Život

Klimatická kríza je skutočná: ako sa pripraviť na nepredvídateľné počasie, ktoré príde v najbližších rokoch?

09. 12. 2022
Kooperativa
4 minúty
Klimatická kríza je skutočná: ako sa pripraviť na nepredvídateľné počasie, ktoré príde v najbližších rokoch?

Zimy s minimom snehu, takmer neexistujúca jar a jeseň, náhle a extrémne poveternostné zmeny. Následky klimatickej krízy už pociťujeme aj na Slovensku. Dá sa pripraviť na počasie, ktoré bude nasledovať?

Čo čakať od klimatickej krízy

Klimatická kríza je tu a zmeny, ktoré prinesie, nebudú práve pozitívne. Podľa vedcov sa prejavia prakticky vo všetkých oblastiach, keďže planéta je komplexný systém, kde všetko so všetkým súvisí.

Najľahšie merateľnou zmenou je otepľovanie samotné. Podľa Medzinárodného panelu pre zmenu klímy sa do roku 2100 planéta oteplí o 1,5 až 4,5 stupňa. Na území Slovenska by sa pri horšom scenári mohla priemerná teplota dokonca zvýšiť o 5 až 6 stupňov. Nemáme dôvod tomu neveriť, keďže posledné roky patrili medzi najteplejšie v histórii meraní.

žena stojaca na ulici drží modrý dáždnik

Dôsledky oteplenia na území Slovenska

Podľa organizácie Greenpeace sa u nás vyššie teploty prejavia napríklad aj výrazným úbytkom snehu. Problematické je to údajne preto, lebo snehová pokrývka doposiaľ fungovala ako zásobáreň vody, ktorá svoje zásoby na jar uvoľňovala len veľmi pomaly a tým sa zabezpečoval pozvoľný prísun vody do pôdy a povodí. Odborníci Greenpeace varujú, že bez snehovej pokrývky, ktorá by vydržala niekoľko týždňov, bude voda chýbať v krajine v priebehu roka.

lesná cesta s topiacim sa snehom

Klimatická kríza postupne vstupuje aj do životov našich poľnohospodárov, záhradkárov, ovocinárov či vinárov. Podľa Greenpeace ovplyvní budúcu skladbu polí, problematické bude prezimovanie mnohých plodín. Mrazy počas zím prirodzene tlmili mnohých škodcov a choroby. Toto ale bude minulosťou, pretože vyššie teploty umožnia škodcom lepšie prežívanie aj množenie.

Príprava na extrémne počasie

Sprievodným javom radikálneho otepľovania sa je aj nepredvídateľné počasie. Silnému vetru či búrke sotva rozkážeme, aby sa vyhli práve nášmu domu. To najmenej, čo môžeme urobiť, až nečas príde, je pozatvárať okná, auto skryť pod strechu a záhradný nábytok do domu. Ako však pred vrtochmi počasia získať náskok?

auto v snehu pod padnutým stromom

Ak patríte medzi meteorologických nadšencov, môžete nepretržite sledovať predpovede. No ak chcete mať pokoj, stačí si s poistením AutoMat zadarmo aktivovať službu Kooperativa Meteo. V tej chvíli pre vás začína pracovať celý tím meteorológov.

Ako funguje Kooperativa Meteo

V prípade, že bude pre vašu oblasť vydané varovanie pred extrémnym počasím, v dostatočnom predstihu od nás dostanete SMS správu, vďaka čomu stihnete preparkovať auto do bezpečia aj zabezpečiť dom. Varovanie vám príde vždy, keď bude v blízkosti vášho bydliska hroziť víchrica, silné búrky či nárazový vietor, krupobitie, mrznúci dážď alebo intenzívne sneženie. Viac informácií o službe Meteo sa dočítate na našom webe.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám