Bývanie

Extrémne živly ohrozujú majetky aj životy: Viete, čo je supercela, bow echo či downburst?

10. 08. 2021
Kooperativa
8 minút
Extrémne živly ohrozujú majetky aj životy: Viete, čo je supercela, bow echo či downburst?

Udalosti posledných mesiacov naznačujú, že klimatické zmeny zrejme neobídu ani Slovensko. V správach počúvame o supercelách, downburste, trombe, bow echu či tornáde. O aké javy ide, čo ich sprevádza a ako sa zachovať, ak sa ničivé prejavy počasia sformujú vo vašej blízkosti?

Od zrodu supercely po tornádo

Supercelárna búrka vie napáchať obrovské škody. Ide o mohutnú izolovanú búrku, pre ktorú je charakteristický výskyt rotujúceho jadra, mezocyklóny. Oblak s výškou až do 20 km má vo vnútri rotujúci prúd vzduchu, ktorý udržuje životnosť búrkového komplexu 2 až 10 hodín. Supercely sprevádzajú intenzívne prívalové zrážky, vysoká elektrická aktivita, silný vietor a krúpy ničivej veľkosti s priemerom tenisových loptičiek. Okrem superciel sú však v strednej Európe prítomné aj ďalšie mimoriadne javy: 

  • Downburst – ide o silný zostupný prúd chladného vzduchu, ktorý spadne vo vysokej rýchlosti z oblakov a „rozleje“ sa na zem. Studený vietor sa po prepade vzduchu šíri všetkými smermi. Pre downburst je typické vyvracanie stromov a výrazné škody na majetkoch.
  • Derecho – výraz pochádza zo španielčiny a znamená „priamo“. Je to plošná veterná búrka. O derechu sa hovorí vtedy, ak je súčasťou mohutného búrkového systému aj silný dlhotrvajúci vietor, ktorý naberá rýchlosť vyššiu ako 25 m/s a v priamom smere zasiahne územie v dĺžke niekoľkých stoviek kilometrov. 
  • Bow echo – bow je v preklade oblúk. Na rozdiel od priamo sa šíriaceho derecha je pri ňom typické zoskupenie búrkových systémov do línie oblúka. 
  • Tromba – práve pri pohľade na trombu mnohých ľudí zamrazí. Charakteristickým znakom tromby je úzky, formujúci sa vertikálny lievik. Len čo sa tromba dotkne zeme, mení sa na tornádo.
Pohľad na búrku a blesky.
(Foto: Adobe Stock)

Aká je tornádová stupnica? 

Vzdušný vír, ktorý zostúpil z búrkového oblaku, môže napáchať škody v rôznom rozsahu. Podľa Fujitovej stupnice sa rozpoznávajú tornáda so silou od F0 po F5. Tornádo F0 poláme konáre a spôsobí menšie škody na strechách a komínoch. Tornádo hodnotené stupňom F5 však zrovnáva domy so zemou a odnáša autá aj ťažké predmety stovky metrov od pôvodného miesta. Tornádo, ktoré v júni 2021 zasiahlo juhomoravské okresy v Česku, malo podľa odborníkov silu F3 – F4. F5 sa tak dá označiť za absolútnu skazu.

Čo robiť, ak vás zastihne extrémne počasie

Ak sa chystáte do prírody alebo tráviť čas pod holým nebom, vždy sa vopred informujte o tom, aké počasie vás najbližšie dni čaká. Rešpektujte meteorologické výstrahy a nechoďte búrke oproti. Niektoré ničivé prejavy počasia sa však objavia nečakane. V takom prípade zachovajte chladnú hlavu a konajte s rozvahou. Pre všetky extrémne živly existuje viacero odporúčaní. Vyberáme tie, ktoré súvisia s mohutnými búrkami sprevádzanými silným vetrom.

  • Nestojte pod mostom – rýchlosť veternej smršte a letiacich predmetov sa pod mostom zvyšuje. 
  • Neskrývajte sa do stodoly ani plechovej búdy – veľkým budovám bez mohutných priečok hrozí zrútenie pri poškodení základných prvkov. Ľahké stavby môže vietor strhnúť úplne.
  • Nebuďte v blízkosti stromov a stĺpov s elektrickým vedením hrozí im spadnutie. Pozor na už popadané elektrické stĺpy. Elektrina sa šíri po mokrej ceste aj cez kaluže.
  • Neutekajte, snažte sa nájsť bezpečné miesto – ak ste vo voľnom priestranstve a zastihne vás extrémne počasie, nemrhajte energiou ani časom na útek. Búrka ide rýchlejšie. Nájdite priekopu – miesto, ktoré je položené nižšie, kde sa môžete učupiť a aspoň čiastočne sa chrániť. 
Krúpy.
(Foto: Adobe Stock)

Kam sa schovať?

Ak môžete vstúpiť do budovy alebo sa nachádzate doma, držte sa v strede domu a na najnižšom podlaží.Schovajte sa do pivnice alebo využite menšiu miestnosť, ktorá je čo najďalej od obvodových priečok, najlepšie bez okien. Odporúča sa hlavne kúpeľňa, toaleta, šatník či priestor pod schodiskom. 

Ak máte možnosť, chráňte si hlavu jedálenským stolom, stoličkou, taburetkou, matracom, paplónom či dekou. V nákupnom centre sa premiestnite do stredu budovy, kde je najmenej skla, alebo do podzemných garáží, prípadne skladu. Na presun sa nikdy neodporúča výťah, v prípade výpadku elektriny v ňom môžete uviaznuť.

Auto je nebezpečný úkryt

Považovať auto za bezpečný úkryt pred extrémnym živlom je veľký omyl. Odporúča sa vozidlo odstaviť a čo najrýchlejšie si nájsť pevný úkryt. Ak sa mu už nedá vyhnúť, zostaňte pripútaní, skloňte hlavu čo najnižšie pod úroveň okien a taktiež sa chráňte rukami alebo časťou oblečenia. Možno vás to prekvapí, ale jednou z rád je aj vystúpiť z auta, nájsť si čo najnižšie položené miesto vzdialené od cesty a skryť sa tam. Nezabudnite si však vždy chrániť hlavu.

Pripravte sa a majetok si poistite

Pohľad na vybité okná, strhnuté strechy a fasády je niečo, čo sme donedávna videli iba v katastrofických filmoch. Vždy môžeme v predstihu urobiť niekoľko malých zmien s veľkým významom  zhodnoťte preto okolie domu. Ak je v jeho bezprostrednej blízkosti chorý alebo poškodený strom, dajte ho odstrániť. Pri najbližšej víchrici môže spadnúť na autá, ale aj zničiť strechy domov. Pozor na stromy, ktoré majú svoje konáre blízko okien. Vo víchrici zvyčajne zapríčinia ich rozbitie. Trampolína, záhradný plechový domček na náradie či záhradný nábytok – myslite na to, že tieto prvky treba fixovať. 

Pred silnými búrkami a veternými smršťami sa nedá ujsť a je preto prirodzené, že vzbudzujú veľké obavy. Poistenie majetku od poisťovne Kooperativa vám môže pomôcť ľahšie zvládnuť nepríjemné situácie, na ktoré sa nedá vopred pripraviť. Zabezpečíte si s ním krytie škôd na svojej nehnuteľnosti a vybavení domácnosti v prípade akejkoľvek nečakanej živelnej pohromy. Uzavrieť ho navyše môžete online z pohodlia domova. Stačí vyplniť jednoduchý formulár a následne vás bude kontaktovať pracovník poisťovne s konkrétnou ponukou.

ZISTIŤ VIAC O POISTENÍ MAJETKU

BývanieZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám