Život

Depresia: Neurovedec zo Stanfordu radí, ako s ňou bojovať

20. 02. 2023
Kooperativa
5 minút
Depresia: Neurovedec zo Stanfordu radí, ako s ňou bojovať

Na Slovensku patrí depresia ešte stále medzi tabuizované témy, dôsledkom čoho drvivá väčšina ľudí pri jej príznakoch ani nevyhľadáva pomoc. Dali sme dokopy najnovšie vedecké poznatky, ktoré by vám s ňou mohli pomôcť.

Podľa Andreja Vršanského z Ligy za duševné zdravie je na Slovensku okolo 350-tisíc ľudí, ktorí majú diagnostikovanú duševnú poruchu. No až 80 % ľudí, ktorých trápi depresia, nevyhľadáva odbornú pomoc, takže ňou u nás môže reálne trpieť milión ľudí.

muž v mikine s kapucňou sa naťahuje na moste

Príčiny depresie

Depresiu môže spôsobiť množstvo rôznych faktorov. Medzi tie najčastejšie uvádzané patria genetické predispozície a dedičnosť, traumatické skúsenosti z detstva, u žien aj zmeny hormonálneho charakteru počas menštruačného cyklu. K vzniku depresie tiež môžu prispieť iné zdravotné problémy, ako napríklad fyzická bolesť, problémy so spánkom či nadmerné užívanie alkoholu a iných návykových látok.

Funguje to aj naopak. Depresia môže zhoršiť vaše existujúce zdravotné problémy, napríklad astmu, kardiovaskulárne problémy, cukrovku či obezitu, čo je jedným z dôvodov, prečo ju netreba podceňovať a radšej čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.

Cvičenie, rybí olej a serotonín

Problematike depresie sa venuje aj profesor neurológie Andrew Huberman v jednej z epizód svojho populárneho podcastu Huberman Lab Podcast. Vedec zo Stanfordskej univerzity zdôrazňuje pozitívne účinky cvičenia a rybieho oleja, potvrdené mnohými štúdiami. Obe tieto veci nepriamo podporujú zvýšenie hladiny serotonínu, fungujú teda na podobnom princípe ako antidepresíva predpísané lekárom.

Na zmiernenie príznakov depresie Huberman odporúča aspoň 150 – 180 minút kardiovaskulárneho cvičenia týždenne, pričom stačí aj miernejšie tempo, pri ktorom sa len trochu zadýchate. Pri rybom oleji (prípadne oleji z morských rias) zas treba sledovať obsah nenasýtenej mastnej kyseliny EPA. Denná dávka by mala byť aspoň 1 g.

žena sediaca na podlahe a zdvihnutá za ruku

Prekvapivé účinky kreatínu 

Kreatín monohydrát už desaťročia patrí medzi najpopulárnejšie doplnky výživy pri silovom tréningu. Mnohých však určite prekvapia závery štúdii, podľa ktorých má táto látka pozitívny vplyv aj na zmenu nálady a zlepšenie kognitívnych schopností. Podľa Hubermana sa efekt prejavuje aj pri nižších dávkach kreatínu v rozmedzí 3 až 5 g denne.

Depresia a svetlo

Podľa Hubermana je dôležitým faktorom aj spánok. Treba si strážiť najmä množstvo svetla, ktorému ste v rôznych častiach dňa vystavení. Zatiaľ čo ráno treba prijať čo najvyššie množstvo modrého svetla, vo večerných hodinách by ste sa mali svetlu skôr vyhýbať a siahnuť po teplejších odtieňoch (žlté a červené svetlo). Podľa Hubermana je ideálnym krokom krátka prechádzka hneď po zobudení a vyhýbanie sa svetlu po 22-hej hodine.

žena sediaca na posteli s rukami vo vzduchu

Životné poistenie, ktoré sa stará o vaše duševné zdravie

Vedeli ste, že pravidelnú konzultáciu s odborníkom na duševné zdravie môžete získať zadarmo v rámci životného poistenia Profi komplet? Využiť ju môžete raz do mesiaca.

Medzi jeho ďalšie benefity patrí dentálna hygiena i rozšírené krvné testy zadarmo, možnosť konzultovať svoju diagnózu s doktorom cez telefón či získanie posudku od zahraničných špecialistov na konkrétnu oblasť. Aj preto má naše poistenie najviac Slovákov.

Zdroje:
https://hubermanlab.com/understanding-and-conquering-depression/
https://www.startitup.sk/takmer-milion-slovakov-ma-priznaky-depresie-a-uzkosti-priznat-si-dusevne-problemy-sa-vsak-hanbia-rozhovor/
https://www.healthline.com/health/depression

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám