) číslo – čím vyššie je, tým kvalitnejšie palivo tankujete. Prémiová nafta či benzín chráni váš palivový systém, a aj keď na čerpacej stanici zaplatíte o niečo vyššiu sumu, váš automobil vám to pri dlhodobom servise vráti v podobe usporených financií.

Tankovanie do auta.
(Foto: Adobe Stock)

Na čom sa šetriť neoplatí?

Podobne ako na kvalitnom palive, nešetrite ani na servise automobilu. Dajte prednosť originálnym a kvalitným súčiastkam. Aj keď za ne zaplatíte viac, vymenený náhradný diel sa vám odvďačí dlhšou životnosťou a tým oddialite ďalšiu návštevu servisu. Okrem ceny za súčiastky totiž platíte aj za cenu práce technikov, ktorú pri častých opravách či výmenách preplatíte.

Krátiť náklady sa neoplatí ani v otázke poistenia. Kvalitné PZP je vhodné doplniť aj havarijným poistením. V prípade neželanej udalosti vám pomôže výrazne znížiť náklady na opravu či už v súvislosti s dopravnou nehodou, prírodným živlom alebo inou škodovou udalosťou. Vďaka tomu sa vám investícia doň môže veľmi rýchlo vrátiť. Uzavrieť ho môžete v poisťovni Kooperativa. Vybavíte ho navyše priamo z domova vďaka jednoduchému online formuláru, ktorý nájdete na webovej stránke poisťovne www.koop.sk.

VIAC O HAVARIJNOM POISTENÍ

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám