Cestovanie

Cyklistika pre každého? Túto výbavu potrebuje každý

31. 05. 2023
Kooperativa
5 minút
Cyklistika pre každého? Túto výbavu potrebuje každý

Spustil to Peter Sagan, dnes očaruje cyklistika čoraz viac Slovákov. Hoci je tento šport náročnejší na vstupné investície než behanie, máte s ním viac slobody: môžete uniknúť mimo davov a objavovať nové miesta. 

Toto sú základné veci, ktoré potrebujete, ak má byť pre vás cyklistika nielen príjemný, ale najmä bezpečný koníček:

1. Cyklistika bez helmy ani náhodou

Bezpečnosť je pri cyklistike prvoradá. Na bicykli sa aj ako amatér môžete rútiť rýchlosťou blížiacou sa 50 kilometrom za hodinu a aj keď máte dosť skúseností, stačí malý kamienok a výlet skončí nešťastím. Ochrana hlavy je základ, v prípade, že sa venujete horskej cyklistike, potrebujete aj ďalšie chrániče a ochranné prvky.

2. Funkčné oblečenie

Kamaráti si z vás budú uťahovať, že ste MAMIL (Anglická skratka pre “Muža stredného veku oblečeného v lykre”), no kvalitné funkčné oblečenie, najmä cyklistické nohavice a rukavice, oceníte najmä pri dlhších jazdách: bez neho vám hrozia otlaky od sedadla či riadidiel, opary, ale aj ofúknuté kríže. Nikto predsa nepovedal, že je cyklistika módna prehliadka.

3. Fľaša na vodu

“Idem iba na dve hodiny, to vydržím. Keď tak si kúpim dačo na pumpe.” Jedna z najrozšírenejších nováčikovských chýb. Stačí, že sa do vás oprie slnko a kdesi nesprávne odbočíte a aj párkilometrová jazda je zrazu riziková. Dehydratácia a úpal sú nebezpečné a dokážu udrieť veľmi rýchlo. Vždy majte pri sebe aspoň pol litra vody.

4. Základná výbava na opravy

Nie je otázka, či dostanete defekt, ale kedy. Mať pri sebe základnú výbavu na opravu kolesa alebo reťaze môže znamenať, že si ušetríte telefonáty „známym s veľkým autom“ a zdĺhavé vysvetľovanie, kam presne majú po vás prísť. Užitočné je vyskúšať si výmenu duše vopred, aby ste nezistili až uprostred horskej cesty, či to vlastne viete.

5. Svetlá

Nezáleží na tom, že bicyklujete iba v lete a cez deň. Takmer každý cyklista zažil, že sa rutinná jazda vinou pádu, defektu či obyčajného zablúdenia natiahla o niekoľko hodín viac, než plánoval. Majte na bicykli vždy nabité predné svetlo aj zadnú červenú blikačku, môžete sa tým vyhnúť veľmi riskantným situáciám.

6. Zámok

Aj keď sa vám bude zdať zbytočné nosiť so sebou záťaž navyše, kvalitný zámok vám môže pri vašich jazdách dodať ešte viac slobody: napríklad keď zbadáte malebnú reštauráciu a dostanete chuť na obed. Alebo rozhľadňu, pri ktorej zatúžite pokochať sa okolím. Cyklistika je skrátka väčšia zábava, keď vám neukradnú bicykel.

7. Cyklistika aj s poistením? Dá sa to.

Cyklistika nie je až taká odlišná od šoférovania auta. Jazdíte po cestách s autami, vysokými rýchlosťami, ďaleko od domu. Dnes už môžu byť súčasťou cestovného poistenia aj také veci ako cykloasistencia, ktorá vám zabezpečí v prípade úrazu alebo iných zdravotných komplikácií prevoz z miesta nehody domov vrátane vášho bicykla, ale aj praktickú opravu defektu. Nehovoriac o ďalších užitočných benefitoch, ktoré v sebe cestovné poistenie zahŕňa.

Pozrite si napríklad poistenie Objavuj Slovensko od poisťovne Kooperativa. Máte v ňom zahrnutú aj cyklistiku a ďalšie rizikové športy a uzavrieť si ho viete aj online z mobilu.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám