Život

Dušičky bez plastov: 3 tipy na vkusné prírodné dekorácie

19. 10. 2023
Kooperativa
4 minúty
Dušičky bez plastov: 3 tipy na vkusné prírodné dekorácie

Sviatok všetkých svätých – ľudovo povedané Dušičky – je časom, kedy si chceme uctiť pamiatku svojich blízkych, ktorí tu už s nami nie sú. Vedeli ste však, že počas tohto obdobia sa na veľkých cintorínoch naplní každý deň jeden veľkokapacitný kontajner odpadu?

„Plastové ikebany s betónovým podstavcom, rôznofarebné sklenené svietniky s rôznymi ozdobami, plastové kahance či LED sviečky predstavujú v dnešnej dobe rýchle a žiaľ aj cenovo priaznivé možnosti. V protiklade je však ich dopad na životné prostredie. Možnosť opätovne recyklovať dané materiály je minimálna a mnoho cintorínov nemá osadené nádoby na triedenie odpadu alebo sú iba na jednom vzdialenom mieste,“ hovorí Katarína Lepešková z neziskovej organizácie CEEV Živica.

Dá sa na Dušičky pripraviť aj ekologickejšie? 

1. Ikebany a kytice zo živých kvetov
Dobrým tipom na začiatok je vyrobiť si kytice či Ikebany zo živých kvetov. Spájajme ich prírodnými motúzmi či lykom, vyhnime sa polystyrénu a spájaniu tavnou pištoľou. Použiť môžeme slamenú alebo prútenú základňu, výborne funguje ako podklad aj obyčajný väčší zemiak. „Zvoľme si lokálne kvety či už tie zo záhrady alebo z kvetinovej farmy, ktoré na Slovensku pomaličky pribúdajú. Také kvety nemuseli precestovať pol planéty, aby nám urobili radosť,“ radí Katarína Lepešková.

2. EKO sviečky 
Veľa odpadu vzniká aj zo sviečok, kahancov a svietnikov. Najlepšou voľbou je sviečka bez obalu, ktorá zhorí bez zbytku. Ideálne sú prírodné vosky ako včelí alebo sójový. Môžeme využiť napríklad aj nádobu s vodou a plávajúce sviečky. „Plastové kahance sa síce vytriediť dajú, avšak opätovne sa materiál nevyužíva, pretože sa vosk úplne odstrániť z plastu nedá. Ľahko recyklovateľným variantom, kde nie sú problémom ani zvyšky vosku, sú hliníkové kahance,“ vysvetľuje expertka zo Živice.

Zdroj: Funebra

3. Sklenené svietniky
Sklenené svietniky sú síce ľahko recyklovateľné, avšak pri ich vhadzovaní do odpadu treba oddeliť plastový kahanec, zvyšok vosku a plastové časti. Najlepšie sklenené sviečky sú z číreho skla bez trblietok či ozdôb. Špeciálnu kategóriu tvoria LED sviečky. Tie končia zväčša v zmesovom odpade, pritom ide o elektroodpad, ktorý by mal byť bezpečne zlikvidovaný. „Navyše, tieto sviečky sú často jednorazové. Za takýmito výrobkami sa ukrýva obrovská ekologická stopa, spojená s ich výrobou a ťažbou základných surovín ako ropa či lítium.“


Menej je viac

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Čím menej vecí preto prinesieme na cintorín, tým menej odpadu neskôr vytvoríme. „Menej pestrofarebných umelých ikeban a ozdobných sviečok neznamená, že sme na svojich blízkych zabudli. Uctiť si ich pamiatku sa dá aj bez umelých ozdôb rôznymi inými spôsobmi,“ hodnotí Katarína Lepešková z organizácie Živica. 

Projekt Klíma nás spája
Odborníci zo Živice vytvorili vďaka podpore od Nadácie KOOPERATIVA osvetový program Klíma nás spája. Ten prináša okrem praktických riešení na zmierňovanie dôsledkov zmeny klímy i užitočné tipy a inšpirácie, ako môže znížiť uhlíkovú stopu každý z nás.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám