Auto

Nielen prezuť gumy: na čo všetko treba myslieť pri aute, keď sa menia teploty

28. 10. 2022
Kooperativa
4 minúty
Nielen prezuť gumy: na čo všetko treba myslieť pri aute, keď sa menia teploty

Nenechajte sa zaskočiť zimou. Prinášame vám pár tipov, s ktorými vás na cestách nebude ani počas chladnejších mesiacov nič brzdiť.

Odmerajte hĺbku dezénu

Predtým, než sa rozhodnete vymeniť pneumatiky, uistite sa, či nie sú príliš opotrebované. Na to, aby fungovali správne, hĺbka dezénu by nemala byť menšia ako 4 mm, hoci zákon povoľuje až do 3 mm. Ako to odmerať? Môžete si pomôcť napríklad zápalkou, špajdľou či špáradlom, ktoré vopcháte do drážky dezénu a perom si zaznačíte hĺbku. Potom ju už stačí len odmerať pravítkom.

osoba, ktorá drží v ľavej ruke mincu

Skontrolujte tlak v pneumatikách

Nielen letné či vydraté gumy, ale aj nízky tlak v pneumatikách môže na zimných cestách ovplyvniť správanie auta a zvýšiť riziko dopravnej nehody. Čo s tým? Nechajte si ho skontrolovať vaším mechanikom, prípadne môžete investovať pár eur do merača tlaku a chopiť sa toho sami, ak si trúfate.

Nezabudnite na nemrznúcu zmes

Je pochopiteľné, že popri všetkých ostatných veciach, ktorými sa v živote musíme zaoberať, si nie vždy spomenieme na stav nemrznúcej zmesi. Tá spolu s destilovanou vodou tvorí chladiacu kvapalinu potrebnú na odvádzanie tepla z motora. Nemrznúca zmes je cez zimu dôležitá preto, lebo pri mínusových teplotách by bez nej voda zamrzla a vy by ste ani len nenaštartovali. Radšej ju preventívne skontrolujte a ušetrite si jedno stresujúce ráno.

osoba, ktorá kontroluje olej auta

Pozrite sa aj na stierače

Asi netreba špeciálne zdôrazňovať, že pre bezpečnú jazdu je nevyhnutné dobre vidieť cez predné sklo. Ak vaše stierače neplnia svoju funkciu, na skle zostávajú rôzne šmuhy a zle zotreté plochy. Radšej skontrolujte gumené lišty a vymeňte ich, ak sú opotrebované. Odporúčame investovať do takých, ktoré si zachovávajú svoju pružnosť aj pri nižších teplotách.

A čo akumulátor? 

Batéria v zime tiež dostáva zabrať. Chcete jej uľahčiť život? Očistite pólové vývody a skontrolujte dobíjanie akumulátora, čím predĺžite jeho životnosť. Ak to nepomáha a akumulátor vám spôsobuje problémy, treba ho vymeniť. Elektroniku v aute odporúčame využívať rozumne. Problém môže nastať hlavne počas kratšej jazdy cez mesto, keď sa akumulátor nestihne dobiť.

osoba, ktorá drží stierač auta

Do svojej zimnej výbavy pribaľte poistenie AutoMat

Nešťastná náhoda dokáže zaskočiť aj tých najpripravenejších motoristov, preto je dôležité mať poistenie, na ktoré sa môžete vždy spoľahnúť. Jednou z výhod komplexného poistenia AutoMat je to, že si ho môžete vyskladať podľa situácií, do ktorých sa na cestách pravidelne dostávate.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám