Bývanie

Ako na jar pripraviť záhradu

12. 03. 2024
Kooperativa
7 minút
Ako na jar pripraviť záhradu

S príchodom jarného obdobia a postupným otepľovaním prichádzajú povinnosti pre záhradkárov. Ako sa v tomto období správne postarať o záhradu a na čo nezabudnúť?

Na jar je ten správny čas dokončiť to, čo sa neurobilo pred zimou. Dôležité je pripraviť pôdu pre budúce rastliny a dobre pôdu vyživiť, aby rástli. Doplniť mulčovaciu zmes, postarať sa o trávnik, pohnojiť… Na záhrade je vždy čo robiť a my vám povieme, ako na správny štart do záhradkárskej sezóny.

Príprava pôdy je základ

Dobrá príprava pôdy je základom pre zdravý rast rastlín. Ak ste na jeseň nestihli pohrabať lístie a očistiť ju od buriny, je načase tak urobiť teraz. Väčšina ľudí zvykne záhradu prerýľovať. Jeho odporcovia zas tvrdia, že tým, že pôdu kypríme, zakopeme najúrodnejšiu časť z vrchných vrstiv hlbšie, čím zastavíme pôdne procesy a vyhubíme mikroorganizmy.

Inými riešeniami sú organické hnojivá, kompost, zelené hnojenie alebo mulčovanie. Aplikáciou organických hnojív či kompostu dodáte pôde živiny a zlepšíte štruktúru pôdy pre vaše rastliny. 

Ak nemáte nič z toho, môžete to vyriešiť za pomoci spomínaného zeleného hnojenia. Je to trochu dlhší proces, ale výsledky sa dostavia. Zelené hnojenie funguje tak, že na záhon, ktorý je bez sadeníc a ktorý nevyužívate, vysejete rýchlorastúce rastliny. Za niekoľko týždňov ich pokosíte a zapracujete do pôdy. Do ďalšieho výsevu rastlín alebo plodín sa organická hmota rozloží a pôda tak získa potrebné živiny. Cieľové rastliny je možné vysádzať zhruba tri týždne po tomto procese, aby sa hmota stihla aspoň čiastočne rozložiť.

Poslednou možnosťou je mulčovanie. Táto technika zachováva vlhkosť v pôde, zabraňuje v raste buriny a podporuje život v pôde. Pri mulčovaní sa všetko odvíja od materiálu, ktorým mulčujete. Čerstvý a vlhký materiál by ste mali nastieľať iba v tenkej vrstve, príliš hrubá vrstva by mohla začať hniť. Pod mulčom si predstavujeme najmä drevenú štiepku používanú v okrasných záhradách, no nie je to jediný materiál, ktorým môžete mulčovať. Dá sa použiť aj drvený kameň, pemza, riečny kameň, slama, piliny a iné.

Starostlivosť o trávnik nie je len o kosení

Po tom, čo zmiznú posledné zvyšky snehu, dobre skontrolujte trávnik, či ho na niektorých miestach nenapadli plesne alebo iné choroby. Ak by sa niektorá choroba prejavila, treba trávnik vyliečiť postrekom. 

Následne treba trávnik pokosiť. Niekoľko dní po prvom kosení je dobré trávnik zvertikutovať, najmä ak je starší ako tri roky. Pre menšie záhrady postačí aj elektrický vertikutátor, pre väčšie plochy odporúčame zaobstarať si benzínový. Vertikutácia sa vykonáva v dvoch smeroch, najprv pozdĺžne a následne do kríža. Ak tráva zredla a ostali prázdne plochy, vysejte na tieto plochy nové semienka trávy. 

Potom je vhodné trávnik dobre vyhnojiť. Vhodný čas na prvé hnojenie je neskorá jar, alebo keď teplota pôdy dosiahne 12 °C. Najjednoduchšia aplikácia hnojiva je vo forme granúl, osvedčí sa to najmä pri väčších trávnikoch. Existujú aj kvalitnejšie granule obalené živicou, ktorá zabezpečuje postupné uvoľňovanie živín.

Ak zakladáte úplne nový trávnik, ideálne podmienky sú práve na jar, keď pôda už nie je zamrznutá a je stále dostatočne vlhká. Teplota ovzdušia by už nemala byť nižšia ako 8°C. 

Čo sadiť v marci

V okrasnej časti záhrady môžete v období marca začať sadiť astrovky, čínske klinčeky, papulky, portulaky alebo nechtíky. 

Čo sa týka zeleniny, môže sa už sadiť hrach, pretože je odolný aj voči ľahkým mrazom. Od druhej polovice marca, keď skončia mrazy, môžete vysadiť už aj cibuľu a cesnak a takisto mrkvu, ktorá je nenáročná na pestovanie. Pokiaľ ale chcete sadiť paradajky, a to akúkoľvek odrodu, musíte ich podpestovať. Priame pestovanie zo semien je vzhľadom na naše podnebie náročné. Vysadiť paradajky je vhodné v prvej polovici marca a umiestniť ich do vyhriateho skleníka alebo do miestnosti, kde sa teplota bude pohybovať od 20 do 25°C. Asi po dvoch mesiacoch, keď výška priesad dosiahne 15 - 20 cm, ich presaďte do pôdy. To isté platí o paprikách - takisto je nutné ich podpestovať.

Poistite si vašu záhradu

Vypestovať stromy, kríky alebo iné rastliny je náročné, vkladáte do toho svoj čas a energiu. Mať nádhernú záhradu je otázka niekoľkých rokov, kým všetko narastie a kým všetko dokončíte. Zlé poveternostné podmienky alebo vandali sa však niekedy vedia postarať o škody v záhrade. U nás si môžete k poisteniu Bezstarostný domov pripoistiť aj vašu záhradu. Predmetom poistenia záhrady sú okrasné a ovocné stromy zasadené v záhrade, okrasné a ovocné kry vrátane viniča, živé ploty, okrasné rastliny a nadzemné terénne úpravy. Výšku tohto pripoistenia si môžete vypočítať rýchlo a jednoducho online.

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám