Život

Najhoršie rady pre šťastný život, ktoré nájdete na internete

18. 05. 2023
Kooperativa
4 minúty
Najhoršie rady pre šťastný život, ktoré nájdete na internete

Šťastný život chce každý, no málokto z nás naozaj vie, ako sa k nemu dopracovať. Po rady sa preto obraciame inam a ak ich nenájdeme v okolí našich múdrejších blízkych, ľahko nás zláka internet.

Pôvodne bol nápad myslený dobre: vytvoríme online miesto, na ktorom zhromaždíme všetky dôležité informácie, aby boli dostupné každému. Mal to byť míľnik vo vývoji ľudstva, ktorý nás vedomostne a inteligenčne posunie ďalej. Potom ale ľudia prestali tie dôležité informácie čítať a začali ich písať. Napríklad rady pre šťastný život.

Snažte sa viac

Kráľovnou rád k šťastnému životu je niektorý z variantov rady „Stanovte si ciele a nasledujte ich za každú cenu“. Cesta k šťastnému životu vraj vedie cez obetavosť a pracovitosť. To sú nepochybne veľmi cnostné vlastnosti a je pravda, že ich nájdete u väčšiny úspešných ľudí. Musíte si však uvedomiť, že popri Stevovi Jobsovi či Elonovi Muskovi existuje oveľa viac ľudí, ktorých príbehy ste nikdy nepočuli, pretože im ani obetavosť a pracovitosť k dosiahnutiu úspechu nepomohli a skrátka im chýbalo šťastie.

Možno je lepšie vyňať z takejto rovnice faktor šťastia a radu preformulovať na: „Stanovte si reálne ciele a neporovnávajte sa s najlepšími“. V skutočnosti je málo pravdepodobné, že budete najlepší v niečom, čo ste si práve v tejto chvíli zaumienili. No zároveň je veľká pravdepodobnosť, že v živote dokážete byť veľmi dobrí aspoň v jednej veci. Stačí ju nájsť.

Snažte sa menej

Opačnou taktikou internetových rád do života je presvedčiť vás, že vám v živote vlastne nič nechýba. Máte málo prostriedkov? Aspoň nie ste závislí od materiálnych statkov. Cítite sa osamelo? Aspoň ste nezávislí, čo by za to dali v živote iní. „Buďte spokojní s tým, čo máte,“ prečítate si a šťastný život sa zrazu javí ako niečo, čo máte na dosah, stačí menej chcieť. Je to ale naozaj také jednoduché?

Ľudia sa v skutočnosti často dostávajú do situácií, ktoré sú nezávideniahodné a sotva im pomôže, že sa so svojim osudom zmieria a uspokoja. Vtedy je naozaj dobrou radou povedať skôr „Nehanbi sa vyhľadať pomoc“. Naša rodina a blízki, alebo ak treba, aj kvalifikovaní profesionáli v oblasti psychológie či „life coachingu“ sú niečo, s čím často pracujú aj organizácie pomáhajúce ľuďom v náročných životných situáciách.

Čo ak sú rady pre šťastný život druhoradé?

Na prípadné následky nielen vlastných rozhodnutí, ale aj náhodných vonkajších okolností sa vieme pripraviť dobrým životným poistením. Napríklad takým, s ktorým zadarmo získate aj pomoc psychológov a ďalších špecialistov na duševné zdravie. Vďaka tomu zvládneme ľahšie aj ťažké životné chvíle a možno si pri nich dokonca aj uvedomíme, že sa nám to všetko podarilo aj bez rád. Nieto ešte tých internetových.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám