Bývanie

Tešíte sa, že rastie hodnota vašej nehnuteľnosti? Ak ste neurobili toto, máte skôr problém

24. 11. 2022
Kooperativa
4 minúty
Tešíte sa, že rastie hodnota vašej nehnuteľnosti? Ak ste neurobili toto, máte skôr problém

Správy o tom, že neustále rastú ceny nehnuteľností, sú rajskou hudbou, ak svoju nehnuteľnosť už vlastníte. Každý rád počuje o tom, že je aspoň na papieri zase o čosi bohatší. Vedeli ste však, že v tom môže byť aj háčik?

Milan si v roku 2007 kúpil trojizbový byt v bratislavskej Dúbravke. Stál 95 tisíc eur, čo mu s jeho vtedajším platom prišlo ako obrovská čiastka. V roku 2019 byt predával za takmer dvojnásobok: 165 tisíc eur. Veľmi sa tešil z toho, že sa dvanásť rokov dozadu rozhodol byt si kúpiť a nie iba prenajať.

muž a žena stojaci v obývačke obklopení krabicami

Hodnota nehnuteľnosti stúpa a vy bohatnete. To je skvelé, nie?

V rovnakom čase si kúpil zrekonštruovaný štvorizbový byt v Starom meste za 310 tisíc eur. Kúpna cena bola preňho opäť celkom pálka, no ubehli sotva tri roky a teraz si svoje rozhodnutie opäť pochvaľuje. Jeho byt medzitým opäť stúpol na hodnote, o úžasných 80 tisíc!

Mohlo by sa zdať, že Milanov život je prechádzka ružovou záhradou, no v skutočnosti má Milan celý čas veľký problém: neaktuálne poistenie majetku. Za celý ten čas si ho uzavrel iba dvakrát, pri kúpe prvého a pri kúpe druhého bytu. Ďalej ho už nikdy neriešil. Bral ho ako vybavenú vec a nič nenasvedčovalo, že robí chybu. Pre tento účel mu pravidelne odchádzali z účtu peniaze, o ktorých sa domnieval, že sú jeho plnohodnotnou poistkou pre prípad nečakanej škodovej udalosti.

muž a žena sediaci na gauči pri pohľade na tablet

V čom sa teda skrýva hrozba?

Keďže si Milan neupravil poistenie vždy potom, čo výraznejšie stúpla hodnota jeho nehnuteľnosti, svoj byt mal poistený iba do výšky jeho pôvodnej hodnoty. To znamená, že v prípade nečakanej udalosti na dúbravskom byte v roku 2019, poisťovňa by mu kryla škody maximálne do výšky 95 tisíc eur. Rovnako, keby sa nebodaj teraz niečo stalo s jeho staromestským štvorizbákom, výška krytia nebude 390, ale maximálne 310 tisíc eur.

Milan robí rovnakú chybu ako väčšina Slovákov. Rieši problémy iba vtedy, keď vyslovene musí a nezamýšľa sa nad tým, či ho dané riešenia ochránia aj o mnoho rokov neskôr. Udržiava sa tak síce v pocite blaženej istoty, no keby sa mu prihodila škodová udalosť, zrazu by zistil, že v skutočnosti nemal vyriešené v podstate nič.

Čo robiť? 

Vždy, keď sa dozviete, že vaša nehnuteľnosť stúpla na hodnote, skontrolujte si, do akej miery ju pokrýva jej súčasné poistenie. Ak vlastníte byt alebo dom a jeho poistku ste už niekoľko rokov neriešili, vypočítajte si radšej hneď teraz v jednoduchej online kalkulačke, či je jej výška dostatočná a či ju náhodou nepotrebujete aktualizovať. Uzatvorenie poistenia bývania je jednoduché, dá sa urobiť aj online a o pár minút už máte zase naspäť svoj bezstarostný domov.

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám