Auto

Keď na ceste stretnete srnu či diviaka: Zistite, čo treba robiť aj ako postupovať pri nehode

20. 01. 2021
Kooperativa
7 minút
Keď na ceste stretnete srnu či diviaka: Zistite, čo treba robiť aj ako postupovať pri nehode

Pri strete auta so zverou rozhodujú sekundy. Zvyčajne ide o škodovú udalosť, no každoročne pribúdajú prípady, ktoré sa končia nielen poškodenou karosériou, ale aj ohrozením zdravia či života posádky auta. Hoci sa na túto nepredvídateľnú situáciu nedá pripraviť, každý šofér by mal poznať základné informácie a pravidlá.

Kritické obdobia a rizikové úseky

Mnohé cesty na Slovensku vedú cez prirodzený revír divej zveri. Nejde len o horské úseky, ku kolízii môže dôjsť aj na zdanlivo bezpečnej a rovnej ceste vedúcej cez polia. Podľa poľovníckých štatistík za rok 2019 uhynuli pri strete s dopravnými prostriedkami stovky väčších zvierat vrátane jeleňov, srniek či diviakov.  

K najväčším presunom divo žijúcich zvierat dochádza v období od jesene do apríla. Na jeseň totiž zvieratá vyrušuje posledný zber úrody a musia si narýchlo pohľadať nové útočisko. Poľovníci by vám isto povedali, že práve v septembri sa z hôr začína ozývať mohutné ručanie – jelenia ruja. Jelene vtedy dokážu prejsť desiatky kilometrov a neodradí ich ani prechod cez viacprúdovú cestu. Riziko zvyšujú aj krátke dni a zhoršená viditeľnosť pri hmle alebo zlom počasí.

Na kapotu pôsobí niekoľko ton!

Práve rýchlosť vozidla je pri strete so zverou jednou z najdôležitejších premenných. Súvisí s brzdnou dráhou, manévrovateľnosťou auta aj so silou, akou bude zviera pri zrážke pôsobiť na kapotu auta. Nemecký automobilový klub zverejnil zaujímavé čísla, ktoré dokážu radikálne zmeniť pohľad na stret so zverou aj u šoférov, ktorí si toto riziko nepripúšťajú. Ak dôjde k čelnému stretu jeleňa s vozidlom idúcim rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu, bude to rovnaké, ako keby sa na stojace vozidlo zvalil 5-tonový slon. Pri zrážke idúceho auta s diviakom pôsobí hmotnosť 3,5 tony, pri zrážke so srnou 0,8 tony.

Muž čaká s mobilom v ruke a pri pokazenom aute na zasneženej ceste..
(Foto: Adobe Stock)

Prispôsobte jazdu a zvýšte ostražitosť

Pri prechádzaní úsekom, ktorý je označený dopravnou značkou „Zver“, choďte radšej pomalšie a zamerajte sa aj na krajnice. Ak vám to hustota premávky umožňuje, snažte sa bezpečne držať bližšie k stredu cesty. Zver môže vybehnúť z hustých kríkov, ale aj vysokej trávy, preto je lepšie, ak si môžete vybrať z dvoch smerov, do ktorých sa dá ešte bezpečne uhnúť.

Brzdiť, vyhnúť sa, alebo zver zraziť? Ak máte niekoľko desiatok metrov na reakciu, brzdite. Stlmte svetlá, pretože zver je často oslepená a v šoku nevie, kam ujsť. Pri kolízii s malými zvieratami (líšky, zajace) si šoféri inštinktívne volia vyhýbací manéver, no zrážka s protiidúcim vozidlom alebo náraz do stromu môže mať pre posádku vozidla ešte vážnejšie následky, ako je zrážka s menším zvieraťom. Ak pred vás skočí vysoká zver, snažte sa naplno brzdiť a pevne držať volant v rukách. Keď sa vám podarí zabrzdiť, zver je však stále na ceste, zatrúbte. Na zvuk zrejme zareaguje skôr ako na blikanie svetiel.

Čo (ne)robiť po zrážke so zverou?

Na stret so zverou sa nedá úplne pripraviť. Vyviazli ste s odtrhnutým blatníkom, pokrčenou kapotou alebo rozbitým čelným sklom? Po zrážke so zverou je dobré držať sa základných rád, aby ste sa nedostali do vážnejších problémov.

Ako prvé zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti pred prekážku umiestnite výstražný trojuholník. Prekážkou môže byť vaše auto, ale aj zviera na ceste. Záleží na tom, čo je pre iných šoférov väčším nebezpečenstvom. Ak je auto pojazdné, postavte ho ku krajnici.

  • Zranenej zveri sa nedotýkajte, môže vám ublížiť. S uhynutým zvieraťom radšej nemanipulujte.
  • Ak ste sa pri strete so zverou vo vozidle zranili, zavolajte si záchrannú zdravotnú službu.
  • V každom prípade kontaktujte políciu, nahláste zrážku s lesnou zverou a počúvnite ich pokyny. Polícia túto udalosť zdokumentuje. Ide o vašu povinnosť a často aj nevyhnutnú podmienku, aby vám poisťovňa preplatila škodu na aute. Úlohou polície je takisto kontaktovať správcu poľovného revíru a oznámiť mu úhyn alebo zranenie divej zveri. Za uhynutú zver vám škodu nevyčíslia. Ide o nehodu, ktorá nie je zavinená vodičom.
  • Ak je to možné a bezpečné, urobte si aj vlastnú fotodokumentáciu z miesta škodovej udalosti.
  • Zviera z miesta nehody neodvážajte domov, ani sa ho inak nezbavujte. Hrozí vám trestný čin pytliactva.
Dopravná značka upozorňujúca na lesnú zver.
(Foto: Adobe Stock)

Je stret so zverou súčasťou PZP?

Túto otázku si šoféri často kladú, obrazne povedané, 5 minút po dvanástej. Už pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia vozidla (PZP) sa informujte, či a do akej výšky poistnej sumy sú škody pri strete so zverou kryté. poisťovni Kooperativa je v rámci povinného zmluvného poistenia bezplatné pripoistenie vo forme verejného prísľubu. Čiastočne kryje škody pri poškodení vozidla po strete so zverou. Ak ste majiteľmi nového auta a chcete mať istotu, že prípadná väčšia škoda na vozidle nezostane na vašich pleciach a peňaženke, oplatí sa uzatvoriť havarijné poistenie. Novinkou je aj Mini Kasko, poistenie vozidiel starších ako 3 roky, kde si klient sám stanoví hodnotu vozidla, nie je viazaný opravou vozidla v autorizovaných servisoch a ročne platí výrazne menej ako pri havarijnom poistení.

VIAC O POISTENÍ AUTA

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám