Bývanie

Ako zmierniť dopad klimatickej krízy? Inšpirujte sa týmito tipmi

03. 08. 2023
Kooperativa
4 minúty
Ako zmierniť dopad klimatickej krízy? Inšpirujte sa týmito tipmi

Chceli by ste zmeniť svoje okolie, ale neviete ako na to? Vytvorte si lokálne adaptačné opatrenie - zadržiavajte dažďovú vodu, eliminujte letné horúčavy či vytvorte úkryt pre zvieratá. V spolupráci s OZ Živica sme vybrali niekoľko milých projektov, ktorými sa môžete inšpirovať.

Výsadba stromov 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký má výsadba stromov reálny dopad na vaše okolie? Vedci na základe vykonaného výskumu zistili, že stromy majú schopnosť znižovať teplotu zastavanej plochy verejných priestranstiev. V strednej Európe sa miera ochladenia počas letných horúčav vyšplhala na 8 až 12 °C.

Zamestnanecký EKOgrant SAD

Záhon so suchomilnými rastlinami

Máte vo svojom okolí škôlku, školu, či bytový dom, ktorého okolie by ste chceli skrášliť? Založte záhon s rastlinami, ktoré prežijú suchá i horúčavy a budú krásne po celý rok. Jedinou podmienkou úspechu je zvoliť slnečné a dobre odvodnené miesto. Okolie rastlín po výsadbe zahrňte hrubou vrstvou štrku alebo drevnou štiepkou, aby ste eliminovali rast burín a vysychanie pôdy. Ideálnou voľbou na výsadbu je napríklad obľúbená echinacea purpurová, levanduľa lekárska, dúška materina, rozmarín lekársky, medovka lekárska, pamajorán obyčajný, rebríček obyčajný či rozchodníky a suchomilné trávy.

MŠ Podrečany, projekt Klíma nás spája

Hmyzí hotel

Hmyzie hotely poskytujú úkryt pre samotárske druhy hmyzu. U nás ich žije asi 500 druhov, napríklad včely samotárky, čmeliaky, motýle, pestrice či lienky. Výroba hmyzieho hotela nie je zložitá a hravo do nej zapojíte i deti. Väčšinu potrebného materiálu nájdete na prechádzke. Z dreva vytvorte jednoduchú konštrukciu so strieškou, ktorú naplníte rôznym prírodným materiálom – použiť môžete šišky, steblá tráv, kôru a vetvičky. Čím viac materiálov zvolíte, tým viac druhov hmyzu sa v hoteli zabýva. Domček umiestnite na miesto, kde je sucho, závetrie a teplo.

Dažďová záhrada

Dažďová záhrada je miesto, ktoré efektívne zachytáva dažďové zrážky zo striech, ciest alebo dvora a umožňuje im preniknúť do zeme. Tieto záhrady sa navrhujú tak, aby voda vsiakla do 3 dní. Vysadené rastliny zároveň vyparovaním ochladzujú okolité prostredie, čo napomáha spríjemniť mikroklímu. Návod, ako správne navrhnúť dažďovú záhradu nájdete tu

ZŠ Orešie, projekt Klíma nás spája

Ako zrealizovať eko projekt ekologickejšie?

  • Používajte čo najviac prírodných materiálov.
  • Pri zakladaní záhonov sa vyhnite fóliám a plastovým textíliám. Zakúpte radšej ekotextíliu vyrobenú z biomasy alebo záhony nastielajte prírodnými materiálmi – použiť môžete napríklad drevnú štiepku alebo štrk.
  • Obmedzte používanie rašeliny. I keď sa jedná o prírodný materiál, jej ťažba má veľký dopad na prírodné ekosystémy. Zvoľte preto radšej kompost.


Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám