Auto

Ako zachovať chladnú hlavu za volantom? Nechajte si poradiť od psychologičky

09. 11. 2022
Kooperativa
4 minúty
Ako zachovať chladnú hlavu za volantom? Nechajte si poradiť od psychologičky

Asi každý sa už pri šoférovaní poriadne naštval. Hnev za volantom nevieme vždy ovládať, prispievajú k tomu vzorce správania hlboko zakorenené v ľudskej psychológii. Psychologička Vladimíra Kurincová Čavojová má však pár tipov, ako si s tým poradiť.

Jeden ide príliš rýchlo, druhý zas príliš pomaly. Tento nevyhodí smerovku, tamten nám nedá prednosť. Päť minút krúžime okolo parkoviska a keď sa konečne uvoľní miesto, vyfúkne nám ho niekto iný. Sú dni, keď hociktorý z týchto scenárov stačí na to, aby sme za volantom vybuchli a spoza skla vychrlili smršť nadávok a škaredých gest. Čo je za tým a ako sa tomu môžeme vyhnúť?

žena šoférujúca auto s prekvapeným výrazom na tvári

Nálepkovanie iných vodičov

Podľa psychologičky Vladimíry Kurincovej Čavojovej k nášmu hnevu prispieva to, že “vinníkovi“ pripisujeme nejakú vnútornú charakteristiku. „Niekto nám nedá prednosť a okamžite je to blbec, ktorý nevie jazdiť, alebo ďalší arogantný Bratislavčan. Ak naopak urobíme chybu my, máme tendenciu ju zľahčiť a ospravedlniť,“ opisuje.

Iluzórny pocit bezpečia

Konflikt na cestách je špecifický v tom, že ako šoféri sme čiastočne izolovaní od okolitého sveta. Na jednej strane nám to dodáva pocit bezpečia, no obmedzuje to náš kontakt s ostatnými vodičmi, s ktorými sa musíme dorozumievať prostredníctvom gest a mimiky. To môže spôsobiť ďalšie nedorozumenia či eskaláciu konfliktu. Spoza skla si skrátka trúfne vztýčiť prostredník oveľa viac ľudí než by v skutočnosti šlo do osobnej konfrontácie.

muž v obleku, ktorý riadi auto

Čo s tým?

Psychologička ponúka na ukľudnenie tradične napočítať do desať. „Pomôže, ak si natrénujeme odstup našej emočnej reakcie a zapojíme do toho vyššie kognitívne procesy,“ vysvetľuje. „Po nastúpení do auta sa treba navyše nadýchnuť a vydýchnuť a uvedomiť si, že sa práve prepíname do iného režimu,“ dodáva. Ďalším užitočným tipom je uvoľnenie svalstva slúžiace na zníženie napätia v tele. Toto je dôležité hlavne vtedy, keď sme dlho v rovnakej pozícii. S relaxáciou pomôže aj výber vhodnej hudby. V ideálnom prípade by sme na svoju cestu mali mať vyhradený dostatočný čas a nesadať do auta na poslednú chvíľu, čo môže tiež zvýšiť stres i riziko konfliktu.

Medzinárodné gesto “Prepáč“

Dôležitou vecou, ktorú ľudia vo všeobecnosti nerobia tak často, ako by mali, je priznanie si vlastnej chyby. Za volantom je to navyše kvôli obmedzenej komunikácii ešte o čosi komplikovanejšie. V tejto situácii každému šoférovi pomôže medzinárodné gesto “Prepáč“, s ktorým sa môže ospravedlniť aj cez sklo. Stačí zovrieť päsť a urobiť ňou krúživý pohyb v oblasti hrude.

https://www.youtube.com/watch?v=VFOazeyPHFI&ab_channel=Kooperativapois%C5%A5ov%C5%88a

Poďme sa za volantom opäť rešpektovať. Ak chcete do svojej výbavy pribaliť aj poistenie, ktoré bude rešpektovať všetky vaše preferencie, vyskladajte si AutoMat.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám