Zdravie

Manuál pre začínajúceho turistu: Poradíme, ako sa pripraviť a čo si so sebou vziať

22. 07. 2021
Kooperativa
7 minút
Manuál pre začínajúceho turistu: Poradíme, ako sa pripraviť a čo si so sebou vziať

Turistika je vyhľadávanou a na prvý pohľad jednoduchou aktivitou. Treba však počítať s tým, že nejde o chôdzu na bežiacom páse. Vlastné nohy vás zavedú na miesta s výhľadmi na krásne prírodné scenérie, no počas cesty môžete čeliť hneď niekoľkým nástrahám. S našimi radami budú vaše prvé túry úspešné a s radosťou sa vyberiete aj na ďalšie.

Majte prehľad o tom, kam idete

Súčasná doba prináša množstvo spôsobov, ako si terén vopred zmapovať a zoznámiť sa s ním. Okrem prehľadných aplikácií s podrobnými mapami máte k dispozícii aj online videá z dronov či lietadiel. Neváhajte a spýtajte sa skúsenejších turistov, zapojte sa do skupín na sociálnych sieťach alebo hľadajte diskusné fóra, ktoré vám pomôžu lepšie vytypovať prvé lokality. Počas plánovania trasy si zaznačte kľúčové križovatky, potoky, bralo, zrúcaninu hradu, blízkosť cesty, ktorá je zjazdná autom. Tieto miesta budú vašimi strategickými orientačnými bodmi. 

Nespoliehajte sa však iba na navigáciu v telefóne. Aj v lesoch v okolí Bratislavy je bežné, že ostanete niekedy aj pár hodín bez poriadneho signálu, v zložitejších terénoch v oblastiach s o niečo horším pokrytím to platí o to viac. Vopred rátajte aj tým, že telefón sa vybije. Preto je dobré mať poruke takisto kompas a klasickú mapu – najlepšie vo vodoodolnej úprave, aby ju nezničil dážď ani vlhkosť. Špeciálne ak idete na menej frekventovanú trasu, ktorú nepoznáte.

Sledujte počasie

Ak by vám niekto tvrdil, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista, neverte mu. Pred prietržou mračien, búrkou či silnou veternou smršťou vás neochráni žiadna výbava. Aplikácie s radarmi poskytujú relatívne presné predpovede a môžete na nich sledovať vývoj počasia aj oblačnosti či prípadné výstrahy pre danú lokalitu. Na prvej túre totiž potrebujete stabilné počasie, ktoré vám čas strávený v prírode neskomplikuje. Žiadne ústupky ani zbytočný risk!

Turista s batohom.
(Foto: Adobe Stock)

Stavte na kvalitnú obuv a funkčné oblečenie

Ročne sa na Slovensku uskutočnia desiatky výjazdov k turistom, ktorí podcenili to najdôležitejšie – vhodné oblečenie a obuv. Nemusíte si hneď kupovať prémiové trekové topánky. Určite však potrebujete mať na nohách obuv, ktorá netlačí, neodiera žiadnu časť nohy a pri chôdzi dodáva stabilitu celému chodidlu, vrátane fixácie členka. Stavte na pružnosť a dostatočnú priedušnosť. Oblečenie by malo tvoriť niekoľko tenších vrstiev, v závislosti od ročného obdobia a teploty v horách.

Do batoha berte nevyhnutnú výbavu

Hoci ste si vytypovali jednoduchú trasu, vždy majte pri sebe veci, pomocou ktorých dokážete čeliť aj prípadným komplikáciám. Okrem jedla a dostatku tekutín si do batoha pribaľte v lete aj slnečné okuliare, pokrývku hlavy a krém s ochranným faktorom. Nezabudnite na mapu, kompas, vodoodolné zápalky či tenkú zloženú pláštenku. Pred odchodom aplikujte repelentný prípravok – ako prevenciu pred uštipnutím hmyzom či kliešťami. Okrem toho by v batohu mala mať svoje stabilné miesto aj píšťalka a základná lekárnička (a v nej obväz, náplasti, nožničky, dezinfekcia a lieky, ktoré pravidelne užívate).

Zvoľte správne tempo a sledujte svoje nohy

Pamätajte, že turistika nie sú preteky. Pri prvých túrach je základom šetriť silami a rozvrhnúť si ich na celú trasu. Vychutnávajte si pobyt v prírode a kráčajte prirodzeným tempom, pri ktorom necítite nadmernú únavu.Nemusíte byť na vyhliadke prví, dôležité je, aby ste spokojne a s dobrým pocitom dorazili aj domov. 

Dajte si záležať na tom, aby ste priebežne kontrolovali, kam stúpate. Zakopnutie na vytŕčajúcich koreňoch, pošmyknutie na machu či na mokrej skale vedú k bolestivým zraneniam. Podvrtnutý členok a natiahnuté väzy v kolene znemožnia ďalšiu chôdzu a osamote v prírode riskujete svoje zdravie. Aj keď nám príroda ponúka úchvatné výhľady, skôr ako pobehnete na vrchol brala a začnete fotiť, majte istotu, kam šliapete.

Turisti vo Vysokých Tatrách.
(Foto: Adobe Stock)

Zoberte si so sebou parťáka

Turistika posilňuje telesné aj duševné zdravie. Okrem toho však prispieva aj k utuženiu vzťahov – či už partnerských, alebo kamarátskych. Vezmite so sebou svoju polovičku, blízkych priateľov a vytvorte si spoločné zážitky. Jeden pre druhého sa stanete motiváciou, zažijete spoločné dobrodružstvá a môžete si byť navzájom oporou vo chvíľach, keď by ste osamote už prepadli panike. 

Ak však potrebujete „sólo“ túru, od ktorej očakávate vyčistenie myšlienok, potom informujte svojich blízkych o zamýšľanej trase ešte pred odchodom. Počas túry im posielajte fotky z oddychových miest, ideálne spred informačných tabúľ. V prípade úrazu vás rýchlejšie vypátrajú.

Priučte sa základnej etikete turistu

  • Turistom, ktorí do kopca stúpajú rýchlejšie, dajte prednosť. Zastavte a nechajte ich prejsť.
  •  Zdravte sa. Postačí milý pozdrav, posmelenie, zopár krátkych viet o podmienkach, ktoré vás čakajú. Mimochodom, na turistických chodníkoch si ľudia bežne tykajú, aj keď sa osobne nepoznajú.
  •  Pozor na cyklistov. Hoci by mali dať prednosť chodcom, v neprehľadnej lesnej zákrute vás nemusia zbadať. Rýchlo reagujte na šušťanie listov pod kolesami a uhnite sa do strany.
  •  Ak idete so psom, majte ho na vôdzke a pod kontrolou. Zabehnutý pes = stratený alebo zranený majiteľ.
  •  Držte sa známej trasy. Pre turistov začiatočníkov sú skratky nebezpečné.
  •  Nenechávajte v prírode odpadky. Ak sa obaly do batoha zmestili na začiatku, musí byť na ne miesto aj pri odchode.

Počítajte so všetkým a radšej sa poistite

Čas strávený v prírode má svoje nezameniteľné čaro a rýchlo sa stáva závislosťou. Ak vám príroda Slovenska učarovala a chcete objavovať ďalšie miesta, hoci aj v náročnejších terénoch, vždy prihliadajte na svoje skúsenosti. Jednou z možností, ako si turistiku užiť bez obáv, je Poistenie do hôr od poisťovne Kooperativa. Môžete ho uzatvoriť online, v pohodlí domova – ako krátkodobé poistenie už od 1 dňa alebo ročné poistenie. Do vašej turistiky a outdoorových aktivít vnáša istotu, že prípadné zranenie či zásah Horskej záchrannej služby vám nespôsobia finančné problémy.

CHCEM ZISTIŤ VIAC

ZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám