Život

Ako sa pripraviť na cyklosezónu

25. 04. 2024
Kooperativa
6 minút
Ako sa pripraviť na cyklosezónu

Začínajú príjemné teploty a vy by ste radi vyrazili na cestu na dvoch kolesách? Prečítajte si, čo treba vedieť ešte predtým, ako vysadnete do sedla vášho bicykla.

Bezpečnosť na prvom mieste

Nielen ako vodič, ale aj ako cyklista musíte dodržiavať určité cestné pravidlá a je dobré, ak sa držíte i bezpečnostných odporúčaní. Zákon hovorí, že cyklista mladší ako 15 rokov je povinný počas jazdy na bicykli chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Pre vašu bezpečnosť však odporúčame nosiť prilbu v každom prípade bez ohľadu na vek a na to, či jazdíte na bicykli v obci alebo mimo obce. V prípade, že jazdíte mimo cyklistických chodníkov, pošných ciest a obytných zón, neohrozujte seba ani iných účastníkov cestnej premávky a jazdite vždy po okraji vozovky alebo po krajnici jednotlivo za sebou. 

Ak je tma alebo inak znížená viditeľnosť, je dobré, ak okrem povinných reflexných prvkov a svietenia na bicykli máte aj na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Je dôležité spomenúť, že ak jazdíte po ceste určenej aj pre motorové vozidlá, platí zákaz požívania alkoholu takisto aj pre vás. Cyklistovi jazdiacemu v obci alebo po cestičke pre cyklistov je alkohol v malej miere povolený, ale množstvo alkoholu nesmie presiahnuť hodnotu pol promile. V Zákone o cestnej premávke a v tejto vyhláške nájdete všetko dôležité, čo potrebujete vedieť pred jazdou na bicykli.

Ako sa obliecť na bicykel

Okrem povinnej prilby a reflexných prvkov v prípade horšej viditeľnosti odporúčame  oblečenie, ktoré je určené špeciálne na bicykel, aby vám počas športu zabezpečilo komfort. Cyklistické kraťasy a dresy s vysokou priedušnosťou sú ideálne do teplého počasia. V prípade chladnejšieho odporúčame oblečenie vrstviť a zvliekať a obliekať sa podľa situácie. Samozrejme, nič vám nebráni ísť na bicykel aj v teplákovej súprave, ak vás ale čaká viackilometrová trasa, oblečte si rýchloschnúce oblečenie z priedušných materiálov, ktoré odvádzajú pot.

Tipy na užitočné aplikácie do mobilu

Na trhu je v súčasnosti už mnoho aplikácií, ktoré vám pomôžu s výberom cyklistických trás alebo budú zaznamenávať váš športový výkon a telesné parametre počas bicyklovania. Budeme hovoriť o troch z nich, ktoré určite stojí za to vyskúšať.

Mapy.cz
Veľmi obľúbenou aplikáciou pre turistov a cykloturistov sa stala aplikácia Mapy.cz. Funguje aj na desktope ako web, ale aj ako offline aplikácia do mobilu. Viete si cez ňu naplánovať trasy, vyhľadať trasy vo vašom okolí, zdieľať ich s priateľmi a mnoho ďalšieho.

Strava
Je to asi najobľúbenejšia aplikácia pre cyklistov a celkovo ľudí vyznávajúci akúkoľvek športovú aktivitu. Nie je je to len appka, ale niečo ako komunita alebo sociálna sieť, kde môžete zdieľať svoje úspechy, fotky alebo porovnávať si vaše športové aktivity či absolvovať ich spoločne.

V Strave je potrebné si vytvoriť účet, kde zadáte svoje pohlavie, vek, výšku a váhu. Aplikácia vám tak bude vedieť vypočítať, koľko kalórií ste pri danej aktivite spálili.

Strava dokáže pomocou GPS zistiť, aké populárne úseky sa vo vašej blízkosti nachádzajú. Vie si zapamätať, po akých trasách bicyklujete najčastejšie a ukáže vám, ako sa zlepšujete v čase. Stravu je možné pripojiť si aj k smart hodinkám, aby ste zaznamenali čo najpresnejší výsledok a parametre.

Relive
Pomáha vám zaznamenávať vaše oudoorové aktivity a zdieľať vaše momenty s priateľmi. Funguje na princípe, že si zaznamenáte svoju trasu napríklad cez aplikáciu Strava a Relive vám ju prehrá na 3D mape. Okrem realistického 3D modelu budete mať k dispozícii údaj o rýchlosti, srdcovej frekvencii a iné - tie, ktoré ste odovzdali v rámci appky Strava alebo inej prepojenej aplikácie.

Do Relive máte možnosť zaznamenávať aj svoje fotografie a po skončení celej svojej trasy si môžete nechať vygenerovať video, ktoré nemusíte nijak upravovať a môžete ho hneď zdieľať s priateľmi do správ alebo na sociálne siete.

Cestovné poistenie Objavuj Slovensko

Ak chcete po Slovensku cestovať bezpečne a nebáť sa, že vás niečo zaskočí, odporúčame zriadiť si cestovné poistenie Objavuj Slovensko. K tomuto poisteniu je dostupné aj pripoistenie Cykloasistencia. S týmto pripoistením vám pomôžeme kedykoľvek, keď sa pri bicyklovaní stane niečo vám alebo vášmu vášmu bicyklu.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám