Auto

Jeseň na cestách: 5 rizík, ktorým by mali vodiči venovať zvýšenú pozornosť

31. 10. 2021
Kooperativa
5 minút
Jeseň na cestách: 5 rizík, ktorým by mali vodiči venovať zvýšenú pozornosť

Jeseň je charakteristická premenlivým počasím, pričom zhoršené poveternostné podmienky predstavujú riziko aj pre vodičov. Cesty sú šmykľavejšie a aj úseky, ktoré veľmi dobre poznáte, môžu byť zradné. Aby ste sa vyhli krízovým situáciám, je potrebné predvídať. Na čo všetko by ste mali pri jazdení myslieť a ktoré veci nepodceniť? 

Pozor na lístie na vozovke 

Opadané listy zo stromov vyzerajú na prvý pohľad neškodne, no pokiaľ po nich prejdete v zákrute, môžu vás nemilo neprekvapiť. Keď idete po suchej čistej ceste, pneumatika dokáže bez problémov prenášať všetky jazdné sily na vozovku a udržať tak auto vo zvolenej stope. Akonáhle sa však medzi dezén a cestu dostanú listy, dôjde k strate trakcie - záberu pneumatiky.

Pri pomalšom prejazde zákrut listy nerobia problém, avšak pri vyšších rýchlostiach môže dôjsť k šmyku. Kolesá prednej alebo zadnej nápravy stratia pevný kontakt s vozovkou a auto už nie je schopné ísť po zvolenej trajektórii. Hrozí tak zídenie z cesty, náraz do zvodidiel alebo kolízia s inými vozidlami. Listy preto nikdy nepodceňujte a pred zákrutou radšej uberte z plynu, aj keď ju veľmi dobre poznáte. 

Počítajte s klzkými a mokrými cestami 

S mokrými cestami sa stretnete aj v lete, ale počas jesene sú ešte o niečo nebezpečnejšie. Voda na ceste je často zmiešaná s listami, kúskami popadaného ovocia či iných plodov. Situáciu zhoršuje aj chlad. Čím je nižšia teplota, tým je trakcia pneumatík horšia. V jednej a tej istej mokrej zákrute sa auto správa inak pri 25 a inak pri 10 stupňoch Celzia. V niektorých tienistých úsekoch môže byť voda na ceste dokonca mierne zamrznutá, a to najmä ráno alebo v noci, kedy sa teploty neraz pohybujú okolo nula stupňov Celzia. 

Častejšie hmly, a to aj počas dňa

V jesennom období sa bežne objavujú hmly, najmä ráno a večer. Ničím výnimočným však nie sú ani počas dňa. V dôsledku hmly môže byť viditeľnosť obmedzená len na niekoľko metrov, čo predstavuje veľké riziko. Aby ste boli viditeľní aj pre iných účastníkov premávky, nezabudnite si zapnúť hmlové svetlá. Jazdite pomalšie, nikdy neviete, či práve po krajnici nekráča neoznačený chodec, alebo či sa cez cestu nechystá prebehnúť srnka. 

Aquaplaning.
(Foto: Adobe Stock)

Nebezpečný aquaplaning 

V dôsledku výdatných jesenných dažďov sa na cestách neraz tvoria veľké mláky, ktoré výrazne zvyšujú riziko aquaplaningu. Ten vzniká vtedy, keď dezén pneumatík už nestíha pri vyššej rýchlosti odvádzať vodu. Kolesá nie sú schopné vodu prerážať, a tak vyjdú na jej hladinu. 

Predstaviť si to môžete tak, že auto už nejde po ceste, ale po hladine vody. Pri aquaplaningu dôjde k strate trakcie všetkých 4 kolies, čo je ten najnebezpečnejší stav, s akým sa motorista môže stretnúť. Auto sa stane neovládateľným a riziko nehody je vysoké. Prevenciou je zníženie rýchlosti a kvalitné obutie s dostatočne vysokým dezénom. 

Rátajte so skorším stmievaním 

Počas jesene sú dni krátke a noci dlhé. Obvykle sa tak nevyhnete jazdeniu po tme, ktoré môže byť naviac znepríjemnené aj dažďom. Aby ste mali z auta za každých okolností dobrý výhľad, uistite sa, že gumičky stieračov sú v dobrom stave. Taktiež skontrolujte, či vám správne svietia všetky svetlomety. Jedine dobre osvetlené auto je bezpečné pre posádku a okolitú premávku. 

Spoľahnite sa na kvalitné poistenie auta 

Pravdepodobnosť nehody je počas sychravých jesenných dní vyššia ako v lete. Škodu si pritom nemusíte spôsobiť len sami. Potenciálnou hrozbou môžu byť aj iní vodiči. Myslite na to, že tí sú taktiež vystavení nepríjemným jesenným nástrahám. Nehovoriac o daždivom a veternom počasí, ktoré dokáže napáchať škody aj na zaparkovaných vozidlách. 

Pri všetkých spomínaných rizikách oceníte PZP a havarijné poistenie Auto Komplet od poisťovne Kooperativa. Navyše na havarijné poistenie teraz dostanete aj 15 % zľavu. Základom je prevencia, no pokiaľ sa už škode nevyhnete, vďaka širokému krytiu vám pomôže pri majetkovej ujme či zdravotných následkoch. Poistenie môžete uzatvoriť pohodlne aj online, bez nutnosti navštíviť pobočku.

ZISTIŤ VIAC O POISTENÍ AUTA

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám