Auto

Máte pripravené auto na jar? Na tieto veci ste možno nemysleli

16. 03. 2023
Kooperativa
4 minúty
Máte pripravené auto na jar? Na tieto veci ste možno nemysleli

Väčšina ľudí pripravuje svoje auto hlavne na zimu, no ani príchod teplejšieho počasia nemožno podceniť. Na tieto veci by ste mali myslieť, ak chcete poriadne pripraviť auto na jar.

1. Výmena pneumatík

Ako napovedá samotný názov, zimné pneumatiky a ich jazdné vlastnosti sú určené do zimných podmienok, preto ak sa teplota pohybuje nad 7 °C viac ako týždeň, je čas ich vymeniť za letné. Výmena pneumatík je tiež ideálnou príležitosťou na kontrolu dezénu. Ak je príliš vydratý, mali by ste zvážiť kúpu nových, aby bolo vaše auto pripravené napríklad na jarné prehánky.

2. Kontrola bŕzd

Vaše brzdy pravdepodobne dostali počas zimy poriadne zabrať, preto by rozhodne nezaškodilo, keby ste im na jar venovali zvýšenú pozornosť. Určite sa oplatí pozrieť na opotrebovanie doštičiek a kotúčov, no nezabudnite si dať takisto vyčistiť senzory a vymeniť brzdovú kvapalinu.

3. Výmena stieračov

Ďalšou časťou vášho auta, ktorej zima určite neprospela, sú stierače. Ovplyvňujú ich náhle zmeny teplôt i mrazy. Priemerná životnosť stieračov je okolo pol roka, no ak fungujú tak, ako treba, stačí len občas vymeniť gumičky. Problémy so stieračmi by ste nemali podceňovať. Znížená viditeľnosť počas dažďa môže ohroziť vás i ostatných vodičov.

4. Čistenie klimatizácie

Na dôkladnú údržbu klimatizácie je potrebné zájsť do servisu, kde vám ju technici vydezinfikujú a vymenia chladivo. Na jar je tiež nutné doplniť olej, aby nedošlo k problémom s kompresorom. Nezabúdajte, že funkčnosť vašej klimatizácie má značný vplyv na kvalitu vzduchu, ktorý dýchate počas brázdenia ciest.

5. Jarné upratovanie

Špinavé auto nie je niečím, čo by bezprostredne ohrozovalo vašu bezpečnosť (ak máte čisté aspoň sklá), no určite sa v ňom budete cítiť oveľa lepšie, keď ho na jar poriadne poupratujete zvonku i zvnútra. Ak nemáte k dispozícii prenosný vysávač či záhradnú hadicu, vždy sa môžete zastaviť na benzínovej pumpe, prípadne to prenechať odborníkom. Ak sa rozhodnete pre poslednú možnosť, nech sa rovno pozrú aj na podvozok a odstránia hrdzu, ktorá sa tam mohla cez zimu nahromadiť.

6. Kontrola remeňov

Keď sa už budete venovať autu, dajte si pozrieť aj remene vo vašom motore. Ich včasnou výmenou sa môžete vyhnúť prasknutiu a prípadnému poškodeniu motora, ktoré by vás vyšlo pekne draho.

7. Poistenie AutoMat

Ďalšou z vecí, ktoré sa zídu nielen na jar, je poistenie, ktoré rešpektuje všetkých vodičov. Poistenie AutoMat si môžete vyskladať podľa seba a so všetkými poisteniami a pripoisteniami na jednej zmluve. Získate tým zadarmo aj službu Meteo, ktorá vás včas varuje pred extrémnym počasím.

Spolu s poistením AutoMat získate od poisťovne Kooperativa aj balík služieb eDoctor, s ktorým môžete prekonzultovať svoj zdravotný problém so zahraničným špecialistom či slovenským doktorom. Všetky tieto benefity dokazujú, že smart je zistiť viac o komplexnom poistení AutoMat.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám