Auto

Celoroční verzus zimní obúvači. Na ktorú strany barikády patríte vy?

30. 12. 2021
Kooperativa
4 minúty
Celoroční verzus zimní obúvači. Na ktorú strany barikády patríte vy?

Zima je obdobie, ktoré so sebou prináša veľa radovánok a možnosti, ako tráviť voľný čas počas chladných mesiacov. Tiež nás však v určitých prípadoch stavia pred nutnosť robiť niekoľko rozhodnutí. Silvester strávený doma alebo v meste? Brázdiť svahy na lyžiach alebo na snowboarde? Umelý alebo živý vianočný stromček? Kapor alebo losos? A v neposlednom rade: používať zimné alebo celoročné pneumatiky? Téma, ktorá sa za posledné roky stala pravidelnou dilemou ako medzi profesionálmi, tak aj v radoch bežných vodičov.

Teplo, teplejšie, horíš…

Počas roka 2020 klesol objem predaja letných aj zimných pneumatík, no naproti tomu ľudia začali výraznejšie prejavovať záujem o gumy celoročné. Súvislosti treba samozrejme hľadať v spojení s globálnym otepľovaním. Veď priemerná zimná teplota sa v našej lokalite za posledných 10 rokoch zvýšila z 0 °C na 2 °C. Ľudia teda celkom prirodzene rozmýšľajú v prospech peňaženky. Jednoduchá matematika nepustí. Jedna sada pneumatík je lacnejšia ako dve, mínus poplatok za prezúvanie dáva sympatický výsledok. Je to ale správne? Touto logikou by sme sa však mohli začať zamýšľať napríklad aj nad topánkami. Načo vlastniť aj zimnú obuv a takisto aj jarnú a ešte jesennú? Nebolo by efektívnejšie zainvestovať do univerzálneho modelu, v ktorom bude aj teplo a bezpečne na ľade, ale zároveň aj vzdušne a ľahko cez suchšie mesiace? Odpoveď si asi viete predstaviť sami. Tak sa do toho obujme ešte viac… 

pár hnedých topánok vedľa seba

Celoročný kompromis alebo sezónna kvalita?

Pri rozhodovaní by sme nemali hľadieť len na cenu, ale ísť trochu hlbšie. Rozdielnosti v materiáloch pneumatík tvorených so zreteľom pre konkrétne ročné obdobie. Dizajn behúňov a žliabkov gúm navrhnutý pre lepšie odvádzanie vody, či dokonalejšiu priliehavosť ku vozovke. To nie sú drobnosti, ale zásadné rozhodovacie faktory. Predstavte si, čo by nám tak priniesol patent celoročného spacieho vaku či paplónu. Nanajvýš tak možnosť byť v lete naložený v pote ako na Bahamách a v zime schopnosť budiť susedov drkotaním zubov. Ani jeden z týchto „benefitov“ nepatrí rozhodne medzi vyhľadávané a len ťažko by mohli na zákazníkov fungovať. Najkvalitnejšie výrobky sú tvorené presne na podmienky, v ktorých sa majú používať. Používaním celoročných „hybridov“ si môžeme síce vystačiť, ale jedine pri dodržiavaní konkrétnych pravidlách. Nejazdite viac ako 6 000 km za rok a v zime sa držte len v mestách s vyššou teplotou a pravidelne udržiavanými cestami. A samozrejme prispôsobte jazdu svojej výbave.

Patent, ktorý funguje po celý rok

Celoročné šiltovky v zime s pripínajúcou kožušinkou, funkčná zmes do ostrekovačov jar-leto-jeseň-zima, krém vhodný na opaľovanie v letných aj mrznúcich dňoch… Mohli by sme fantazírovať ešte dlho, ale nič by to nezmenilo na fakte, že pri reálnych aj fiktívnych celoročných produktoch sa vždy budeme stretávať s nutnými kompromismi. A tie by pri otázke bezpečia môžu hrať rolu, len ak sme 100 % schopní dodržiavať striktné pravidlá určené výrobcami. Nech už však je vaše rozhodnutie pri výbere pneumatík akékoľvek, nezabúdajte, že jediná celoročne funkčná výbava je správne povinné zmluvné poistenie vášho auta.

AutoŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám