Rodina

Chce sa stať vaše dieťa lovcom dinosaurov? Niečo vás to bude stáť.

08. 02. 2022
Kooperativa
4 minúty
Chce sa stať vaše dieťa lovcom dinosaurov? Niečo vás to bude stáť.


Koľkí z nás sa môžu pokojne obzrieť do minulosti a povedať svojmu detskému JA „nesklamal som ťa, som presne tým, čím si chcel byť“. Výber povolania a túžba venovať sa konkrétnej profesii sa rodí skôr, ako by ste si mysleli. Pamätáte si ešte na svoj detský sen o zamestnaní?

Tato, a keď si bol malý ako ja, vždy si chcel byť právnikom?

Keď podobnej otázke od vašich ratolestí venujete aspoň trochu času a neodbijete ho unáhlenou odpoveďou, je šanca, že z toho vzíde niečo veľké. Vaša reakcia totiž môže ovplyvniť budúcnosť a kariéru vašich potomkov. Ak, samozrejme, nejde o profesionálneho trénera Pokémonov. Ako ste na tom vy? Podarilo sa vám dosiahnuť svoje vytúžené povolanie? Britský prieskum z roku 2018 ukázal, že len 6 % dospelej populácie sa nevzdalo svojich detských snov a získali zamestnanie, na ktoré sa hrali ešte na pieskovisku. Respondenti priznali, že do veľkej mieri za to vďačia práve podpore rodičov. Takže počúvajte pozorne…

dievčatko vo vesmírnom obleku pri pohľade na astronauta

Mám sa stať kovbojom alebo radšej policajtom?

Niektoré deti majú jeden dreamjob a u iných sa fluktuácia zamestnaní strieda podľa frekvencie prázdnin. Ošetrovateľka v zoo, dobrodružný smetiar či neohrozený archeológ… Schopnosť odlíšiť reálne povolania od tých fantastických sa objavuje až v období nástupu do školy. Tá by mala pri formovaní tejto témy zohrávať kľúčového partnera nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Venovať pozornosť záujmom dieťaťa a hľadať spôsoby, ako túto energiu efektívne zacieliť. Smerovať ho na správne krúžky, mimoškolské aktivity a budúce školy. To všetko si však okrem mentálnej podpory vyžaduje aj výraznú finančnú prípravu.

Mama a koľko zarába princezná?

Detský výber povolania vôbec nesúvisí s materiálnym pohľadom na vec a otázka platu je pre našich drobcov úplne nepodstatná. Ich sny sú založené na čistom „chcem, lebo ma to baví“ a nie na vypočítavaní trinásteho platu. Rovnako im ani nenapadne uvažovať, koľko ich príprava na kariéru „šerifa“ môže stáť. Nad tým si predsa musia lámať hlavu rodičia a náklady rastú úmerne s vekom. Začína to plastovým mikroskopom, hokejovým výstrojom, doučovaním angličtiny, tanečnými lekciami, youtuberskými tábormi a končí to zahraničnými pobytmi či súkromnými školami a internátmi.

malý chlapec, ktorý stojí pred tortou

By opravárom transformerov stojí za to

Ak nechceme v budúcnosti nemo hľadať odpoveď na otázku: „Prečo si ma viac nepodržala, keď som chcela byť lekárkou“, nemali by sme detské sny brať na ľahkú váhu. Pravidlo znie pomerne jasne. Nešetrite pri načúvaní ich malých snov, a radšej myslite na ich budúcnosť už teraz. Voľba správneho detského životného poistenia umožní rozvoj talentu jednoduchšie a plynulejšie. Aj keď najväčšia miera zodpovednosti bude v budúcnosti na pleciach našich ratolestí, už teraz im môžeme podať pomocnú ruku, ktorou nám o pár rokov o to radšej potrasú.

RodinaŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám