Podnikanie

Firemný notebook vás môže stáť viac, ako si myslíte

14. 01. 2016
Kooperativa
3 minúty
Firemný notebook vás môže stáť viac, ako si myslíte

Stretli ste sa vo firme s krádežou, poškodením strojov či zariadení alebo dokonca nehnuteľností? Potom viete, že vrátiť veci do pôvodného stavu stojí nemalé úsilie a prostriedky. Prečítajte si, prečo je dobré mať firmu riadne poistenú.

Bez techniky to nejde

Pravdepodobne žiadna firma dnes nemôže existovať bez funkčného počítača, tlačiarne alebo telefónu. Technologické zariadenia sa stali bežnou súčasťou života i podnikania a nevieme si bez nich predstaviť snáď ani jeden pracovný deň. Ráno vybavujeme množstvo mailov, telefonujeme s klientmi, skenujeme, tlačíme. Pritom si ani neuvedomujeme, koľko techniky denne používame. Jej nevyhnutnosť objavujeme až vtedy, keď o ňu prídeme.

Každý vie, že v technológii je veľa peňazí. Tieto informácie neobchádzajú ani lepkavé prsty zlodejov. Takýmto spôsobom môžete prísť napríklad o firemný notebook zabudnutý v aute na parkovisku, o firemné auto alebo stroje či zariadenia z prevádzky. Aby toho nebolo málo, do sofistikovaných krádeží sa môžu zapojiť aj ľudia, ktorí sú k vám najbližšie - vaši zamestnanci. Tí môžu využiť svoju pozíciu, aby sa dostali k informáciám, prístupovým heslám či kľúčom. Nemali by ste preto podceňovať ani tieto hrozby.

Živly

Ak vás vo firme neprekvapia vybielené kancelárie alebo prázdne parkovacie miesta, ešte stále ste nevyhrali. Váš ťažko nadobudnutý majetok môže kedykoľvek zasiahnuť nevyspytateľné počasie. Víchrica, záplavy alebo požiar skutočne nie sú ničím neobvyklým a vy s týmto rizikom jednoducho musíte počítať. Aby ste mohli v pokoji zaspať, môžete si tieto riziká poistiť.

Poistenie sa vyplatí

Každý podnikateľ vlastní iný typ majetku, je orientovaný na špecifickú činnosť a stretáva sa s inými zákazníkmi. Na trhu dnes existujú také druhy poistení, pri ktorých môžeme potreby firiem zovšeobecniť.

Medzi všeobecné poistenia patrí napríklad poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu, ktoré firmu ochráni v prípade že poskytuje službu inej firme alebo spotrebiteľovi, prípadne poistenie prerušenia prevádzky, ktoré kryje škody spôsobené obmedzením možnosti pracovať (napr. zničenie výrobnej haly). Do tejto kategórie poistenia sa oplatí investovať každému podnikateľovi.

Ak v rámci firmy vlastníte budovy, môžete si pripoistiť aj nehnuteľný majetok. V prípade, že sa u vás nájdu aj počítače či výrobné stroje, potom tiež hnuteľný majetok. Oplatí sa tiež využiť poistenie pre zamestnancov, poistenie prepravy a mnoho iných.

Pre podnikateľov v špecializovanom odvetví, ako je odpadové hospodárstvo, chemický priemysel, narábanie s nebezpečným odpadom či zdrojom znečisťovania ovzdušia, je povinné tzv. enviro poistenie. Toto poistenie kryje environmentálne škody, ktoré by potenciálne mohli vzniknúť na biotopoch, vode alebo pôde v dôsledku vášho podnikania.

Pokiaľ na podnikanie využívate aj auto, či vlastníte vo firme väčší vozový park, nezabudnite na povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzku motorového vozidla. Ak náhodou spôsobíte prevádzkou vozidla škodu na zdraví alebo na majetku tretej osobe, poistenie pokryje náklady spojené s náhradou škôd.

Poistných produktov je na trhu skutočne veľa. Dôležité je vyskladať si také, ktoré najlepšie pokryje vaše riziká, aby ste platili a mali kryté to, čo skutočne potrebujete.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Podnikanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám