Život

Ako prežiť prvý deň v práci a nezblázniť sa?

26. 11. 2015
Kooperativa
3 minúty
Ako prežiť prvý deň v práci a nezblázniť sa?

Vstali ste o dve hodiny skôr, máte za sebou rannú hygienu, rýchlu prechádzku so psom aj expresné raňajky. Hodili ste na seba to najlepšie, čo sa našlo v šatníku a teraz vyrážate do novej práce. Pri vchádzaní do firmy nastavujete na tvári katalógový úsmev číslo päť a letmo opakujete pamäťové triky na mená, ktoré ste za posledný týždeň cvičili takmer denne.

Príďte načas (a nie len v prvý deň)

Do práce ste prišli skôr a plánujete ostať o niečo dlhšie. Je to vraj tá najlepšia vec, ktorú môžete urobiť. Nič predsa nepokazí prvý dojem viac ako neskorý príchod, prípadne veľmi skorý odchod. Aby ste odhadli správny čas, sledujte najsnaživejšieho kolegu. Keď odchádza, počkajte ešte pár minút a pobaľte si veci tiež. Netreba to ani preháňať. Neskorý odchod z kancelárie alebo posielanie emailov v noci neznamenajú aj dobre odvedenú prácu.

Menej hovorte, viac sa pýtajte

Keďže je to váš prvý deň v novej práci, zažívate celkom slušný stres. Všade naokolo sú noví ľudia, nové pravidlá i prostredie. Miesto toho, aby ste sa každému predstavovali a hovorili o sebe a bývalej práci, zvoľte inú taktiku. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že bývalá práca je ako ex-frajerka. Pred novou sa o tej starej skrátka nehovorí.

Zaujímajte sa o kolegov. Ak totiž človek cíti, že nie je ostatným ľahostajný, bude prístupnejší k vytvoreniu nového pracovného vzťahu a nápomocný v ťažkých prvých dňoch. Aby ste si to zjednodušili, oslovujte ďalších zamestnancov s odvolaním sa na predchádzajúcich. Za novým kolegom nechoďte len tak bez prípravy, ale začnite rozhovor napríklad vetou: “Ahoj Peter, Milan mi povedal, že si vedúci tohto oddelenia. Rád ťa spoznávam.” Vedúci (Milan) je v tomto momente hrdý, že ho niekto pred novým kolegom spomenul, preto je omnoho príjemnejší.

Mimo práce je to ľahšie

Poznáte už takmer celý tím a postupne sa zoznamujete aj s novým počítačom a pracovným stolom. Váš prvý deň sa chýli ku koncu a vy si so spokojným pohľadom robíte poriadok v prvých pracovných mailoch. V tom sa jeden z kolegov otočí a ponúkne vám stretnutie na pivku po práci.

Kolegovia, ktorí spolu trávia čas aj mimo práce, vychádzajú lepšie a pomáhajú si. Využite takto ponúknutú príležitosť dostať sa do partie. Čo na tom, že odstupné od predošlého zamestnávateľa stále nie je na účte a prvá výplata v novej práci nabehne až o mesiac. Vďaka pravidelnému sporeniu sa môžete uvoľniť a pozvanie prijať. Váš prvý deň v práci dopadol perfektne.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám