Auto

5 osvedčených tipov ako zvládnuť nočnú jazdu autom

03. 12. 2015
Kooperativa
3 minúty
5 osvedčených tipov ako zvládnuť nočnú jazdu autom

Nočná jazda môže byť nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná. Únava, sťažená viditeľnosť alebo zver môžu jazdu naozaj skomplikovať, preto je dobré byť pripravený a vedieť pohotovo reagovať. Prečítajte si pár tipov, ako na to.

Skontrolujte svetlá

Na Slovensku máme zo zákona povinnosť svietiť aj počas dňa. Mnoho výrobcov, ale i zarytých autičkárov však uprednostňuje tzv. denné svietenie, ktoré zväčša tvoria len LED obrysové svetlá. Ak sa chystáte na nočnú jazdu, nezabudnite zapnúť klasické nočné svietenie. Ubezpečte sa, že stretávacie a denné osvetlenie nie je zapnuté súčasne. Hrozí vám za to pokuta. Okrem zapnutia svetiel skontrolujte aj ich funkčnosť. Kým u predných je na prvý pohľad jasné, či svietia, zadné vás môžu zradiť.

Sústreďte sa

Táto rada platí, či šoférujete v noci alebo cez deň. Počas riadenia by ste sa mali sústrediť len na jazdu. Odložte telefonáty, prestaňte esemeskovať, nehrajte sa s rádiom, neskláňajte sa pre spadnuté predmety. Ak niektorý z týchto úkonov skutočne nepočká, zapnite výstražné svetlá a zastavte na bezpečnom mieste.

Spomaľte a držte si odstup

Keďže sa s príchodom tmy značne znižuje viditeľnosť, mali by ste týmto podmienkam prispôsobiť aj rýchlosť jazdy. Slabšie osvetlenie predlžuje reakčný čas, a tým vás i ostatných účastníkov premávky vystavuje dodatočnému riziku. Aj keď nemôžete ovplyvniť situácie, ktoré vám prídu do cesty, môžete sa na ne pripraviť zodpovednou jazdou. Udržiavajte dostatočný odstup, znížte rýchlosť a jazda bude omnoho bezpečnejšia.

Dajte si pauzu

Ako každý vodič, aj vy pravdepodobne očakávate opatrnosť a zodpovednosť zo strany iných šoférov. Aby ste neohrozili seba i ostatných, pri dlhších nočných jazdách pravidelne odpočívajte. Zastavte na čerpacej stanici, prehoďte pár slov s personálom, niečo malé zjedzte, dajte si kávu alebo si odskočte na toaletu. Tieto aktivity vás vyrušia z únavného stereotypu a vy sa môžete bezpečne vrátiť za volant. Pamätajte, že unavený vodič reaguje podobne ako vodič pod vplyvom alkoholu. Pri vyčerpaní dochádza k zníženiu pozornosti, predĺženiu reakčného času a zlému odhadu vzdialenosti. Je lepšie prísť do cieľa o 10 minút neskôr ako vôbec.

Pozor na zver

Stretnutie s jeleňom alebo diviakom môže zanechať vážne následky na majetku aj zdraví. Pri slabo osvetlených alebo neosvetlených cestách je riziko kontaktu so zverou ešte vyššie. Buďte opatrní najmä v miestach, kde by sa mohla zver objaviť. Rešpektujte dopravné značenie, ktoré hovorí o výskyte zveri a prispôsobte jazdu tak, aby ste stihli pohotovo reagovať. Väčšina nehôd spôsobených zrážkou s jeleňom sa stáva na jeseň a začiatkom zimy, opatrní by ste však mali byť celoročne.

Aj keď dodržíte všetky pravidlá a budete na ceste skutočne pozorní, nikdy neovplyvníte opatrnosť ostatných vodičov. Vo väčšine rodín je auto nevyhnutnou dennou potrebou aj prostriedkom pre zabezpečenie príjmu do rodinného rozpočtu, preto je dobré si ho poistiť. Povinné zmluvné poistenie je dané zo zákona a kryje škody, ktoré vám na aute spôsobí iný vodič. V reálnom živote bežného vodiča však PZP nestačí. Naozaj platí iba poriadne havarijné poistenie.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám