Cestovanie

Malebné Slovensko: Spoznáte miesta na maľbách maliarov?

24. 04. 2023
Kooperativa
5 minút
Malebné Slovensko: Spoznáte miesta na maľbách maliarov?

Slovensko je plné miest, ktoré treba vidieť na vlastné oči. Nejedno z nich zachytili aj slovenskí maliari, čím sa z týchto lokalít stali doslova „malebné miesta“.

Malebná Bratislava v 19. storočí

Sebastian Iohann Feitzelmayer zvečnil Bratislavu v čase, keď o autách či elektrických kolobežkách ešte nikto ani nechyroval. Namiesto nich si v našom hlavnom meste museli dávať pozor na konské povozy či koče ťahané dobytkom. Jeden z nich smerujúci do Viedne môžete zazrieť aj na obraze z roku 1825, ktorý nesie názov „Petržalský park“. Maliar vtedajšiu Bratislavu zachytil približne z miesta, kde dnes stojí UFO.

Zdroj: www.webumenia.sk

Ak ste si položili otázku, ako vtedy asi mohol vyzerať neďaleký Sad Janka Kráľa, máte šťastie – najstarší verejný park v strednej Európe patrí medzi malebné miesta, ktoré zas upútali Sebastiana Majscha, a tak ho v roku 1848 namaľoval. Vzhľadom na to, že sa v rovnakom čase prehnala Európou vlna revolúcií a ani vtedajšia Habsburská monarchia nebola výnimkou, pokojná atmosféra na obraze môže v tomto kontexte pôsobiť mierne prekvapivo.

Zdroj: www.webumenia.sk

Malebná Banská Bystrica 

Ani Banskej Bystrici nechýbala malebnosť. Na mnohých obrazoch ju zachytil maliar Dominik Skutecký, po ktorom dnes nesie meno aj jedna z banskobystrických ulíc. Asi najznámejším z nich je „Trh v Banskej Bystrici“ namaľovaný v roku 1889, ktorého centrálnou postavou je žena s výrazným červeným dáždnikom. Hádam ho mala poistený a nikto jej ho neskôr neukradol.

Zdroj: www.webumenia.sk

Malebné Vysoké Tatry

Asi nikoho neprekvapí, že maliarov odjakživa lákali Vysoké Tatry. Patrí k nim aj Gustáv Wintersteiner, ktorý na obraze z roku 1914 poodhalil skôr ich temnejšiu stránku. Ťažko povedať, či k jeho rozhodnutiu prispel aj dobový kontext a 1. svetová vojna, no jedno je isté – v Tatrách na tomto obraze by ste rozhodne nechceli uviaznuť bez možnosti zavolať horskú službu.

Zdroj: www.webumenia.sk

Malebná zima v starej Žiline

Ľudovít Fulla patrí medzi jedného z našich najznámejších maliarov a ilustrátorov, ktorý je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Inšpiráciu hľadal vo folklórnych motívoch, čo môžeme vidieť aj na jeho obraze z roku 1962, ktorý zachytáva zimnú Žilinu spolu s jej obyvateľmi užívajúcimi si atmosféru zasneženého mesta. Ktovie, ako dlho v dobe pred mobilnými appkami trvalo po prípadnej kolízii na ľade nahlásiť škodu.                                                                                                                     

Zdroj: www.webumenia.sk

Ani malebné miesta nie sú bez rizika

Nehody sa stávajú všade a malebné miesta nie sú výnimkou. Preto by ste sa ani na dovolenku na Slovensku nemali vybrať bez kvalitného poistenia. Cestovné poistenie Objavuj Slovensko myslí na všetko – na turistov, športovcov aj dobrodruhov, ktorí by na svojich potulkách mohli potrebovať zásah horskej služby.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám