Digitálna inteligencia

Je TikTok nebezpečná hrozba alebo súčasť dospievania?

26. 05. 2023
Kooperativa
6 minút
Je TikTok nebezpečná hrozba alebo súčasť dospievania?

Ak TikTok sami nepoužívate, určite ste o ňom aspoň počuli. Táto platforma, ktorá funguje na princípe krátkych videí, sa totiž za posledné 3 roky stala najsťahovanejšou aplikáciou spomedzi všetkých sociálnych sietí. Okrem tančekov či rôznych trendov a výziev sa na nej nachádzajú aj náučné videá.

Čo je vlastne na TikToku?

Spomínané videá, na ktorých je TikTok založený, majú rozsah od niekoľkých sekúnd až do troch minút. Každý, kto si na sieti vytvorí účet, môže videá nielen sledovať, ale ich aj tvoriť a pridávať. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že TikTok je nekonečnou studnicou videí. Algoritmus, ktorý sociálna sieť používa, sa veľmi rýchlo učí a vie človeku podsúvať presne také videá, aké ho zaujímajú. Keďže sa používateľom zobrazujú prevažne videá, ktoré sa im páčia, majú tendenciu stráviť rolovaním na obrazovke oveľa viac času, ako je to pri iných sociálnych sieťach. Práve preto o TikToku laici často hovoria, že je ľahké vybudovať si od neho závislosť. Platforma sa používa veľmi intuitívne, jednoduchá je aj úprava videí, čo sa taktiež odráža na vysokej angažovanosti používateľov.

„Okrem pútavého obsahu TikTok ľuďom poskytuje aj širší sociálny kontakt. Prehráva totiž videá aj od náhodných tvorcov, ktorých daný človek vôbec nesleduje,“ hovorí psychologička Šárka Šuvadová z digiQ.

Nebezpečné výzvy sú lákavejšie

Jednými z najtypickejších videí na TikToku sú takzvané challenges, alebo výzvy. Ide o trend, do ktorého sa zapája veľké množstvo používateľov. V praxi to vyzerá tak, že tvorca výzvy zadá nejakú špecifickú činnosť, ktorú majú ostatní používatelia zopakovať, natočiť to na video a potom ho uverejniť na svojom účte. Prípadne môžu vyzvať svojich kamošov, aby výzvu vyskúšali tiež. Takto sa výzva rozšíri a často sa do nej zapoja tisíce používateľov.

Niektorými výzvami chcú ich tvorcovia napríklad upozorniť na rôzne ojedinelé ochorenia. „Dobrým príkladom je napríklad Ice bucket challenge. Táto výzva bola populárna ešte v roku 2014, teda oveľa skôr, ako vznikol TikTok. Úlohou vtedy bolo vyliať na seba nádobu ľadovej vody. Tvorcovia chceli upozorniť na finančnú zbierku pre ľudí, ktorí trpia amyotrofickou laterálnou sklerózou. Do výzvy sa zapojili aj mnohé známe osobnosti, čím sa stala virálnou,“ spomína Andrea Cox, odborníčka na digitálne občianstvo.

Zatiaľ čo väčšina výziev je neškodná, či dokonca prospešná, mnohé bývajú nebezpečné. Niektoré dokonca predstavujú zdravotné riziko. V poslednom čase sa vyskytli napríklad výzvy, v rámci ktorých mladí ľudia jedli pracie tablety alebo sa nejakým spôsobom sebapoškodzovali. „Istá miera rizika je pre deti a dospievajúcich atraktívna. Do nebezpečnejších výziev sa preto zapája viac používateľov,“ vysvetľuje psychologička Šuvadová.

Mám ako rodič TikTok zakázať?

Staré pravda, že zakázané ovocie chutí najlepšie, platí aj v tomto prípade, a preto jednostranné zákazy pri používaní TikToku nemajú zmysel. „Dieťa by sme aj v tomto prípade mali vnímať skôr ako partnera. To, že je rodič starší a má viac skúseností ešte neznamená, že by mal byť vzťah s dieťaťom nastavený na zákazoch a príkazoch. Žiadna vlastnosť neurčuje nadradenosť a už vôbec nie právo ovládať druhých. Takto ani rodič nie je nadradený nad svojim dieťaťom – majú to byť rovnocenní partneri,“ vysvetľuje princíp ideálneho rodinného fungovania psychologička.

Dodáva, že aj pri nastavovaní pravidiel používania sociálnych sietí by rodič mal dieťaťu ukázať, že ho nevníma ako menejcenné. Tento pocit už totiž dieťa nadobúda aj automaticky, keď je obklopené veľkými, schopnými, rýchlymi a zručnými dospelými. Ak dieťaťu neukážeme, že je rovnocenným článkom spoločnosti, môže začať s dospelými bojovať o moc. Môže si totiž myslieť, že práve tak získa svoj pocit hodnoty a podarí sa mu docieliť to, čo chce.

Namiesto vety „Lebo som to povedal!“ odporúča Šuvadová založiť si akúsi každotýždennú rodinnú radu. V rámci nej môže celá rodina rozhodovať o pravidlách domácnosti. Súčasťou takýchto porád by mala byť práve aj debata o používaní sociálnych sietí.

Viac o TikTokových výzvach aj odporúčaniach na rodinné pravidlá sa dočítate už v najbližšom článku v sekcii Digitálna inteligencia.

Cieľom organizácie digiQ na Slovensku je robiť osvetu o rizikách spojených s využívaním internetu a šíriť zdravé princípy digitálneho občianstva. Deje sa tak aj formou vzdelávania na školách, ktoré pomáha financovať Nadácia poisťovne Kooperativa.

Digitálna inteligencia

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám