Auto

Cena, služby, referencie... ako si vybrať PZP?

15. 12. 2015
Kooperativa
3 minúty
Cena, služby, referencie... ako si vybrať PZP?

 Ak ste majiteľom auta, potom máte zo zákona povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Koniec roka je obdobím, kedy je táto téma pre vodičov najaktuálnejšia. Prečítajte si, ako sa zorientovať v ponuke poisťovní a načo si dať pozor.

Zo zákona je PZP povinným poistením pre všetkých účastníkov cestnej premávky, ale výber poisťovne, v ktorej samotné poistenie uzavriete, je len na vás. Takmer všetky komerčné poisťovne ponúkajú množstvo výhod, bonusov a zliav, ktoré získate uzavretím poistnej zmluvy. Ponúkaných benefitov je skutočne veľa, preto je niekedy veľmi zložité správne si vybrať.

Najlepším riešením pri rozhodovaní o uzavretí zmluvného poistenia je kvalitný prieskum. Skvele poslúžia názory vašich kolegov, kamarátov alebo niekoho z rodiny čí blízkych. Ich skúsenosti vám môžu pomôcť rozhodnúť sa pri voľbe najvhodnejšieho poistenia. A čo je podstatné, môžete im dôverovať.

Ako na to?

Jedným z hlavných kritérií, podľa ktorých sa vodiči pri výbere PZP orientujú, sú náklady. Čim je cena poistky nižšia, tým výhodnejšie sa ponuka javí. Často sa stáva, že je cena poistky pri uzatvorení zmluvy veľmi nízka, v prípade vzniku poistnej udalosti však výrazne stúpne. Podobná situácia môže nastať aj v prípade, že ste žiadnu škodu nespôsobili a cena poistného v nasledujúcom období jednoducho bezdôvodne narastie. Je preto dobré získať pri zmene poisťovne názory skúsených klientov. Ľahko tak odhalíte, čo je len marketingový ťah a čo výhodná ponuka.

Niečo navyše

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere PZP sú asistenčné služby. Práve tie ponúkajú priestor, v ktorých sa poisťovne môžu medzi sebou najviac odlíšiť. Aj keď ich pravdepodobne počas trvania poistného vzťahu nevyužijete, odborná pomoc pri havárii alebo poruche auta sa môže zísť. Ako klient máte na výber, či sa rozhodnete pre štandardné asistenčné služby, alebo si priplatíte za služby naviac. Je dôležité zvážiť výber, pretože niektoré ponúkané služby oceníte viac v prípade škody na území Slovenska a iné zasa pri zahraničných cestách.

Určite stojí za povšimnutie aj amortizácia. Ak poisťovňa zohľadňuje amortizáciu jednotlivých dielov, môže to byť pre majiteľa auta menej výhodné. V praxi to znamená, že ak v servise je staršie auto opravené novými náhradnými dielmi, poškodený musí doplatiť rozdiel medzi plnou cenou fakturovanou servisom a nižšou sumou, ktorú stanovila poisťovňa ako náhradu škody. Pri väčších škodách sa výška doplatku mohla vyšplhať aj na stovky eur. Je teda výhodnejšie poobzerať sa po takej poistke, pri ktorej sa amortizácia neuplatňuje.

Pomôže internet

Ak nemáte nablízku priateľov či známych, skvele vám poslúži internet. Na všeobecných alebo špecializovaných fórach si ľahko vyhľadáte referencie od iných zákazníkov.

Využitím online služieb sa dostanete rýchlo a jednoducho k ďalším informáciám. Porovnajte si viacero ponúk od konkurenčných poisťovní a zistite, kde vám vedia ponúknuť najvýhodnejšie poistenie. Potom už budete naozaj iba krok od toho, aby ste sa pre niektorú z ponúk rozhodli.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám