Zdravie

Na čo sa pripraviť pred operáciou a po nej? Tu je prehľad najdôležitejších vecí

27. 08. 2020
Kooperativa
8 minút
Na čo sa pripraviť pred operáciou a po nej? Tu je prehľad najdôležitejších vecí

Aj u tých najväčších odvážlivcov vzbudzuje prirodzený rešpekt, ktorý sa veľmi ľahko pretaví do pocitov strachu či úzkosti. Operácia v anestézii predstavuje pre organizmus nemalú záťaž. Prezradíme vám, čo všetko vás čaká a ako sa čo najlepšie pripraviť.

Najskôr zaklopte u všeobecného lekára

Pokiaľ absolvujete akútnu operáciu v dôsledku úrazu či náhleho zhoršenia zdravotného stavu, všetky dôležité vyšetrenia vám urobia priamo v nemocnici. Úplne iná situácia však nastáva, ak zákrok vopred plánujete. Vtedy treba pred operáciou v anestézii navštíviť svojho všeobecného lekára a odovzdať mu všetky informácie. 

Vypíše vám potrebné výmenné lístky k internistovi a anestéziológovi a odoberie vzorky krvi a moču. Okrem zistenia krvnej skupiny patrí medzi najsledovanejšie markery hladina hemoglobínu, hematokrit, glykémia, obličkové a pečeňové parametre či koncentrácia sodíka a draslíka. 

S výsledkami sa objednajte na predoperačné vyšetrenia k internistovi a anestéziológovi. Nezabudnite si so sebou zobrať aj zdravotnú dokumentáciu alebo výpis z nej, ako aj zoznam liekov, ktoré užívate. 

Lekár vysvetľuje pacientke jej stav.
Nebojte sa lekára opýtať na všetko, čo vás zaujíma. (Foto: Adobe Stock)

Internista nie je žiadny strašiak

Vyšetrenie sa začína rozhovorom a zmeraním vitálnych funkcií (tlak krvi, pulz), pokračuje bežnou prehliadkou tela vrátane dolných končatín. Ich prípadný opuch totiž naznačí, že srdcový sval nedostatočne plní funkciu pumpy a niekde vzniká porucha cirkulácie.  

Na záver zdravotná sestra umiestni 12 zvodov na hrudník a končatiny, prostredníctvom ktorých sa vytvorí písomný záznam o aktivite srdca – elektrokardiogram (EKG). Dokáže odhaliť skryté ťažkosti – poruchy srdcového rytmu. Nepodchytené by mohli priebeh operácie aj následnej rekonvalescencie výrazne skomplikovať. V niektorých prípadoch si pacienti (predovšetkým vo veku nad 60 rokov) na základe odporúčania internistu musia odskočiť aj na röntgen hrudníka.

Pri anestéziologickom vyšetrení pozor na čas

Anestéziologická ambulancia by mala byť súčasťou každého zdravotníckeho zariadenia, v ktorom prebiehajú operačné výkony v celkovej alebo čiastočnej anestézii. Jej návšteva predstavuje akési zhodnotenie doterajších laboratórnych a klinických vyšetrení, zameriava sa na bližšie zisťovanie súvislostí medzi jednotlivými ochoreniami, životosprávou a podobne.

Vyšetrenie sa nesmie vykonať v časovom horizonte dlhšom ako 4 týždne pred samotným zákrokom (spravidla to býva len 2 – 5 dní vopred). Je dôležité lekárovi priznať neresti ako fajčenie, prejedanie sa, nadmernú konzumáciu alkoholu či vplyvy dlhodobého stresu. Zároveň sa však pokojne opýtajte na všetko, čo vás zaujíma v kontexte priebehu operácie.

Operačná sála v nemocnici.
Operácii sa niekedy človek nevyhne. (Foto: Pexels)  

Pred operáciou dodržujte niekoľko zásad

Čím bližšie máte k termínu operácie, tým prísnejšie opatrenia sa vás týkajú. Na čo sa zamerať?

  • Príjem stravy a tekutín – najmenej 6 až 8 hodín pred zákrokom už nesmiete nič vložiť do úst. Zdravotná sestra vám večer na posteľ zavesí ceduľku „nalačno“ a dovolí vám vypiť len deci vody, v prípade nutnosti zapiť lieky. Zakázané sú aj žuvačky, cigarety či cukríky na cmúľanie.
  •  Rešpektujte pokyny zdravotníkov – niektoré úkony vám môžu byť nepríjemné, vyholenie časti tela či klystír však môžu byť nevyhnutné pre úspešnú a bezpečnú operáciu.
  • Pýtajte sa – ak vám čokoľvek nie je jasné alebo vo vás vzbudzuje obavy, pýtajte sa. Budete pokojnejší a istejší.
  • S liekmi opatrne – v deň operácie možno niektoré lieky, ktoré stabilne beriete, budete musieť vynechať. Nezabudnite sa spýtať lekára, ktoré z nich máte užiť a zvyšné odložte bokom, aby ste si ich zo zvyku nedali.
  • Pozor na cennosti  - nenechávajte ich v izbe - uschovajte ich v nemocničnom trezore, alebo ich dajte domov príbuzným.
  • Nastavte sa pozitívne – psychika zohráva vždy veľkú rolu. Skúste sa upokojiť a vnútorne sa presvedčiť, že všetko bude v poriadku. 
Žena po operácia v anestézii na nemocničnom lôžku.
Operácia je za vami, čoskoro budete opäť fit. (Foto: Unsplash)

Keď to máte za sebou...

Po skončení zákroku vás anestéziológ privedie do stavu vedomia a následne vás sestra odvezie do pooperačnej izby, kde budete sledovaní zhruba dve hodiny. Dostaviť sa môžu najrôznejšie pocity, od zmätenosti až po výpadky pamäti, no neminú vás ani bolesti. O tých dajte hneď vedieť ošetrujúcemu personálu, aby ste dostali analgetiká v dostatočnej dávke. 

Myslite na to, že pacientom ste vy a je v poriadku na seba upozorniť v prípade, ak vás niečo trápi. Privolať sestru v prípade potreby aj niekoľkokrát za hodinu je absolútne namieste.

So zotavovaním začnite čo najskôr

To, ako rýchlo sa operačná rana zahojí a váš organizmus zotaví, je vždy veľmi individuálne. Základom je myslieť pozitívne už pred samotným zákrokom a nepripúšťať si zlé scenáre. Nezľaknite sa reakcie v podobe zápalu, ide o prirodzený jav a v spolupráci s lekárom sa dá zvládnuť v priebehu niekoľkých dní. Takisto nezostávajte na lôžku dlhšie, než je potrebné – s prvými pohybmi začnite čo najskôr, samozrejme podľa odporúčaní lekárov. 

Alfou a omegou v procese zotavovania je aj kvalitná výživa s dostatočným prísunom vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín a zdraviu prospešných tukov. Váš lekár vám poradí, čo konkrétne si dopriať a ako sa pri rekonvalescencii správať.

Poistenie vám pomôže 

Toto obdobie môže byť náročné nielen fyzicky, ale aj finančne. Aby vás výdavky nezaskočili, je možné sa proti finančnému výpadku zabezpečiť poistením. To vám pomôže preklenúť obdobie práceneschopnosti bez nutnosti znižovať svoj životný štandard.  Pripoistenia dokážu pokryť stratu príjmu alebo zvýšené výdavky nielen pri práceneschopnosti, ale aj z dôvodu hospitalizácie v nemocnici, chirurgického zákroku alebo vážnej choroby.  Ideálne samozrejme je informovať sa o tejto možnosti už dnes, pretože v budúcnosti vám môže pomôcť preklenúť aj takéto nečakané životné situácie. 

ZISTIŤ VIAC O POISTENÍ

Zdravie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám