Auto

Prezutie auta z letných pneumatík na zimné: Kedy je ten správny čas?

31. 10. 2021
Kooperativa
5 minút
Prezutie auta z letných pneumatík na zimné: Kedy je ten správny čas?

Jesenné počasie je nepredvídateľné. Chvíľu sa cítite ako v lete, no už o niekoľko hodín neskôr máte na sebe teplý kabát. Výkyvy teplôt mätú aj vodičov rozmýšľajúcich nad výmenou letných pneumatík za zimné.

Každý skúsený motorista vám povie, že zimné gumy nie je vhodné obúvať príliš skoro. Zbytočne dlhé čakanie vás ale môže dostať do zbytočných ťažkostí. Ako z tejto dilemy vykľučkovať? Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých zásad a s odhadnutím najvhodnejšieho času na obutie zimných pneumatík už viac nebudete mať problém.

Čo hovorí zákon? 

Ak by ste sa striktne držali zákona, na osobnom vozidle by ste museli mať zimné pneumatiky obuté v období od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke námraza, súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Nie vždy však situácia dovoľuje riadiť sa výhradne zákonmi. Veľakrát stáva, že podmienky na zimné pneumatiky prídu už skôr ako v polovici novembra, prípadne trvajú aj v apríli.

Riaďte sa teplotou a počasím 

Pre zimné pneumatiky nie je dobré, pokiaľ sú dlhodobejšie používané v teplotách nad 15 stupňov Celzia. Jednoduchá rada preto znie – na svoje auto ich obúvajte až vtedy, keď sa najvyššia denná teplota pohybuje pod úrovňou 8 stupňov Celzia aspoň 2 dni po sebe. Takýto stav môže pokojne nastať už koncom októbra či začiatkom novembra.

Zohľadnite aj svoje individuálne požiadavky. Ak s autom jazdíte často v noci, kedy teploty klesajú pod 5 stupňov Celzia už v októbri, zimné pneumatiky obujte skôr. Myslite taktiež na lokalitu, kde auto prevádzkujete. Je prirodzené, že na južnom Slovensku môžu vodiči jazdiť na letných gumách dlhšie ako motoristi vo Vysokých Tatrách. 

Pneumatiky.
(Foto: Adobe Stock)

Na výmenu pneumatík myslite vopred 

Za prezutie auta v bežných pneuservisoch zväčša zaplatíte okolo 20 až 30 eur, cez zľavové portály sú ceny o niečo nižšie. Počas októbra pozornejšie sledujte predpoveď počasia, aby ste si výmenu pneumatík vedeli naplánovať vopred. Mnohí motoristi si na ňu spomenú, až keď vidia prvý sneh, čo nie je ideálna situácia. V servise totiž nemusia mať hneď voľný termín a jazdiť na letných gumách sa rozhodne neodporúča.

Letné pneumatiky pozostávajú z tvrdšej zmesi, ktorá pri nízkych teplotách (pod 6 stupňov Celzia) ešte viac stvrdne. Kvôli tomu majú gumy horší kontakt s vozovkou a auto je náchylnejšie na stratu trakcie. K šmyku tak dôjde oveľa skôr aj na suchej ceste. Čakať na prvé sneženie či ranné mrazy sa preto nevypláca. 

Sú vaše zimné gumy ešte použiteľné? 

Zákon stanovuje minimálnu možnú výšku dezénu zimných pneumatík na 3 milimetre, aby ste ale boli naozaj v bezpečí, dezén by mal byť vysoký aspoň 4 milimetre. Pozor, životnosť pneumatík nie je určená len dezénom. Je dôležité taktiež dbať na rok výroby. 

Platí, že zimná pneumatika dokáže bezchybne slúžiť 4 – 5 rokov. Po tomto období už dochádza k výraznejšej degradácii materiálu, ktorá navonok nemusí byť viditeľná. 

Guma sa však stáva tvrdšou, môžu sa v nej objavovať malé trhlinky a praskliny. V zimných podmienkach tak už nemusí byť stopercentne bezpečná. Pokiaľ sú vaše zimné pneumatiky už staršie, radšej ich vymeňte za nové.A to aj napriek tomu, že ich dezén je ešte v norme. Investícia niekoľkých desiatok či stoviek eur do nových gúm vám môže zachrániť to najcennejšie – zdravie a život.

Nezabúdajte na poistenie 

Cesty sú plné nepredvídateľných nástrah. Môžete mať aj tie najlepšie pneumatiky na svete, no ani tie vás nemusia ochrániť pred škodou spôsobenou zľadovatenými cestami. Práve preto sa oplatí mať uzatvorené PZP a havarijné poistenie Auto Komplet od poisťovne Kooperativa. Vďaka nim máte istotu, že v prípade nehody alebo škodovej udalosti na aute sa môžete obrátiť na profesionálov, ktorí vám pomôžu v nepríjemnej situácii. Poistenie si navyše môžete uzatvoriť online, a pri výbere toho havarijného dostanete teraz aj 15 % zľavu.

VIAC O POISTENÍ AUTA

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám