Rodina

6 účinných rád, ako vylepšiť rodinný rozpočet

28. 09. 2015
Kooperativa
4 minúty
6 účinných rád, ako vylepšiť rodinný rozpočet

Chcete zastaviť kolobeh nezmyselných výdavkov a zabezpečiť sebe a vašim blízkym finančnú pohodu? Upracte si v rodinných financiách, stanovte si priority a vybudujte návyky. Týchto 6 skvelých rád vám pomôže začať.

1. Stanovte si priority a naplánujte ciele

Pre niekoho je v živote podstatné vlastné bývanie alebo nové auto, pre niekoho iného zasa oddych a voľnočasové aktivity. Stanovte si životné priority, zoraďte ich a následne im prideľte časť rodinného rozpočtu. Aby sa vám šetrilo ľahšie, môžete si finančne náročné ciele rozložiť na niekoľko menších. Tie potom postupne napĺňajte. Je ľahšie a istejšie postupovať krok za krokom.

2. Majte prehľad vo výdavkoch

Väčšina ľudí v skutočnosti nevie, na čo míňa svoje peniaze. Ak sa v polovici mesiaca chytáte za hlavu a neviete, kam sa podela celá vaša výplata, možno si len potrebujete upratať financie. Skúste napríklad dva týždne sledovať všetky svoje výdavky. Odkladajte bločky, píšte zoznamy, robte si poznámky. Po čase zistíte, kde a na čo míňate najviac peňazí. Ak sú v zozname položky, ktoré nijako neprispievajú k dosiahnutiu vašich cieľov, začnite ich postupne škrtať. Toto je najpodstatnejšia časť ozdravenia vašich rodinných financií.

3. Darujte si niečo pekné

 Šetrenie je finančná diéta, ktorú musí podstúpiť nejeden z nás. Jednoducho radi míňame. Podobne ako pri diéte však nemôžete telu zatrhnúť všetko odrazu. Nie je to zdravé ani pri redukovaní výdavkov. Doprajte si niečo pekné každý mesiac. Nemusí to byť hneď nový počítač alebo bicykel. Jednoducho si kúpte niečo, čo vás poteší. Odmeňte sa novou knihou či lístkom na koncert obľúbenej kapely. Nepracujete predsa len na účty a dane. Z času na čas je fajn urobiť si radosť, nie?😊

4. Vybudujte si nové návyky

 Zvyk je železná košeľa. Urobte zo šetrenia každodennú rutinu a pôjde vám to jednoduchšie. Vo všeobecnosti platí, že na vytvorenie rutiny potrebuje človek 21 dní. Či už chcete začať športovať, vstávať skoro, zdravo jesť alebo šetriť peniaze, chce to najmä čas. Vyskúšajte byť počas tohto obdobia maximálne zodpovedný vo vzťahu k vašim peniazom a šetrite každý deň a na každom kroku. Starostlivo zvážte, či tovar naozaj potrebujete, alebo jeho kúpou ohrozujete splnenie svojich cieľov. Vážne. Uvidíte, že sa pre vás sporenie stane prirodzené a nebude vás nijako obmedzovať. Práve naopak, dostane vás do finančnej pohody.

5. Povinné výdavky zaplaťte ihneď

 Niektoré výdavky skutočne netreba odkladať. Splátka hypotéky, úhrada školného, poistného alebo faktúra za telefón jednoducho nepočkajú. Nastavte si na podobné platby trvalý príkaz alebo inkaso. Úhrady z vášho účtu odídu automaticky a vy tak získate prehľad o tom, koľko peňazí vám ostalo. Tie potom rozdeľte podľa aktuálnych cieľov a ak sa podarí, kúpte si niečo navyše. Nezabudnite, že trvalý príkaz alebo inkaso majú ešte jednu obrovskú výhodu. Dôležité výdavky už nemusíte nosiť v hlave a vyhnete sa nepríjemnému rande s upomienkou.

6. Urobte to oficiálne

Sami ste sa už určite na vlastnej koži presvedčili, že prázdne predsavzatia skončia skôr, ako vôbec začnú. Ak chcete zlepšiť váš rodinný rozpočet a skutočne ušetriť, urobte to oficiálne. Skvelým spôsobom môže byť niektoré zo životných poistení. Pomocou poistenia sporíte a naviac získate oporu v ťažkých finančných časoch pre vás a vašu rodinu, keď dôvodom sú zdravotné ťažkosti alebo neschopnosť pracovať.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Rodina

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám