Život

Návrat do školy: Na toto si treba dávať pozor

26. 09. 2023
Kooperativa
5 minút
Návrat do školy: Na toto si treba dávať pozor

Prázdniny skončili, deti sa vracajú do škôl. Vedeli ste, že prvé týždne školského roku sú najrizikovejšie, čo sa týka možných úrazov detí?

Nie každé dieťa zvládne prechod z prázdninového do školského režimu rýchlo a bez problémov. Niektoré naše ratolesti skrátka potrebujú nejaký čas na lepšiu adaptáciu a je to tak samozrejme v poriadku. Povinnosťou rodiča je dať pozor na to, aby návrat do školy a prechod na nové zvyklosti, často trvajúci až do neskorého októbra, prebehol bez problémov. 

Návrat do školy a ranné vstávanie

Jedným z najväčších problémov začiatku školského roku je ranné vstávanie. Deťom sa zo dňa na deň mení režim, za dva mesiace si zvykli ráno dlhšie pospať a zrazu musia vstávať skôr. Do toho navyše vstupujú skracujúce sa dni a rána, počas ktorých môže byť ešte trochu šero. Dajte pozor na to, aby boli vaše deti každé ráno dostatočne prebraté a uvedomovali si, že po bezstarostných dňoch treba znovu myslieť na kopu vecí a správať sa zodpovedne. Vyhnete sa tak stresu a zhonu, ktorého následkom môžu byť aj fyzické úrazy.

Pozor na väčší ruch a premávku

Myslite na to, že spolu s vami začal školský rok aj ďalším rodičom. Všade je viac áut, viac premávky a väčší ruch. Treba sa viac ponáhľať, prechádzanie cez cestu je o čosi nebezpečnejšie a ešte aj tie chodníky sú plné ľudí a nástrah, ktoré môžu skončiť vytknutým členkom či zlomeninou. Nezabudnite si pri dochádzaní do školy vytvoriť dostatočnú časovú rezervu, aby ste nepodliehali stresu a neboli nútení sa ponáhľať a kľučkovať v dave ďalších ponáhľajúcich sa ľudí.

Návrat do školy je bezpečnejší s poistením

Aj na jeseň môžete ako rodičia pokojne spávať s vedomím, že o vaše ratolesti je postarané v súčasnosti, aj do budúcnosti. Kapitálové detské poistenie Dukátik zabezpečí vaše dieťa pre prípad nečakaných udalostí a na prahu dospelosti im vďaka finančnému zabezpečeniu vytvorí perfektnú štartovaciu pozíciu do života. Prečítajte si o ňom viac a uzavrite ho svojim najmenším ešte dnes.

Hry nekončia, no dávajte si väčší pozor

Sme si istí, že vaše deti počas leta zažili kopec vzrušujúcich aktivít, veľa športu, behania v prírode a lozenia po stromoch. Pre mnohé z nich môže návrat do školy znamenať, že sa budú cítiť nevybúrené a budú hľadať spôsoby, ako uspokojiť svoj náhly pohybový deficit. Aj školský dvor pod dohľadom vychovávateľov ukrýva často riziká, ktoré vyvrcholia väčším množstvom úrazov najmä v septembri a októbri, keď deti ešte trávia viac času vonku. Nestresujte deti tým, že ich nimi budete strašiť, no citlivo im vysvetlite, že si samé musia dávať väčší pozor a opakovať si, že prázdniny už skončili.

Došlo k úrazu? Nepanikárte

Menšie či väčšie úrazy sú prirodzenou súčasťou detstva. Je veľmi pravdepodobné, že sa vašim deťom z času na čas prihodia a keď sa tak stane, nemusíte si nevyhnutne vyčítať, že ste zlí rodičia, pretože ste tomu nezabránili. Rany sa zahoja, kosti sa zrastú a časom sa aj z nepríjemných chvíľ stanú vtipné príhody, na ktorých sa spolu zasmejete. Vždy len dbajte na dobré poistenie, ktoré vám takéto nepríjemné chvíle pomôže zvládnuť lepšie.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám