Rodina

Hovorte s deťmi o ich budúcnosti. Čím skôr, tým lepšie

26. 11. 2015
Kooperativa
3 minúty
Hovorte s deťmi o ich budúcnosti. Čím skôr, tým lepšie

Prestaňte sa strachovať o budúcnosť vlastných detí a pripravte ich na skutočný svet predtým, než odídu z domu. Finančná gramotnosť a zodpovednosť sú predpokladom, že ich štart do života bude úspešný.

Začnite vlastným príbehom

Najlepší spôsob, ako u detí vzbudíte záujem o kariéru, je váš vlastný príbeh. Nezáleží na tom, či ste zamestnaný, nezamestnaný, živnostník alebo mamička v domácnosti. Určite im máte čo povedať. Ak sa s nimi porozprávate a pútavým príbehom opíšete váš profesijný život, môžete v nich vzbudiť chuť zažiť niečo podobné. Vaše rozprávanie naštartuje ich fantáziu a prinúti ich premýšľať nad vlastnou budúcnosťou.

Použite sny ako štartovací bod

V určitom bode života začnú deti snívať o vlastnej budúcnosti. Úlohou rodičov je tieto sny rozvíjať. Podporujte ich, aby rozmýšľali vo veľkom a nebáli sa myšlienky vyjadrovať navonok. Predstavivosť je prvý, veľmi dôležitý krok, aby sa sny stali skutočnosťou.

Nemajte strach, ak deti snívajú v bláznivej alebo nerealistickej budúcnosti. Sny nie sú ciele. Vaše deti svoje postoje ešte stokrát prehodnotia. Úprimne, čím ste chceli byť, keď ste mali pätnásť?

Otočte záľuby na peniaze

Je fajn, ak deťom vysvetlíte, že práca nie je väzenie. Nemali by sa jej báť alebo vyhýbať. Práve naopak, snažte sa v nich vzbudiť záujem a vysvetliť im, že ich práca skutočne môže baviť. Nezáleží na tom, aké zvláštne sú ich očakávania. Mnohé zo súčasných povolaní pred desiatimi rokmi ani neexistovali. Nech sa vám predstavy vašich ratolestí zdajú akokoľvek sci-fi, o pár rokov môžu byť úplne bežné. Snažte sa deťom vštepiť, že ich záujmy sa pri začiatku kariéry nestratia. Len sa premenia na peniaze.

Finančná zodpovednosť

Finančná gramotnosť alebo zodpovednosť, je čoraz častejšie skloňovaný výraz. Rozvojom nových bankových produktov využívame úverové, investičné aj sporiace služby stále viac, preto je dobré viesť deti k správnym finančným rozhodnutiam. Ak sa pýtate, kedy s touto výchovou začať, odpoveď je jednoduchá. Čím skôr, tým lepšie.

Finančné vzdelávanie začína napríklad jednoduchou hrou na obchod, pokračuje založením sporiaceho účtu v banke, či pridelením vlastných peňazí vo forme vreckového. Všetky aktivity pritom sledujú jediný cieľ, dieťa má pochopiť hodnotu peňazí, systém, akým fungujú a ich nevyhnutnosť v skutočnom svete dospelých.

Keď jedného dňa dieťa odíde z domu, už mu nebude poruke človek, ktorý by zaň rozhodol. Bude sa musieť spoľahnúť na vlastné schopnosti a možnosti. Začne svoj vlastný život.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

RodinaŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám