Auto

Jazdíte v meste? Radšej sa poistite!

14. 12. 2015
Kooperativa
3 minúty
Jazdíte v meste? Radšej sa poistite!

Myslíte si, že jazdou v meste neriskujete dopravnú nehodu? Najnovšie štatistiky vás vyvedú z omylu. Prečítajte si, prečo sa poistenie auta skutočne vyplatí a pri akých situáciách vznikajú nehody najčastejšie.

 Na parkoviskách sa stane až 40% nehôd

Parkovisko je miesto, na ktorom aj veľmi skúsený vodič často neveriacky zalamuje rukami.   Toto tvrdenie dokazujú aj údaje z prieskumu, podľa ktorého sa najviac dopravných kolízií udeje pri vychádzaní z parkovacieho miesta, konkrétne pri cúvaní. Aj keď ide vo väčšine prípadov len o drobné nárazy, obitý lak, pokrčené plechy a pokrivený nárazník nepridajú na dobrej nálade žiadnemu šoférovi. Dôvodom nehôd pritom nie sú zlé vodičské schopnosti, ale bežná nepozornosť. Podľa prieskumu Policajného zboru SR až 27 percent opýtaných vodičov potvrdilo, že počas šoférovania vykonávali aj inú činnosť ako samotné riadenie. Najčastejšie išlo o písanie sms správ, ale aj nasadzovanie hodiniek, prezúvanie sa alebo úpravu make-upu.

Do mesta havarijné poistenie

V prípade, že ste inému účastníkovi premávky spôsobili škodu na vozidle, vaša poisťovňa mu preplatí náklady na opravu. Toto poistné plnenie je vyplácané z povinného zmluvného poistenia (PZP), ktoré povinne platí každý majiteľ motorového vozidla. Obmedzením tohto poistenia je, že za škody na vašom vozidle preberáte plnú zodpovednosť, a teda nebudú hradené z povinného zmluvného poistenia.

Stáva sa, že pri ťuknutí iného auta poškodíte aj to vlastné, prípadne do vás niekto nabúra bez toho, aby ste o tom vedeli. Ak sa aktér nehody sám neprihlási, existuje len veľmi malá šanca, že ho vypátrate. V týchto, ale aj ďalších situáciách, je vhodné mať uzatvorené havarijné poistenie. Vďaka nemu budú škody na vašom vozidle bezproblémovo pokryté, čím ušetríte nemalé finančné prostriedky.

Podmienky havarijného poistenia upravuje poistná zmluva. Tá najčastejšie kryje škody spôsobené haváriou, živelnou udalosťou, krádežou či vandalizmom. Havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia dobrovoľné a slúži primárne na ochranu vášho vozidla.

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď strácame pozornosť pri každodenných činnostiach, sa malá nehoda môže stať pomerne rýchlo. Auto často slúži ako dôležitý dopravný prostriedok pri presune do práce alebo za rodinou. Nenechajte nič na náhodu a uzavrite si havarijné poistenie v predstihu. Predídete tak prípadným finančným ťažkostiam a nepríjemnému pocitu obmedzenosti.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám