Digitálna inteligencia

Ako nenaletieť podvodníkom na internete

08. 03. 2023
Kooperativa
6 minút
Ako nenaletieť podvodníkom na internete

Prišiel vám e-mail alebo správa na Facebooku od neznámeho človeka, že niekto, koho poznáte, potrebuje vašu finančnú pomoc? Dávajte si pozor, ide o podvodníka. Obeťou týchto a podobných praktík sú najčastejšie seniori. Čo v takých situáciách robiť?

Podvodníci, ktorí sa neznámym ľuďom ozývajú najmä cez e-maily či sociálne siete, využívajú na podvody väčšinou podobné modelové situácie. Nachytať vás chcú napríklad tak, že vystupujú v mene človeka, ktorého poznáte. Vo svojich správach tvrdia, že váš známy je v zlej situácii a potrebuje vašu pomoc. „Podvodníci to často skúšajú aj so správou, v ktorej uvádzajú, že človek dlhuje niekomu inému či nejakej spoločnosti peniaze. O ich vyplatenie väčšinou žiadajú urýchlene,“ popisuje problém odborníčka na digitálne občianstvo Andrea Cox z digiQ, ktorá odporúča takéto správy rovno presunúť do koša.

Internet je ideálnym miestom aj na online zoznamovanie. Aj za nápadníkom, ktorý vám prejavuje priazeň, sa môže skrývať podvodník. „Tvrdí, že potrebuje peniaze, aby mohol docestovať na schôdzku, pretože je v zlej rodinnej situácii alebo sa mu prihodil nejaký nečakaný problém,“ upozorňuje na používané zámienky pri tomto type podvodu A. Cox.

Čo od vás podvodníci vlastne chcú?

Cieľom online podvodníkov je väčšinou vylákať od vás peniaze. K tým sa môžu dostať, ak im ich obeť pod tlakom strachu a zmätenia pošle alebo od nej vylákajú osobné či prihlasovacie údaje. Vďaka nim sa už hravo dostanú napríklad do internetového bankového účtu. „Stať sa obeťou internetového podvodu nie je hanbou a treba o tom hovoriť. Oveľa lepšie je však takýmto situáciám predísť,“ odporúča odborníčka na digitálnu bezpečnosť a radí vždy takéto typy správ ignorovať, v prípade neistoty sa poradiť s blízkymi a pri opakovaných prípadoch kontaktovať políciu.

Je treba trénovať svoje kritické myslenie

Riziko okradnutia nie je jediným neduhom, ktorý so sebou priniesla doba internetu. Problémom sa stáva aj čoraz ťažšia orientácia v „online svete“, z ktorého sa na nás valia denne stovky správ. Základom je podľa odborníkov schopnosť rozlišovať medzi niekoho názormi a faktami, dôsledne premýšľať nad tým, čo vidíme a čítame a snažiť sa medzi tým hľadať súvislosti. „Je veľmi dôležité, aby sme si informácie na internete vždy overili aspoň z troch nezávislých zdrojov. Musíme si uvedomiť, že ľudia môžu mať rôzne motivácie, aby nám hovorili to, čo nám hovoria,“ vysvetľuje Andrea Cox.

Človek, ktorý premýšľa kriticky, sa nespolieha len na názory iných, ale je schopný vytvárať si aj vlastné úsudky a názory. Tie by sa však mali pridržiavať dát a faktov, ktoré si k téme naštuduje. „Nesmieme zabúdať aj na sebareflexiu a pýtať sa kritické otázky aj samého seba. Na veci treba nazerať z rôznych uhlov pohľadu,“ radí odborníčka z organizácie digiQ.

Počúvajte tých, čo sa vyznajú – a konzumujte informácie, ktoré nebudú škodiť

Zorientovať sa do hĺbky v medicínskych, historických či právnických témach je pre jedného človeka nemožné. Je úplne samozrejmé, že v oblastiach, ktoré nám nie sú také blízke, by sme sa mali spoliehať na odborníkov. „Nie je však odborník ako odborník. Uistite sa, že sa k téme vyjadruje vždy ten, kto má v danej problematike vzdelanie a skúsenosti. Gastroenterológ vám zrejme dobre poradí, ak vás trápia žlčníkové kamene, no pri otázke majetkového práva je lepšie sa spoľahnúť na názor právnika,“ radí Andrea Cox.

Podľa expertky na online komunikáciu by sa dal internet prirovnať k reštaurácii, v ktorej si môžete v cene jedla vyberať neobmedzene, čo len chcete a zjesť všetko, čo vládzete. „Je len na nás, čo si zo stola vyberieme. Môžu to byť potraviny, ktoré pre nás budú prospešné a výživné alebo si vyberieme také, z ktorých nám bude zle a nášmu telu uškodia. Tak ako pri potravinách, aj pri prijímaní informácií je dôležité prihliadať na ich zloženie a pôvod a taktiež ich servírovať zodpovedne nášmu okoliu.“

Aby vedeli starým rodičom poradiť aj vnúčatá: Cieľom organizácie digiQ na Slovensku je robiť osvetu o rizikách spojených s využívaním internetu a šíriť zdravé princípy digitálneho občianstva. Deje sa tak aj formou vzdelávania na školách, ktoré pomáha financovať Nadácia poisťovne Kooperativa.

Digitálna inteligencia

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám