Auto

Koľko zaplatíme tento rok za diaľnice v Chorvátsku a Taliansku?

01. 07. 2019
Kooperativa
4 minúty
Koľko zaplatíme tento rok za diaľnice v Chorvátsku a Taliansku?

Prinášame vám zaujímavé tipy na cestovanie autom a pre všetkých „financmajstrov“ aj praktické príklady, koľko vás bude takáto cesta stáť. 

Cestu autom si vopred naplánujte

Cestovanie autom má svoje nesporné výhody. Nemusíte sa stresovať, či stihnete odlet lietadla, resp. či vám pred nosom neujde autobus. Ste prakticky pánom svojho času. Nie ste limitovaní hmotnosťou ani obsahom batožiny a takisto sa nemusíte deliť o priestor s davom ostatných cestujúcich. Ale ako sa vraví, každé „pre“ má aj svoje „proti“. Je preto dobré si uvedomiť aj tienisté stránky sólo výletu autom a dôkladne sa na túto dovolenkovú misiu pripraviť.

V prvom rade si naplánujte presnú trasu, po ktorej sa dostanete do svojho cieľa. Vytýčte si najefektívnejší smer, ktorým sa vyberiete, pričom berte v úvahu nielen samotnú dĺžku cesty, ale aj jej vyťaženosť, predpokladané zdržania v kolónach a bezpečnosť. Následne si prerátajte potrebný čas strávený na kolesách, pričom nezabudnite počítať aj s prestávkami na oddych. Keď už viete, kadiaľ a ako dlho pôjdete, pokúste sa vyčísliť si predpokladané finančné náklady. Okrem benzínu alebo nafty totiž musíte rátať s diaľničnými známkami, v mnohých prípadoch aj mýtom a inými miestnymi poplatkami.

Koľko za cestu zaplatíte?

Pri vyčíslení nákladov na cestu treba samozrejme vychádzať z vašej cieľovej zastávky. Medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov patria jednoznačne Chorvátsko, Taliansko, Bulharsko, Grécko a Slovinsko.

Ak zamierite do srdcovky väčšiny Slovákov – Chorvátska, počítajte s cestou dlhou približne 7 hodín. Pri využití diaľnic budete potrebovať maďarskú diaľničnú známku v hodnote približne 10 eur (platnú 10 dní). V Chorvátsku zasa zaplatíte mýto, ktorého výška závisí od vašej cieľovej stanice. Napr. do populárnej destinácie Krk je mýtny poplatok okolo 22 až 24 eur. Celková suma vrátane pohonných hmôt sa bude pohybovať okolo 160 eur. 

Milovníci pizze, špagiet a slnečných talianskych pláží strávia za volantom zhruba 8 hodín. Samozrejme, presná dĺžka cesty závisí opäť od vášho cieľa. V každom prípade budete prechádzať cez našich západných susedov, a preto budete potrebovať rakúsku diaľničnú známku v hodnote 9 eur (platnú 10 dní). V Taliansku počítajte s mýtom v sume približne 35 eur. Po zrátaní uvedených nákladov vrátane benzínu vás cesta do slnkom zaliateho Talianska vyjde na približne 220 eur.

Povinná dovolenková výbava

Náklady na tankovanie, diaľničné známky a mýto si treba vopred rozkalkulovať a prirátať k dovolenkovému rozpočtu, aby vás suma nezaskočila a neokradla o váš dovolenkový úsmev. Okrem potrebných financií si zvážte aj svoje šoférske schopnosti. Niekoľkohodinové cestovanie naprieč rôznymi štátmi a nekonečné diaľnice vedia unaviť aj tých najvytrvalejších. Ako sa vraví, pomaly ďalej zájdeš. Robte si preto drobné prestávky a ak máte možnosť, striedajte sa v šoférovaní so spolucestujúcim.

Nielen šoférovanie, ale prakticky celá cesta je len vo vašej kompetencii a výlučnej zodpovednosti. Pred cestou si preto dajte skontrolovať stav svojho vozidla a nezabudnite ani na cestovné či havarijné poistenie. Prípadná havária v zahraničí totiž môže predstavovať vznik nemalých nákladov, ktoré vďaka havarijnému poisteniu šikovne vykryjete. Nenechávajte preto nič na náhodu - dvakrát merajte a raz režte a zo svojej dovolenky sa tešte! Želáme vám šťastnú cestu.


Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

AutoCestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám