Auto

5 skvelých rád, ktoré vám pomôžu pri kúpe auta (a ušetria peniaze)

30. 09. 2015
Kooperativa
5 minút
5 skvelých rád, ktoré vám pomôžu pri kúpe auta (a ušetria peniaze)

Chcete nové auto, ktoré vám bude slúžiť čo najdlhšie? Prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri výbere. Mnoho z nich ušetrí veľa peňazí.

1. Buďte pánom nákupu

Vďaka reklame sa dozviete o modeloch áut, ktoré by vás mohli zaujímať. Berte nákup auta čisto racionálne a urobte si poriadny prieskum. Rýchle rozhodnutie vám zaručene neprinesie spokojnosť do budúcna.

Či kupujete auto z bazáru alebo z predajne, nedajte najavo svoju nevedomosť. Autá si vždy pred vstupom do predajne poriadne obzrite na internete, prípadne so sebou vezmite skúseného kamaráta. Predajca musí počkať a rešpektovať vaše názory.

2. Výkonný elegán alebo rodinný vytrvalec

Najdôležitejšie rozhodnutie, ktoré musíte pred kúpou uskutočniť, je výber typu auta. Chcete ho využiť na dlhé výlety s rodinou? Potrebujete veľký batožinový priestor na batožinu? Máte psa, ktorý s vami cestuje? Potom pravdepodobne potrebujete veľký hatchback alebo van. Tieto autíčka disponujú veľkým kufrom, do ktorého pohodlne zbalíte štvorčlennú rodinu, majú väčšinou nízku spotrebu, a keď sa o ne staráte, vydržia roky.

Ak potrebujete rýchly stroj, s ktorým sa nebudete báť šliapnuť na pedál a vychutnať si poriadnu jazdu, prípadne sa potrebujete predviesť pred novými klientmi a ukázať svoj úspech, siahnite po dizajnových skvostoch. Tieto stroje zaručene naplnia všetky vaše očakávania.

3. Skoro nové je lepšie ako nové

Keď nechcete auto z bazáru, ale nemáte chuť vyhodiť niekoľko tisíc za nové, môžete si zvoliť zlatú strednú cestu. Predajne ponúkajú predvádzacie vozidlá za zvýhodnenú cenu. Ide o skoro nové auto, ktoré má najazdené len pár tisíc kilometrov. Slúži na testovacie jazdy, pri ktorých si potenciálni zákazníci môžu vyskúšať jazdné vlastnosti konkrétneho modelu.

4. Naložte si len toľko, koľko unesiete

Len málo šťastlivcov má dosť peňazí na to, aby si kúpili auto v hotovosti. Väčšina z nás využíva služby bánk alebo lízingových spoločností. Ktorá možnosť sa však vyplatí najviac?

Pred pár rokmi ste si mohli v banke vybaviť úver priamo na financovanie auta, v súčasnosti prakticky neexistuje banka, ktorá by poskytovala takýto špecializovaný druh úveru. Ak teda chcete financovať svoje nové auto peniazmi z banky, musíte využiť spotrebný úver.

Spotrebné úvery sú objemom menšie ako hypotéky ale majú spravidla výrazne vyššie úroky. Urobte si prieskum bankových produktov a zistite, kde sa vám oplatí požičať. Opýtajte sa na RPMN (ročnú priemernú mieru nákladov) na úver a podľa tohto ukazovateľa sa rozhodnite.

Výhody úveru

Na rozdiel od úveru, pri lízingu je auto okamžite vaším majetkom. Navyše nemusíte splatiť žiadnu alebo minimálnu akontáciu. Mnohých ľudí poteší fakt, že na rozdiel od lízingu nie ste povinný platiť havarijné poistenie. Pri nových autách je však toto poistenie samozrejmosťou a nevyhnutnosťou. Oplatí sa aj pre opravy malých škrabancov...

Nevýhody úveru

Úver z banky má často vysoký úrok a celkovú cenu úveru. Zložitejšie je aj samotné vybavenie úveru, keďže banka žiadateľa relatívne prísne preveruje. Ak ste mali v minulosti ťažkosti so splatením pôžičky, banka vám úver nemusí schváliť. Tento druh financovania je výhodný pre osobné účely. Firmám odporúčame skôr lízing.

Výhody lízingu

Pravdepodobne najväčšou výhodou lízingu oproti úveru je nižšia cena a jednoduchšie uzatvorenie lízingovej zmluvy. Keďže je auto až do splatenia majetkom lízingovky, váš finančný status nebude posudzovaný až tak prísne. Lízing je výhodný najmä pre podnikateľské subjekty.

Nevýhody lízingu

Na rozdiel od úveru, pri ktorom je auto okamžite vaším majetkom, pri lízingu máte auto až do úplného splatenia len požičané. Je majetkom lízingovej spoločnosti a vy ste jeho držiteľ. Zároveň ste povinný platiť havarijné poistenie, ktoré je však v plnej výške hradené v prospech lízingovej spoločnosti. Pri vzniku totálnej škody bude teda najskôr odškodnená lízingovka a až potom vy. Oproti úveru musíte splatiť aj relatívne vysokú akontáciu.

5. Kúpa je len začiatok

Po tom, čo ste si vybrali to správne auto, zvolili najlepšiu ponuku a rozhodli sa pre najvýhodnejšie financovanie, môžete sa pustiť do tých menej príjemných starostí. Auto je potrebné zaregistrovať, vybaviť povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Práve táto poistka vám poskytne užitočné služby a finančné odškodnenie v prípade havárie, krádeže, lúpeže, vandalizmu, krupobitia a záplav.

Kvalitné havarijné poistenie oceníte vtedy, keď sa vám prihodí nepríjemná škodová udalosť. Nakoniec nezabudnite na povinné servisné prehliadky a starostlivosť o svoje auto.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám