Život

Cyklosezóna končí, postarajte sa o vášho miláčika

14. 12. 2015
Kooperativa
3 minúty
Cyklosezóna končí, postarajte sa o vášho miláčika

Patríte k víkendovým cyklistom, alebo jazdíte na dvoch kolesách denne? Tak či onak, určite viete, že kvalitný bicykel a doplnky môžu stáť nemalé peniaze. Aby ste nemuseli kupovať každý rok nový model, mali by ste sa o neho poctivo starať.

Čistenie

Pri autách aj pri bicykloch je dôležitá pravidelná údržba a čistenie. Aby vám váš miláčik slúžil čo najdlhšie, mali by ste ho čistiť prostriedkami, ktoré odmastia jeho hlavné časti. Pre dostupnosť aj najmenších špár môžete použiť handričku a starú zubnú kefku.

Začnite rámom, pokračujte na reťaz a prehadzovačku, nezabudnite na sedadlo, pedále a brzdy. Prejdite bicykel zhora nadol a uistite sa, že nikde nezostali nečistoty. Ak je to možné, vyhnite sa umývaniu vodou, alebo jej použite čo najmenej. V niektorých častiach by sa mohla udržať a počas zimy poškodiť rám koróziou.

Aby bol váš bicykel stopercentne v poriadku, vyberte sedadlo a kefou vyčistite aj sedlovú trúbku. Môžete ju namazať vazelínou, ktorá zjednoduší posuv sedadla a slúži tiež ako bariéra proti hrdzi.

Kontrola bŕzd

Brzdy sú najdôležitejšou súčasťou bicykla, pretože vďaka nim máte kontrolu nad rýchlosťou jazdy. Riadenie rýchlosti znižuje pravdepodobnosť pádu, preto je nevyhnutné, aby boli brzdy vždy v perfektnom stave.

Skontrolujte opotrebovanie brzdových doštičiek, reakcie brzdovej páky a následne synchronizáciu samotných doštičiek. Ak sú v poriadku, mali by na okraj kolesa naraziť vždy v rovnakom čase. Ak nesedia, ako majú, skúste ich nastaviť prostredníctvom tzv. napínacej skrutky, ktorá sa nachádza na jednom z ramien brzdovej páky blízko kolesa. Nezabudnite, že brzdy majú reagovať okamžite. Ich citlivosť ľahko nastavíte skrátením brzdového lanka.

Kontrola kolies

Bezproblémový chod kolies zabezpečíte pravidelnou kontrolou škrabancov, preliačenín a jamiek na ráfiku. Vyčistite všetky jeho súčasti a jemne spustite pneumatiky. Poškodený ráfik môže spôsobiť nerovnomerné opotrebenie plášťov i brzdových doštičiek, čo skracuje ich životnosť a zvyšuje náklady. Na konci sezóny kolesá tiež správne vycentrujte. V závere všetky komponenty poriadne premažte. Zamerajte sa hlavne na pohyblivé časti pedálov, reťaz, prehadzovačku a brzdové páčky. Takto pripravený bicykel môžete uskladniť.

Skladovanie bicykla

Ak bývate v dome, bicykel pravdepodobne odložíte do garáže alebo dielne. Naopak, cyklisti v paneláku uprednostňujú spoločné priestory, prípadne balkón. Nech už svojho miláčika uskladníte kdekoľvek, myslite na jeho zabezpečenie. Krádež bicykla z pivnice alebo garáže je celkom častý jav. Najlepším riešením je prevencia. Bicykel uskladnený v spoločných priestoroch alebo garážach preto vždy zamknite a poistite.

Poistenie bicykla ako aj ostatného športového vybavenia býva zahrnuté v poistení domácnosti. Vo všeobecnosti platí, že na vyplatenie poistnej sumy za krádež musí páchateľ prekonať určitú prekážku (napr. zamknuté dvere, zámok bicykla alebo oboje), preto v žiadnom prípade nepodceňujte ani mechanické zabezpečenie. Zatvorené dvere a kvalitný zámok môžu zlodeja tiež odradiť a vy sa tak budete môcť tešiť na ďalšiu sezónu na dvoch kolesách.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám