Bývanie

Prvá pomoc pre poškrabané parkety či fľaky na stene – zvládnete to aj sami

08. 01. 2021
Kooperativa
6 minút
Prvá pomoc pre poškrabané parkety či fľaky na stene – zvládnete to aj sami

Drobným opravám sa v domácnosti skôr či neskôr nevyhneme. Na niektoré si môžete trúfnuť aj sami. Stačí vám odhodlanie, trpezlivosť a návod, ako postupovať. S našimi trikmi si hravo poradíte s poškrabanou podlahou, so špinou či s drobnými škrabancami na nábytku a iných zariadeniach. Budete prekvapení, ako ich nový vzhľad oživí.

Obúchaný nábytok

Na drevenom nábytku sa, žiaľ, skôr či neskôr na exponovaných miestach zjavia aj škrabance. Či už ide o stoličky, či stôl, nevyzerajú veľmi vzhľadne. Pri svetlohnedom nábytku ich zjemní obyčajný vlašský orech. Ako na to? Ošúpaný orech rozlomíme a časťou bez šupky šúchame škrabance. Oleje a farbivo v ňom obsiahnuté postupne začnú meniť svetlý škrabanec na tmavší. Keď sa vám bude zdať farba primeraná, skončite.

V obchode nájdete aj opravné fixky na nábytok, ktoré aspoň na prvý pohľad zakryjú poškodenia. Ak vás trápia hlbšie škrabance, pomôžu opravné voskové tyčinky na drevo, ktorými škrabance vyplníte. Váš rozpočet výrazne nezaťažia, ide o páreurové položky. 

Žena čistí kachličky v kúpeľni.
(Foto: Adobe Stock)

Počmáraná stena

Máte doma malého amatérskeho umelca, ktorý sa už zoznámil s vašou stenou? V ideálnom prípade ste na to už pri maľovaní mysleli a použili ste umývateľné farby. Ak nie, máte viacero možností. Keď ide o malú plôšku, ktorá nie je na veľmi nápadnom mieste, kresbu môžete skúsiť odstrániť. Farbičky sa pokúste jemne vygumovať kvalitnou čistou gumou, na fixku môže zabrať vatový tampón namočený do alkoholu. V každom prípade postupujte opatrne a najprv len na kúsku kresby, aby ste situáciu ešte nezhoršili. Výsledok závisí do veľkej miery od farby, ktorú na stene máte. Existujú však aj iné stratégie.

Ak máte zmysel pre humor a kresby na stene sa vám vlastne celkom páčia, domaľujte ich a spravte z nich oživenie interiéru. Môžete dokonca pripevniť okolo nich rám na fotky a máte nový abstraktný obraz. Keď si na niečo také netrúfate, pomôcť vám môžu napríklad nálepky na stenu. Dodajú miestnosti šmrnc a nikto nezistí, že sú len krycím manévrom.

Poškrabaná podlaha

Podlaha je dominantnou a jednou z najviac namáhaných častí bytu. Či už máte drevené parkety, alebo laminát, aj na tom najkvalitnejšom materiáli sa môžu časom objaviť škrabance. Väčšinu z nich dokážete opraviť aj sami. Spôsob závisí od hĺbky a ich množstva. Na drevo môžete použiť podomácky zarobenú zmes. Zmiešajte jeden diel octu a tri diely rastlinného oleja – napríklad slnečnicového alebo repkového. Potrite a nechajte vsiaknuť.

Kľúčom k úspešnej oprave laminátu je zladenie farby podlahy. V špecializovanom obchode dostanete na opravu rôzne voskovky a fixky. Skúste si so sebou zobrať vzorku, aby ste dostali súpravu na opravu, ktorá farebne ladí. Ak už zvyšný kúsok parkety nemáte, zaobstarajte si súpravu na opravu, vďaka ktorej si doma namiešate vlastnú farbu. Alebo vyhotovte viacero fotiek podlahy pri dennom svetle od celého záberu až po detail a v obchode si dajte poradiť.

Oprava poškriabenej podlahy.
(Foto: Adobe Stock)

Zanesené škáry

Kým dlaždiciam v kúpeľni venujeme dostatočnú pozornosť pri upratovaní, škáry niekedy prehliadame. Pre svoje pórovité zloženie je pritom tento materiál náchylný na zafarbenie, ktoré sa neraz nedá odstrániť len jednoduchým umytím. V obchodoch nájdete viacero prípravkov určených špeciálne na čistenie škár – stoja pár eur a výsledok môže byť naozaj efektný.

Ak sa vám ani po čistení nezdajú dokonalo biele, nájdete v obchode ešte jednu vychytávku – bielu fixku špeciálne na tento účel. Pred farbením sa však ubezpečte, že sú škáry čisté a bez plesní. Dávate prednosť doma vyrobeným eko prostriedkom? Skúste účinky sódy bikarbóny – navlhčite škáry, naneste ju a nechajte pôsobiť. Po štvrťhodinke poriadne vydrhnite napríklad zubnou kefkou.

Poistenie majetku

S drobnými nehodami a poškodeniami si hravo poradíte aj sami. S väčšími ťažkosťami vám zas pomôže osvedčené poistenie od poisťovne Kooperativa. Poistenie „Bezstarostný domov“ vašej nehnuteľnosti a vybavenia domácnosti vám pomôže v prípade nečakanej živelnej pohromy, krádeže, škody spôsobenej na majetku a mnohých ďalších rizík. Zabezpečte svoj majetok či nehnuteľnosť a spite pokojne a bez zbytočných obáv. Poistiť sa navyše môžete rovno z domu.

VIAC O POISTENÍ BEZSTAROSTNÝ DOMOV

BývanieRodina

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám