Život

Cviky pre zdravie, ktoré by ste určite mali robiť

26. 07. 2023
Kooperativa
5 minút
Cviky pre zdravie, ktoré by ste určite mali robiť

Zaberú iba pár minút denne a okrem toho, že sa po nich budete cítiť lepšie, pomôžu vám oddialiť problémy so starnutím a rôzne civilizačné choroby.

Nie každý má čas chodiť do fitka, no existujú užitočné cviky pre zdravie, pre ktoré žiadne špeciálne vybavenie nepotrebujete a zacvičiť si ich môžete len tak, hoci aj v práci v kancelárii. Tu je zopár z nich:

1. Superman, po ktorom sa tak budete cítiť
Ľahnite si bruchom na zem do čo najrovnejšej polohy, uvoľnite sa a prestriedajte pár pokojných nádychov a výdychov. Po poslednom výdychu zodvihnite ruky a nohy pár centimetrov nad zem, ako keby ste sa nimi chceli dotknúť stien pred a za vami. Pokúste sa pri tom nedvíhať hlavu, ani neprehýbať chrbát. Vydržte v takejto polohe niekoľko sekúnd, a potom s pomalým nádychom končatiny opäť položte na zem. Niekoľkokrát zopakujte pre dokonalé ponaťahovanie celého tela.


2. Kráľovná cvikov pre zdravie: doska
Doska, po anglicky “plank”, znamená ľahnúť si na zem tak, že vás podopierajú iba vaše lakte a špičky nôh. Najdôležitejšie na tomto cviku je zachovať rovný chrbát a ideálne je, ak sa vaše ruky na zemi nedotýkajú. Najmä pre začiatočníkov je to veľmi ťažký cvik, no pri pravidelnom opakovaní sa doňho rýchlo dostanete a nebude vám robiť problém vydržať takto 30 sekúnd či minútu.

Životné poistenie síce nepatrí medzi cviky pre zdravie, no je rovnako účinným spôsobom, ako dbať na svoje zdravie a predchádzať nepríjemnostiam, ktoré pre vás život môže pripraviť. Zistite o ňom viac, napríklad o skvelej službe eDoctor, ktorú využívate zadarmo so životným poistením Bezstarostný život.

3. Kobra, ktorej sa nemusíte báť
Sú cviky pre zdravie, ktoré sú známejšie než iné a tento pravdepodobne patrí medzi také. Ľahnite si opäť na brucho na zem, nech sa zeme dotýka celé vaše telo vrátane chodidiel. Dlane položte na zem vedľa hrudníka. S nádychom vytlačte hornú polovicu tela smerom hore od zeme a zotrvajte v tejto polohe aspoň 20 sekúnd. Okrem rúk zostaňte celí uvoľnení a pomaly vydychujte. Opäť niekoľkokrát zopakujte.

4. Cviky pre zdravie pre vaše nohy: výpady
Drepy pozná každý, no ešte účinnejším cvikom nielen na vaše nohy sú takzvané výpady. Postavte sa rovno s chodidlami vedľa seba. Jednu nohu potom mierne nadvihnite, sústreďte sa na to, aby vás to nevychýlilo z rovnováhy a plynulým pohybom ňou vykročte dopredu. Druhé chodilo zostáva na mieste, koleno druhej nohy má skončiť ideálne pár centimetrov nad zemou. Potom sa od vykročenej nohy odrazte a prikročte ňou naspäť do prvej pozície. Opakujte so striedaním nôh, časom môžete vymeniť vykročenie dopredu za zakročenie dozadu.

5. Panvový mostík
Cviky pre zdravie uzatvárame jednoduchým mostíkom. Ľahnite si na chrbát, paže položte vedľa tela, spodné časti chodidiel nechajte položené na zemi s nohami pokrčenými v kolenách. Z takejto polohy spolu s nádychom zodvihnite panvu zo zeme a snažte sa ju vytlačiť čo najvyššie do vzduchu, ideálne aby sa vám pri tom váš trup vyrovnal do jednej línie so stehnami. Vydržte pár sekúnd a s výdychom a kontrolovaným pohybom vráťte panvu pomaly na zem.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám