Auto

Autom na dovolenku? Vyrazte hneď!

30. 09. 2015
Kooperativa
3 minúty
Autom na dovolenku? Vyrazte hneď!

Plánujete cestu za nákupmi do Parndorfu, letnú dovolenku pri mori v Chorvátsku, road trip po Toskánsku, lyžovačku v Alpách alebo predĺžený víkend s ochutnávkou vín na Morave? Ak cestujete autom, držte sa niekoľkých zaužívaných cenných rád.

Kontrola vozidla pred jazdou

Nie je nutné, aby ste auto hneď odparkovali v servise. Ak vykazuje drobné nedostatky počas každodennej cesty do práce, nevylieči ho vaše pozitívne myslenie. V takom prípade dajte veci do poriadku. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám i platbám za servis v zahraničí. Na čo však rozhodne nezabúdajte ani v prípade dokonalého stavu vozidla, je kontrola oleja, stavu chladiacej kvapaliny, funkčnosti bŕzd a stieračov, absolvujte výmenu radšej ešte pred odjazdom na dovolenku.

Myslite na rezervu

V tomto prípade nielen na tú finančnú. Na dovolenku určite necestujete len s taškou na notebook a peňaženkou. Najmä v prípade zimnej lyžovačky vaše auto dostane zabrať. Pneumatiky si preto dofúkajte tak, aby tlak zodpovedal zvýšenej hmotnosti. Nezabudnite skontrolovať aj rezervu. V prípade defektu sa môže stať, že sada na núdzové lepenie nepomôže a vtedy pripravenú rezervu oceníte. V zime myslite aj na snehové reťaze.

Lekárnička a reflexné vesty

Ak sa počas cesty do zahraničia posádka vozidla rozrastie, je doplňte počet reflexných viest v aute, aby každý cestujúci mal vlastnú. Vesty sa vám môžu hodiť nielen v prípade dopravnej nehody, ale aj v prípade nočných zastavení na zle osvetlených odpočívadlách. Skontrolujte aj autolekárničku, jej vybavenie a dátum spotreby. Výstražný trojuholník je tiež dôležitou súčasťou bezpečnostných doplnkov každého vozidla, nezabúdajte na ťažné lano.

Mýto a diaľničné známky

Vedie trasa vašej cesty spoplatnenými cestami? Počas plánovania myslite aj na dostatok drobných mincí v miestnej mene, ktoré sa vám môžu hodiť v prípade, že budete platiť mýtne v mýtniciach. Tie nemusia vždy akceptovať papierové bankovky a ak presiahnete denný limit, ani platobná karta vás nezachráni.

Cestovné doklady a potvrdenie o poistení vozidla

V krajinách EÚ si vystačíte s občianskym preukazom. Ak cestujete s deťmi, nezabudnite, že dieťa do 5 rokov musí byť vybavené vlastným cestovným dokladom. Povinné zmluvné poistenie vozidla je neodmysliteľnou súčasťou vašej cestovnej dokumentácie (ako doklad slúži zelená karta). Pred cestou myslite aj na kontrolu územnej platnosti vašej havarijnej poistky, na možnosti jej rozšírenia i na asistenčné služby, ktoré sú vo vašom poistení zahrnuté. Okrem spomínaných dokumentov je povinnosťou mať po ruke aj tlačivo Záznam o nehode. V prípade dopravnej nehody sa vám rozhodne zíde. Ideálne je, ak si tento dokument vytlačíte aj v svetovom jazyku, prípadne v jazyku cieľovej destinácie.

Drobnosti, ktoré sa vždy hodia

Pero, papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, antibakteriálny gel, vrecko na odpadky, vlastná hudba, detská autosedačka, prenosné dvd, dáždnik či pršiplášť, slnečné clony na okná, deka a fungujúca klimatizácia. Dobré je dodržiavať i zásady nakladania batožiny: všetko ťažké uložiť naspodok, navrch položiť ľahšie veci a zaistiť ich pred nežiaducim pohybom.

Brzdy brzdia, stierače stierajú, svetlá svietia, môžete vyraziť. Šťastnú cestu! 😊

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám