Digitálna inteligencia

4 tipy na online vzdelávanie, ktoré uľahčia nástup do školy

18. 08. 2023
Kooperativa
4 minúty
4 tipy na online vzdelávanie, ktoré uľahčia nástup do školy

Pomaly, ale isto sme sa prehupli do druhej polovice prázdnin. Hoci sa tento školský rok začína o pár dní neskôr, podľa odborníkov by sme deti mali na nástup do školy pomaly pripravovať a preopakovať s nimi učivo. 

Nabehnite na režim

Podľa psychológov netreba deti školou strašiť, ani im pravidelne hovoriť vety typu: „No, už sa ti to blíži.“, „Veď počkaj, keď začne škola!“ a podobne. Na september ich treba pripravovať čo najcitlivejšie a nenásilne. Pomaly posúvať budík na skoršiu hodinu a rovnako posunúť aj večierku. Spraviť prehľad školských pomôcok z minulého roka a doplniť veci, ktoré chýbajú. No a v neposlednom rade veľmi pomaličky nabehnúť aj na preopakovanie učiva.


Psychológovia odporúčajú nenalievať deťom do hlavy nové vedomosti, ale preopakovať časti, ktoré dieťaťu v predchádzajúcom školskom roku robili problémy. Toto opakovanie by však nemalo zabrať viac ako polhodinu denne.

Ide to aj bez učebníc

Pri opakovaní učiva sa nemusíte striktne pridržiavať učebných osnov. Stačí, ak sa budete držať témy. Siahnuť môžete aj po zdrojoch, ktoré nájdete online.

Angličtina hrou

Či už si vaše dieťa precvičilo angličtinu na dovolenke v zahraničí, alebo nie, nikdy neuškodí si ju pred začiatkom školského roka ešte trošku oprášiť. Na stránke LearnEnglish Kids, za ktorou stojí British Council, nájdete cvičenia zamerané na počúvanie, písanie, ale aj rozprávanie či gramatiku. Sú tam aj návody pre rodičov, ako pristupovať k zlepšovanie angličtiny vašich detí.
Home | LearnEnglish Kids (britishcouncil.org)

Lepšia geografia

Na stránke Lepšia geografia, ktorá chce modernizovať výučbu tohto predmetu v slovenských školách, nájdete množstvo zaujímavých materiálov, ktoré viete použiť aj doma. Rôzne cvičenia, hry s mapami, ale aj pokusy. Objavíte tam napríklad postup, ako si vyrobiť domácu sopku, alebo model krasovej jaskyne. Verte či nie, takto naskáču deťom vedomosti do hlavy oveľa jednoduchšie ako z učebnice. Svoje geografické vedomosti si môžu overiť aj pomocou zábavných kvízov. Na stránke sú aktivity už aj pre škôlkarov, no na svoje si prídu aj základoškoláci naprieč všetkými ročníkmi.
Lepšia geografia (lepsiageografia.sk)

Zmudri

Vzdelávacia všehochuť. Aj tak by sa dal nazvať portál Zmudri. Partia mladých nadšencov vysvetľuje deťom, tínedžerom, ale aj dospelákom zrozumiteľným spôsobom rôzne témy bežného života, ktoré sa na nás v škole akosi nenalepili. Vo svojich videách zabŕdnu do občianskej náuky, dejepisu, ale aj cudzích jazykov, geografie či matematiky. Starší žiaci si môžu rozšíriť aj obzory o fungovaní štátu, politike či práve.
Kurzy | Zmudri

MaTYkár

Sčitovanie, odčitovanie, slovné úlohy či kombinatorika. Slová, ktoré vydesia nejedného školáka. Ale nemusia. Na youtube kanáli MaTYkár totiž nájdete učiteľa Tomáša, ktorý žiakom vysvetlí všetko, čo potrebujú. V roku 2021 získal titul online učiteľ roka a tvorí videá pre základoškolákov, ale aj stredoškolákov. Mnohé z nich sú na jeho kanáli dostupné bezplatne.
MaTYkár - YouTube

Každú z týchto online pomôcok môžu deti využiť nielen cez prázdniny, ale tiež ako doplnenie učiva počas školského roka. No a garantujeme vám, že sa popri nich niečo nové určite naučíte aj vy.

Blog vznikol v spolupráci s digiQ. Cieľom organizácie digiQ je robiť osvetu o rizikách spojených s využívaním internetu a šíriť zdravé princípy digitálneho občianstva. Deje sa tak aj formou vzdelávania na školách, ktoré pomáha financovať Nadácia poisťovne Kooperativa.

Digitálna inteligencia

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám