Život

Chcete mať doma Einsteina? Investujte do jeho štúdia

30. 09. 2015
Kooperativa
6 minút
Chcete mať doma Einsteina? Investujte do jeho štúdia

Zabezpečte vašim deťom skvelú budúcnosť štúdiom na zahraničnej univerzite. Vynikajúce jazykové zručnosti a životné skúsenosti sú dobrým základom, ktorý im pomôže presadiť sa v silnej konkurencii. Prečítajte si, prečo sa štúdium v zahraničí vyplatí a ako sa naň pripraviť.

Štúdium v zahraničí

Zahraničné štúdium poskytuje široké možnosti rozvoja vášho dieťaťa. Okrem kvalitného štúdia a spoznania nových kultúr získa v zahraničí aj cenné životné skúsenosti a nadviaže množstvo nových priateľstiev.

Cestovanie, zaujímavé pracovné ponuky a možnosti uplatnenia vo vedecko-výskumnej praxi lákajú študentov do zahraničia čoraz viac. Aj keď sú možnosti štúdia skutočne rozsiahle a vaše dieťa môže stráviť v zahraničí už aj strednú školu, väčšina rodičov preferuje univerzitné zahraničné vzdelávanie. Vysokoškoláci sú zrelší a skôr sa o seba dokážu postarať.

Jazykové certifikáty

Pokiaľ sa vaše dieťa chystá na niektorý zo študijných pobytov ako Erasmus, postačí mu aj základná, prípadne pokročilá znalosť jazyka. Ak sa však zaujíma o dlhodobé štúdium v zahraničí, musí poznať cudzí jazyk dokonale. Väčšina univerzít vyžaduje splnenie niektorého zo svetovo uznávaných certifikátov, no sú aj také, ktorým stačí vysvedčenie zo slovenskej strednej školy.

Nevyhnutnou požiadavkou pre štúdium vo Veľkej Británii sú jazykové certifikáty IELTS (International EnglishLanguageTestingSystem) alebo CAE (Certificate of AdvancedEnglish), ktoré pravidelne organizuje napríklad British Council. Väčšina francúzskych škôl zasa vyžaduje ukončenie maturity so skúškou z francúzštiny, alebo diplom DALF.

V prípade holandských univerzít postačuje aj certifikát TOEFL so skóre minimálne 500 bodov, ktorý sa dá absolvovať bez problémov aj na Slovensku. Výhodou nemeckých a rakúskych škôl je, že uchádzačovi pomôže aj potvrdenie o absolvovaní strednej školy, prípadne potvrdenie o prijatí na niektorú zo slovenských vysokých škôl.

Obľúbené univerzity

Výber univerzity je závislý na viacerých faktoroch. Dôležitá je kvalita štúdia, finančná náročnosť, ale aj krajina, v ktorej sa konkrétna univerzita nachádza. V minulosti Slováci vyhľadávali skôr americké školy. Dnes často študujú vo Francúzsku, Nemecku a Británii. Každá krajina je špecifická prístupom k štúdiu, vysokoškolským systémom a profilovými odbormi.

Americké univerzity majú veľmi kvalitné odbory zamerané na ekonómiu. Vyznačujú sa maximálne individuálnym prístupom k študentom a umožňujú pomerne veľké možnosti výberu a kombinácií študijných predmetov. Naopak britské a nemecké školy vynikajú vo výskume a vývoji. Obe krajiny majú zastúpenie v rebríčku najlepších univerzít sveta. Pokiaľ si chcete preveriť konkrétnu univerzitu, stačí ju vyhľadať vo svetovom univerzitnom rebríčku, ktorý je pravidelne aktualizovaný.

Slováci najradšej študujú najmä na univerzitách v susedných krajinách. Dôležitú rolu hrá najmä finančná náročnosť, ktorá je o poznanie nižšia ako na západe. Ceny štúdia v Británii začínajú na 3000 librách ročne. Americké školy majú poplatky často niekoľkonásobne vyššie. Aby ste však získali titul zo zahraničnej univerzity, nemusíte opustiť Slovensko. Väčšina škôl ponúka široké možnosti dištančného štúdia.

Financovanie štúdia

Ak chce vaše dieťa študovať na zahraničnej univerzite, pripravte si poriadne veľa peňazí. Štúdium na vysokej škole so sebou vždy prináša nemalé investície, a v prípade zahraničia to platí dvojnásobne. Aby ste toto obdobie zvládli, môžete využiť niektoré zo štipendijných programov, zobrať si pôžičku alebo sa na štúdium vášho dieťaťa vopred pripraviť a zabezpečiť ho prostredníctvom sporenia.

Štipendiá

Existuje množstvo štipendijných programov, ktoré vám môžu výrazne uľahčiť financovanie štúdia v zahraničí. Asi najznámejším je Národný štipendijný program, ktorý pravidelne zverejňuje výšku štipendia prideľovanú podľa krajiny štúdia. Aktuálne informácie nájdete na stránke stipendia.sk. Okrem tohto štipendia môžete získať aj ďalšie financie na krytie cestovných nákladov a na študijné pomôcky. Tieto príspevky poskytuje Grantový program.

Množstvo štipendií poskytuje alebo sprostredkuje aj Slovenská Akademická Informačná Agentúra (SAIA, n. o.). Na ich  webstránke nájdete podrobné informácie k poskytovaným štipendiám aj ponuky zahraničných študijných pobytov.

Pôžička

Ak vám štipendium nestačí, môžete vzdelávanie financovať aj prostredníctvom pôžičky. Pre študentov sú najvýhodnejšie podmienky z fondu na podporu vzdelávania (FPV). V závislosti od stupňa štúdia môže vaše dieťa získať pôžičku od 500 do 6000 Eur s výhodným úrokom 4,5% p.a. Využiť môžete aj bankové produkty. Tu však treba rátať s vyšším úrokom. Miesto spotrebného úveru sa radšej informujte o možnostiach financovania štúdia vo vašej banke. Niektoré z nich poskytujú špeciálne produkty pre študentov.

 Sporenie

To, že je vždy najdôležitejšia príprava, platí aj o štúdiu. Ak vaše dieťa plánuje vysokoškolské štúdium, musíte sa pripraviť na väčšie náklady. Aby ste sa nedostali do finančných problémov, môžete sa vopred pripraviť prostredníctvom sporenia. Existuje mnoho produktov, ktoré bezpečne zhodnocujú vaše peniaze. So sporením je najlepšie začať čím skôr, aby ste prostredníctvom menších splátok našetrili väčšiu sumu. Veľmi výhodné je v tomto prípade kapitálové poistenie na dožitie sa veku. V tomto prípade určíte, v akom veku bude vám alebo vašim deťom vyplatená poistná suma zvýšená o výnos z poistenia. Ak napríklad nastavíte poistné do 18. roku života dieťaťa a sporíte už od jeho narodenia, celková nasporená suma vám v prípade nástupu na vysokoškolské štúdium určite veľmi pomôže.

Zabezpečiť deťom vysnívané štúdium nie je jednoduché. Dlhodobou prípravou a vhodnou kombináciou štipendií však môžete výrazne znížiť výdavky.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám