BN Label - The Moon

Kooperativa Gallery

Kooperativa Gallery prinesie na festival Grape moderné vizuálne umenie prostredníctvom umeleckých inštalácii.

Návštevníci festivalu si pod holým nebom vychutnajú diela od autorov ako Viktor Frešo či Boris Vitázek, ktoré vyniknú najmä po zotmení.

Poisťovňa Kooperativa už po druhý rok spolupracuje s najobľúbenejším letným festivalom medzi mladými. Návštevníkom Grape nejde predávať žiadne poistenie, namiesto toho im prinesie 7 unikátnych veľkorozmerných umeleckých diel v rámci špeciálneho projektu Kooperativa Gallery.

Na čo sa môžete tešiť?

BN Label: Uzol 

„Zažime nekonečnú zábavu”

Nielen deti, ale i dospelí potrebujú byť hraví. Inštalácia „Uzol“ nám svojou farebnosťou a tvarom pripomína detské preliezačky a odkazuje, že si máme užívať momenty, akoby nemali začiatok a koniec.

Čo v tebe evokuje uzol? Spomínaš si na slávny Gordický uzol, ktorý nebolo možné rozviazať a dal sa len preťať?

Objekt vo verejnom priestore vytvorený kolektívom BN Label si prepožičiava niektoré konotácie, ktoré sa k podobnému motívu viažu. Uzol môže evokovať problém, komplikáciu, často neriešiteľnú situáciu. Organicky sa preplieta a je ťažko čitateľné, ako sa jednotlivé vlnenia a zákruty križujú: aj to, či je zložený z viacerých častí alebo ide o jeden dlhý útvar. Možno ho čítať aj ako zosobnenie situácií vo verejnom priestore, ktoré zdanlivo nemajú uspokojivé riešenie a pri ktorých je náročné rozplietať tkanivo rôznorodých potrieb a záujmov.

Zároveň však svojou farebnosťou a tvarom evokuje iný prvok našich ulíc a to detské preliezačky či šmykľavky. Zapeklitý problém sa mení na detskú hru, vyrušuje a narušuje tvarovú pravidelnosť urbanizovaných lokalít. Komplikovaný prvok tak nemusí byť prekážkou, môže priniesť oživenie a ponúknuť odlišný, intuitívny a hravý pohľad na mesto.

Boris Vitázek: Othered Thoughts

"Veci nie sú tým, čím sa zdajú byť"

Veľkoplošná sureálna projekcia komentuje sociálne médiá, AI a ich vplyv na schopnosť ľudí vytvárať pre seba naratív - ich predstavu o sebe, ktorá diktuje rozhodnutia v ich každodennom živote. Buďte slobodní tvoriť si svoju vlastnú realitu!

Problém berie ako inšpiráciu stret ľudí s internetom a AI - surealistickými výjavmi, kombinujúcimi 3d animácie a AI generatívne modely do nadrozmerného mappingu. Postavy sa prelínajú so zariadeniami, ktoré používajú a postupne sa v nich strácajú.

Priepasť v technologickom pokroku dvoch civilizácií, ktoré sa po prvý krát stretnú v drvivej väčšine skončila veľmi nepriaznivo pre zaostalejšie kultúry. Naša civilizácia tento stret vytvára umelo za posledných 20 rokov. Spoločnosť prechádza bolestivými zmenami vďaka internetu a jeho dopadu na sociálne väzby. Tieto zmeny sú rýchle a ťažko uchopiteľné, existujú mimo kontext v ktorom naša spoločnosť doteraz existovala. Tak ako ľudia v južnej Amerike nechápali, čo pre nich znamenajú plachty lode na horizonte oceánu, dnes ľudia nevedia pochopiť rozsah dopadu internetu a AI na ich životy a budúcnosť.


Viktor Frešo: Roly Poly

“Zostávajme stále autentickí” 

Tak ako Viktor Frešo vo svojom diele Roly Poly. Pokračovanie konceptu intuitívneho autoportrétu je tu na pobavenie, pozdvihnutie a povzbudenie k vyjadrovaniu svojho pravého ja. Tak poďme do toho!

Interaktívny objekt Rolly Polly od Viktora Freša ponúka ďalšiu reflexiu nad figuratívnym sochárstvom a prirodzene nadväzuje na sériu predošlých autoportrétov, kde naďalej spája princípy intuitívnej, dadaistickej objektovej koláže s geometriu a abstrakciu, z ktorej následne vznikajú veľmi konkrétne figurálne objekty plné ľahkosti, expresívneho gesta, výraznej farebnosti a humoru.

Rolly Polly je prirodzeným pokračovaním Frešovho konceptu intuitívneho zobrazovania svojej tváre/hlavy a príznačnej mimiky. Zakladateľ „egoartu“ je dlhodobo presvedčený o tom, že najdôležitejšie v umení je autentickosť a pravdivosť témy, a tak častokrát pracuje s motívom svojej oválnej hlavy v rôznych podobách.

Viktor Frešo: Ominka

„Držme sa pekných spomienok”

Frešova zväčšenina šperku je zložením pocty jeho starej mame Judite Frešovej, ktorá ho nosievala. Brošňu dostala v roku 1964 v USA od svojej sestry a mala preto k nemu citový vzťah. Možno ani vaše šperky nie sú „len šperkami”.

Čo všetko nám o človeku, rodine a citoch dokáže prezradiť impozantná, až 10 metrov vysoká nafukovacia zväčšenina obnoseného šperku? Viktor Frešo, jeden z najvýraznejších umelcov na slovenskej scéne, skladá monumentálnou nafukovačkou poctu svojej starej mame. Šperk, ktorý si dielom pripomína, dostala ominka (Judita Frešová) od svojej sestry v USA ešte v roku 1964. Macík vyrobený prevažne z mačacieho zlata (pyritu) bol typickým produktom svojho miesta a doby – zliatina rôznych materiálov, lacnejšia ako zlato, no zlatu podobná. Judita Frešová bola hudobná režisérka, pracovala v Slovenskom rozhlase aj v Slovenskom národnom múzeu, pre svoju rodinu a autora bola však najmä babkou, ominkou – ominkou so „zlatou” brošňou v tvare macíka na hrudi. Objekt patrí do série Family Vintage.

Martin Skoček, Šimon Voštinár: VTRS 

„Nasledujme svetlo mesiaca”

Brána nadväzuje na geometriu predchádzajúcich ročníkov v podobe obrátenej pyramídy, pričom reaguje na atmosféru temna. Jadrom inštalácie je mesiac, ktorý podnecuje návštevníka k slobodnému zavýjaniu.

BN label: Bubliny

Vychutnajme si každý moment” 

 Zoskupenie obrovských bublín je dielom kolektívu BN Label. Zobrazuje rôzne pocity, ako krehkosť, pripomenutie hravej ľahkosti detstva alebo nostalgiu. Užite si Grape naplno, aby ste mali na čo spomínať.

Asi každý z nás si spomína na detskú zábavu vyfukovania bublín. Tá obrovská radosť z veľkej dúhovej bubliny, ktorá ľahučko letí vzduchom a leskne sa na slnku. A ten smútok z toho, keď táto krehká nádhera narazila na podlahu a praskla - neostalo po nej nič, len jemné koliesko mydlovej vody.

S podobnými pocitmi sa pohráva dielo kolektívu BN Label. Zoskupenie obrovských bublín evokujú rôzne pocity. V mnohých vyvolajú ilúziu hravej ľahkosti detstva, nostalgiu za časom, kedy bol svet ľahký ako bublina. Ich pominuteľnosť však môže pripomínať aj krehkosť života a prchavosť každého momentu.

Juraj Peták: Duch

“Duch doby ukrytý v nás”

Symbol 13. ročníka festivalu, mýtická entita, symbol mladistvosti, osudovosti a mystiky. To všetko symbolizuje ordinárna posteľná plachta zakrývajúca ľudskú postavu v nadrozmernej mierke, dotvorená dynamickým osvetlením Lumilogy.

Grape festival

Vidíme sa 9.-10. augusta na trenčianskom letisku na GRAPE FESTIVALE!

Sledujte náš profil na Facebooku a Instagrame.