Život

7 netradičných domácich miláčikov

16. 11. 2023
Kooperativa
6 minút
7 netradičných domácich miláčikov

Niektorí ľudia volia naozaj netradičných zvieracích spoločníkov. Pri viacerých z nich by vám nenapadlo, že sa dajú skrotiť. Preskúmali sme, čo všetko sa dá chovať.

Vybrali sme pár netradičných domácich miláčikov zo sveta a aj také, ktoré sa chovajú i na Slovensku. Pozrite si zoznam zaujímavých zvierat, ktoré majú niektorí chovatelia doma a považujú ich za členov rodiny.

Miniprasiatko

Miniprasiatka boli vyšľachtené na univerzite v Gottingene pôvodne pre laboratórne účely, no za posledné roky si získali srdcia mnohých chovateľov. Chov miniprasiatka učaroval aj niektorým známym osobnostiam. Ako domáceho miláčika ho vlastnil napríklad americký prezident Theodore Roosevelt alebo herec George Clooney. 

Ježko

V tomto prípade nejde o druh ježka, ktorý sa u nás nachádza vo voľnej prírode. Existujú špeciálne vyšľachtené druhy na chov, medzi nimi asi najznámejší ježko bielobruchý. Od toho nášho sa nelíši len vzhľadom, ale aj tým, že sa v zime neukladá na spánok. Ježko je plachý tvor, chovatelia ho musia privykať na ruky a dostatočne sa mu venovať, aby si získali jeho dôveru. 

Najznámejší ježko na internete, ktorý zabával svojimi fotkami na Instagrame, sa volal Mr. Pokee. Aj keď pôvodný Mr. Pokee uhynul ešte v roku 2019, účet na Instagrame @mr.pokee s 1,6 miliónmi followerov je stále aktívny a nachádzajú sa na ňom krásne zábery ježka. 

Zakrslá koza

Zakrslá koza je extrémne hravá a spoločenská. Je vhodná aj k deťom, pretože sa dokáže správať ako pes. Napríklad sa môže naučiť chodiť na vodítku alebo skákať cez prekážky. Svojich majiteľov verne sprevádza na každom kroku. Takéto kozy sa nechovajú pre hospodársky úžitok, mäso z nich sa neje a mlieko dávajú len svojim mláďatám. Úžitok z nich môžu mať záhradkári, pretože dobre spásajú trávu. Inak slúžia majiteľom vyslovene pre radosť. 

Líška

Na Instagrame sa oplatí sledovať líšku Juniper, ktorá vystupuje pod menom @juniperfoxx. Na tomto profile môžete sledovať život líšky aj jej zvieracích kamarátov. Juniper a jej líščí priatelia sú severoamerické červené líšky, ktoré žijú v dome plnom zachránených exotických zvierat. Všetky sa narodili v zajatí. Kvôli ich genetickým rozdielom od ich divokých náprotivkov nemôžu byť vypustené do voľnej prírody, ale žijú šťastný, plnohodnotný život so svojou milujúcou adoptívnou rodinou a svojimi psími bratmi.

Vydra

Svoju popularitu ako domáci miláčik má najmä v Ázii. V Japonsku existujú dokonca kaviarne s vydrami. Vydru si tu môžete pohladkať, ale dokonca aj kúpiť k vám domov. Odborníci sa však zhodujú na tom, že vydra je divé zviera a patrí do voľnej prírody. Veľmi často sa obchoduje s vydrami, ktoré sú nelegálne ulovené a odchované.

Korytnačka

V Tokiu sa na pravidelných prechádzkach objavoval starší pán so svojou veľkou africkou korytnačkou. Na videu vidieť, ako spolu bok po boku kráčajú ulicami a vzbudzujú pozornosť detí, ale aj iných domácich zvierat.

Axolotl

Axolotl je druh mloka pochádzajúci z Mexika. Tento živočích začal byť populárny najmä kvôli jeho milému výrazu, kedy vyzerá, že sa usmieva. V skutočnosti sa to deje vtedy, keď konzumuje niečo veľké, ako napríklad červa. Vtedy môže niekoľkokrát prehltnúť a po prehltnutí je bežné, že sú jeho ústa na niekoľko sekúnd otvorené a vyzerajú, akoby sa smial. 

Toto bol krátky zoznam netradičných zvierat, ktoré môžete chovať. Možností je však oveľa viac. Ak však radšej stavíte na “overenú klasiku” v podobe psa alebo mačky, nezabúdajte, že si vašich štvornohých miláčikov môžete u nás aj poistiť na riziko úrazu. Na jednej zmluve môžete mať až štyri domáce zvieratká. Pripoistenie si môžete zriadiť k poisteniu Bezstarostný domov. 

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám