Rodina

Ako prežiť vianočné sviatky bez stresu a úzkosti

20. 12. 2023
Kooperativa
6 minút
Ako prežiť vianočné sviatky bez stresu a úzkosti

Vianočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších období v roku. Čo však robiť, ak sa vám v predvianočnom období nakopí veľa povinností naraz a neviete, čo skôr?

Fyzické zdravie je veľmi dôležité, aby ste sa cítili dobre a podávali najlepší výkon. Nemali by ste však takisto zabúdať na vaše mentálne zdravie a psychickú pohodu. Ľudia chcú pred sviatkami všetko stihnúť - naháňajú sa za darčekmi, chcú dokončiť dôležité projekty v práci, upratať a nachystať domácnosť… Preto je dobré mať najmä v tomto období vytvorený dobrý systém, aby ste sa cítili v pohode a bez stresu. V nasledujúcich riadkoch vám dáme tipy, ako predísť predvianočnému vyhoreniu.

Rozvrhnite si úlohy

Základom každej zvládnutej úlohy je dobré plánovanie. Vyhraďte si teda chvíľu času so svojím diárom alebo digitálnym plánovačom a dobre popremýšľajte, čo všetko treba zabezpečiť. Najprv si môžete spísať všetko, čo vám napadne a v druhom kroku už deliť tieto činnosti na konkrétne dni a hodiny. Pri plánovaní si nechávajte aj časovú rezervu -  ak si napríklad pôjdete kúpiť po práci živý vianočný stromček na opačný koniec mesta, rátajte s väčšou premávkou a podobne. Vždy myslite na to, že všetko sa môže kvôli nepredvídateľným okolnostiam predĺžiť. Preto bude lepšie, keď začnete s prípravami skôr.

Napíšte si zoznam ľudí, ktorých chcete obdarovať

Aj keď Vianoce by nemali byť primárne o daroch a hmotných veciach, každý sa poteší, keď vidí, že si na neho blízky spomenul a obdaroval ho hoci aj maličkosťou. Určite by ste teda nechceli v tomto smere na nikoho zabudnúť. Preto si napíšte zoznam ľudí, ktorí by od vás mali na Vianoce dostať darček. Ku každej osobe si poznačte, čo by ju potešilo. Ľudia sa často o veciach, po ktorých túžia, zmienia len tak mimochodom. Ak si inšpirácie na vianočné darčeky zapisujete v priebehu roka, máte náskok. Ak nie, hľadajte užitočné veci, ktoré by vašim blízkym pomohli vyriešiť nejaký problém alebo pokiaľ sa venujú nejakému hobby, možno bude priestor pre kreativitu práve tam - zadovážte im niečo, čo využijú vo svojom voľnom čase.

Určite si rozpočet

Nebudeme si klamať, Vianoce vedia „prevetrať” naše peňaženky. Určiť si už dopredu sumu, ktorú ste ochotní obetovať, je veľmi rozumný krok. Tak budete mať svoje financie pod kontrolou a aj keď vás niečo zaskočí, budete mať väčšiu finančnú rezervu. Nezabudnite si napísať úplne všetko - od vianočných darčekov cez vianočnú výzdobu až po suroviny na prípravu jedál a vianočných koláčov.

Delegujte činnosti aj na ostatných členov domácnosti

Naozaj nemusíte byť na všetko sami. Skúste sa dohodnúť s ostatnými členmi domácnosti, aby vám pomohli. Ak je to potrebné, môžete aj im vytvoriť zoznam s časovým plánom úloh. Ak máte menšie deti, zapojte aj ich, aby odmalička videli, ako to chodí s prípravami na sviatky. Dovoľte im vykrajovať a ozdobovať medovníky, poutierať prach alebo rozvešať vianočnú výzdobu. 

Nechcite mať všetko dokonalé na úkor zdravia 

Iste, všetko možno nebude také dokonalé, ako by ste si priali. Ak úlohy delegujete na iných členov domácnosti, nemusí sa vám vždy úplne páčiť, ako to urobili - pretože vy by ste to urobili inak. Alebo možno nestihnete upratať všetko, čo ste chceli. Nech vám to ale nepokazí náladu. Veď sviatky sú hlavne o spoločne strávených chvíľach s vašimi najbližšími a aj s nedokonalosťami si môžete urobiť krásne a pohodové Vianoce.

Ak sa ale cítite, že na vás dolieha stres a nezvládate to, nie je hanba vyhľadať pomoc. V rámci životného poistenia Bezstarostný život vám poskytneme bezplatnú konzultáciu s odborníkmi na duševné zdravie. S touto službou sú pre vás k dispozícii rôzni odborníci, s ktorými sa môžete rozprávať na témy mentálneho zdravia, životného koučingu či zdravého životného štýlu. Skontaktujte sa s nimi telefonicky alebo online videohovorom.  

RodinaZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám