Zdravie

Ako často je potrebné chodiť na preventívne prehliadky?

26. 03. 2024
Kooperativa
7 minút
Ako často je potrebné chodiť na preventívne prehliadky?

Priznajte sa, chodíte na preventívne prehliadky pravidelne? Prinášame vám sumár toho, ako často absolvovať tie-ktoré vyšetrenia a v akom veku. 

Preventívna zdravotná prehliadka môže odhaliť chorobu ešte v štádiu, keď je ľahšie liečiteľná. Niekedy človek subjektívne nevníma žiadne ťažkosti, ale keby išiel k lekárovi, parametre ako napríklad vysoký krvný tlak alebo zvýšené hodnoty cukru by už napovedali ranné štádium niektorých ochorení. 

Poistenci zdravotných poisťovní majú možnosť absolvovať bezplatné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka a od 50 rokov majú nárok aj na preventívne vyšetrenia u urológa a gastroenterológa.

Aká je situácia na Slovensku

Zo štatistík sa dozvedáme, že na preventívne prehliadky dbajú viac ženy ako muži. Preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecných lekárov absolvuje ročne asi tretina poistencov na celom Slovensku. Najčastejšie navštevujú preventívne prehliadky u všeobecných lekárov ľudia starší ako 60 rokov.

K všeobecnému doktorovi treba chodiť pravidelne

O preventívnu prehliadku človeka do 26 rokov sa stará všeobecný lekár pre deti a dorast. Platí, že dieťa do jedného roka by malo absolvovať 9 preventívnych prehliadok. Deťom od 3 do 18 rokov stačí navštíviť všeobecného lekára raz za dva roky. Počas pediatrických vyšetrení lekár komplexne sleduje vývoj dieťaťa, rizikové faktory, vykonáva povinné očkovania, vyšetrenia krvného tlaku a moču.

Dospelí by takisto mali podstúpiť prehliadku každé dva roky, darcovia krvi dokonca každoročne. Na prehliadke sa kontroluje stav očkovania, pulz, krv, hmotnosť aj moč. Poistenci zdravotných poisťovní nad 40 rokov absolvujú aj vyšetrenie cholesterolu, triacylglycerolov a vykonáva sa i EKG srdca. Ľuďom nad 50 rokov by mal byť vykonávaný test na zistenie okultného, čiže skrytého krvácania v stolici. Ide o bezbolestné vyšetrenie, pomocou ktorého sa dá zistiť, či človek netrpí rakovinou hrubého čreva a konečníka.

Kedy navštíviť ženského lekára

Žena by na prvú preventívnu prehliadku mala prísť po dovŕšení 18. roku života. Potom by mala chodiť každý rok. Ku gynekológovi treba chodiť naozaj častejšie ako len každé dva roky alebo viac, keďže k zdravotným zmenám v tomto ohľade môže dôjsť rýchlo. 

Všeobecná prehliadka sa zameriava na včasnú diagnostiku porúch ženských pohlavných orgánov. Vo veku 23 - 64 rokov je súčasťou aj skríning krčka maternice a pre ženy vo veku 40 - 69 rokov skríning rakoviny prsníka. Ultrasonografické vyšetrenie prsníkov by každá žena mala absolvovať raz za dva roky.

Ani muži by nemali podceňovať zdravie

Rakovina prostaty je podľa dostupných zdrojov najčastejším onkologickým ochorením mužov v Európe. Zamedziť prepuknutiu tohto ochorenia vie preventívna prehliadka, ktorá sa spravidla vykonáva u mužov nad 50 rokov raz za tri roky. Pokiaľ sa však v ich prvostupňovom príbuzenstve (otec, syn alebo súrodenec) vyskytol karcinóm prostaty, je možné absolvovať prehliadku od 40. roku raz za tri roky alebo aj častejšie. 

Vyšetrenia sa netreba báť, pretože drvivá väčšina zákrokov je absolútne bezbolestná. U urológa absolvujete ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek, vyšetrenie semenníkov a aj prostaty cez konečník, odovzdáte moč a odoberie sa krv na laboratórne vyšetrenie.

O krásny úsmev sa treba takisto starať

Na preventívnu prehliadku v stomatologickej ambulancii by mali chodiť deti aj dospelí ľudia pravidelne. Deťom a mladistvým do 18. roku života zdravotná poisťovňa preplatí preventívnu prehliadku dvakrát ročne, dospelým nad 18 rokov raz ročne. Tehotné ženy by mali počas tehotenstva prehliadku absolvovať dva razy - na začiatku prvého a tretieho trimestra.

Spravidla sa vyšetruje stav celého chrupu, parodontu, kontroluje sa postavenie zubov a čeľustí, zubné náhrady a aj lymfatické uzliny. Ak zubár nájde kaz alebo inú vadu, treba si dohodnúť termín ďalšej návštevy čo najskôr.

Preplatíme vám rozšírený krvný test

Naši klienti k produktu Bezstarostný život môžu využiť benefit, pri ktorom máju nárok na rozšírený krvný test pri preventívnej prehliadke raz za 4 roky. Môžu to byť krvné testy nad rámec prevencie, alebo na vaše požiadanie, ak sa chcete uistiť o vašom zdravotnom stave. Suma sa obmedzuje na maximálnu výšku 50 eur. Tento benefit získate zadarmo k poisteniu rizika akejkoľvek smrti vo výške 5 000 eur a viac. Všetko, čo musíte urobiť, je predložiť lekársku správu o tom, že vám tento krvný test bol vykonaný a doklad o zaplatení.

Zdroj:
https://www.peniaze.sk/poistenie/10499-zaujem-o-preventivne-prehliadky-na-slovensku-stupa-dovodov-je-viacero
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp

Zdravie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám