Zdravie

Máj - sebalásky čas alebo ako nevyhorieť

20. 05. 2024
Kooperativa
6 minút
Máj - sebalásky čas alebo ako nevyhorieť

V poslednej dobe sa konečne začína v spoločnosti otvárať aj téma duševného zdravia. Nezanedbateľný vplyv na naše mentálne zdravie má aj takzvané „vyhorenie“. Viete, ako sa mu brániť?

Nahromadený stres v práci a celková nespokojnosť môžu vyústiť do únavy, apatie až neschopnosti plniť si svoje pracovné a bežné povinnosti. Vyhorenie najčastejšie postihuje ľudí vo vedúcich pozíciách, zdravotníkov či učiteľov. Odborné publikácie uvádzajú, že niektorým zo štyroch štádií vyhorenia môže na Slovensku trpieť až každý druhý pracujúci človek. Pre prevenciu je dôležitá správna psychohygiena a odpočinok. Vďaka nižšie uvedeným tipom môžete predísť nadmernému vyčerpaniu v práci.

Načerpajte energiu na čerstvom vzduchu

Nie nadarmo sa hovorí, že pobyt v prírode lieči. Má rôzne zdravotné benefity a okrem iného upokojuje myseľ. Výskumy zo Stanfordu dokazujú, že ľudia, ktorí sa prechádzajú v prírode (stačí aj park), majú lepšie duševné zdravie a trpia menej často úzkosťami a depresiou.

Už 50 minútová prechádzka má pozitívny vplyv nielen na našu náladu, ale aj na činnosť mozgu, vďaka čomu vieme podať aj lepší pracovný výkon. Preto, ak toho máte veľa a už sa vám nedá sústrediť, dajte si na chvíľu pauzu a nájdete si čas na prechádzku v prírode. Po aktívnom pobyte na čerstvom vzduchu vám nedokončená robota pôjde rýchlejšie, ako keby ste pokračovali bez takejto prestávky.

Nájdite si čas pre seba

V kolotoči povinností neraz zabúdame sami na seba. Vrátiť sa k svojej podstate, svojim koníčkom, skrátka k tomu, čo nás baví a napĺňa. Pomáha to zahnať čierne myšlienky a zmierniť stres. Či už je to hra na hudobný nástroj, čítanie obľúbenej knihy pri šálke kávy alebo ručné práce. Dajte si záväzok, že pravidelne do svojho kalendára naplánujete aj túto činnosť. Postavte sa k tomu, ako k hocijakej pracovnej úlohe alebo povinnosti - veď predsa, aby ste mohli efektívne pracovať, musíte byť v psychickej pohode. A práve k tej vám dopomôže relax pri činnosti, ktorú máte radi.

Skúste sa viac smiať

Možno vám práve prišlo smiešne, ale smiech je naozaj účinným liekom proti stresu. Ukázalo sa, že ak sa smejeme, koncentrácia stresových hormónov v našom tele sa zníži. Smiech pomáha v boji proti úzkosti, napätiu a depresii. Ak sa teda potrebujete trochu uvoľniť, strávte čas s priateľmi, s ktorými je vždy zábava alebo si pozrite sitkom či komediálny film.

Choďte za svojimi snami

Porozmýšľajte o tom, čo by ste skutočne chceli a potrebovali. Pokojne si na to vyhraďte čas, keď budete sami. S perom v ruke si na papier (alebo do mobilu či počítača) zapíšte vaše sny, ktoré si chcete splniť. Ciele nech sú čo najkonkrétnejšie. Môžu to byť miesta, ktoré chcete navštíviť, zručnosti, ktoré sa chcete naučiť alebo vízie, kým sa chcete stať a čo chcete dosiahnuť. Potom si urobte čo najpodrobnejší plán, ako to dosiahnete. Vždy k tomu pripíšte aj časové obdobie, za ktoré sa to má stať. Rozdeľte si to na mikroúlohy - čo by ste mali dokedy stihnúť, aby ste svoj sen uskutočnili.

Takto vždy budete mať niečo, na čo sa budete môcť tešiť. Nezabúdajte však, vaše sny vás majú motivovať, nie naopak. Preto si stanovujte realistické plány, ako sa k ich naplneniu dopracovať.

Doprajte si zmenu, ak je nevyhnutná

Niekomu stačí pár dní voľna alebo dobrá dovolenka. Na chvíľu vypnúť a venovať svoju pozornosť niečomu inému. Oddych alebo nové zážitky vás naplnia energiou a vy môžete ďalej pokračovať vo svojej práci.

Niekedy to ale nejde tak ľahko. Ak pociťujete, že už ďalej jednoducho nevládzete, je namieste uvažovať o zmene. Nemusí ísť hneď o zmenu zamestnania (aj keď v niektorých prípadoch je to nevyhnutné). Môže pomôcť aj zmena myslenia alebo zadeliť si priority či vyrozprávať sa zo svojich pocitov a na základe toho vyhodnotiť, ako budete pokračovať ďalej.

Ak si neviete rady, neostávajte so svojimi negatívnymi pocitmi sami. Priznať si, že niečo nie je v poriadku, je prvý krok. Pri našich produktoch AutoMat a Bezstarostný život môžete využiť bezplatné poradenstvo s odborníkmi na dušené zdravie, s ktorými sa môžete rozprávať na témy mentálneho zdravia, životného koučingu alebo zdravého životného štýlu.

ZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám