Život

Je čas na zmenu. Refinancujte!

30. 09. 2015
Kooperativa
4 minúty
Je čas na zmenu. Refinancujte!

Každý z nás určite rád ušetrí niekoľko tisíc eur z hypotéky. Ak sa aj vy chystáte refinancovať bývanie, budete potrebovať množstvo informácií, ale aj pevné nervy. Prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám pomôžu v bezpečnom prenose vašich dlhov do novej banky.

Pozor na pokuty a poplatky

Predtým, než sa pustíte do refinancovania bývania a prijmete prvú ponuku od novej banky, pripravte sa na niekoľko háčikov. Všímajte si náklady, ktoré sú v súvislosti s presunom úveru spojené a poriadne čítajte všetky malé písmenká zmluvy. Pamätajte, že ak si nedáte pozor, môžete dostať pokutu za predčasné splatenie starého úveru a celý proces sa tak značne predraží.

V prípade, že plánujete hypotéku predčasne splatiť mimo obdobia refixácie úrokovej sadzby, môžu vás prekvapiť aj poplatky vo výške od 2 až do 5%. Tieto zdanlivo malé čísla znamenajú pri hypotéke aj niekoľko stoviek eur.

Spočítajte si aj poplatky spojené s poskytnutím nového úveru v banke, v ktorej refinancujete. Poplatok za poskytnutie úveru, opätovné vypracovanie znaleckého posudku alebo dodatočný poplatok za vklad do katastra môžu refinancovanie nielen predražiť, ale aj predĺžiť.

Najlepší spôsob, ako na refinancovaní ušetriť, je najmä kvalitný prieskum trhu a sledovanie akciových ponúk v bankách. Vďaka nim sa často vyhnete poplatku za poskytnutie úveru či poplatku za vypracovanie nového znaleckého posudku. Môžete získať aj lepší úrok. Na dobrú ponuku sa oplatí počkať.

Vyjednávajte

Banky považujeme za inštitúcie, v ktorých sa jednoducho nezjednáva. Pravdou však je, že ak si lepšie podmienky nevypýtate, banka vám ich sama nedá. Pripravte sa na stretnutie s bankárom zodpovedne a naštudujte si ponuky konkurencie. Bude sa vám jednoduchšie argumentovať a tieto informácie využijete aj v prípade, že so žiadosťou o lepšiu cenu nepochodíte. Najlepší čas na rokovanie o refinancovaní je najneskôr dva mesiace pred koncom fixácie.

Poistite si hypotéku

 Vo všeobecnosti máte dve možnosti. Bankopoistenie priamo v banke, od ktorej hypotéku čerpáte alebo poistenie v komerčnej poisťovni (poistenie schopnosti splácania úveru). Výhodou komerčnej poisťovne je najmä to, že na rozdiel od bankopoistenia, v ktorom poistenie platí len počas doby splácania hypotéky v danej banke, komerčné poistenie platí počas celej doby splácania hypotéky. V prípade zmeny banky vám teda poistenie nezaniká, ale pokračuje, ako by sa nič nestalo. Navyše sa vyhnete papierovačkám a získate počas celej doby splácania rovnaké podmienky.

Ak plánujete väčší finančný záväzok, dohodnite si stretnutie s odborníkom na poistenie. Poradí vám, ako sa vyhnúť finančným problémom v prípade, že ste živiteľom rodiny a prihodí sa vám niečo nepríjemné počas splácania hypotéky, úveru, lízingu alebo podnikania. Práve vtedy obvykle prídete o značnú časť svojho pravidelného príjmu. Skompletizujte svoje príjmy a výdavky (je to vhodný čas na minianalýzu financií, ktorú tak dlho odkladáte), premyslite si svoje kroky do budúcnosti a buďte maximálne otvorený. Už drobná zmena v zadaní dokáže zmeniť mesačný poplatok pri poistke na polovicu. Tá sa stanovuje vždy na základe finančnej analýzy klienta, vstupné údaje sú rozsah a výška záväzkov (hypotéka, ostatné úvery, lízing), pravidelné mesačné platby, rodinný stav, a z akého dôvodu chce mať záujemca uzatvorené rizikové životné poistenie, aký charakter majú výdavky, ktoré chce poistením prioritne pokryť. Ak klient chce, aby poisťovňa v prípade jeho smrti v priebehu nasledujúcich 30 rokov vyplatila vopred určenú sumu ním určenej osobe, môže zaplatiť až dvakrát toľko, ako v prípade, keď povie, že potrebuje mať istotu, že v prípade jeho smrti bude splatená hypotéka, aby ňou nebola zaťažená rodina. Vtedy mu odborník poradí rozdeliť sumu tak, aby si dojednal základné poistenie pre prípad smrti na nízku sumu a na zvyšok hodnoty úveru dojednať dočasné životné poistenie pre prípad smrti s klesajúcou poistnou sumou. Podobné až násobné rozdiely v platbách poistného sú aj pri iných produktoch. Klient môže získať aj ďalšie výhody, napríklad ak platí raz ročne, poistné je nižšie oproti mesačným platbám, teda získa zľavu za frekvenciu platenia.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám